Agrárgazdaság
Biotikus és abiotikus erdőgazdasági károk
Megjelent "A 2007. évi biotikus és abiotikus erdőgazdasági károk, valamint a 2008-ban várható károsítások" című kiadvány.
Az Erdővédelmi Prognózist az Erdészeti Tudományos Intézet Erdővédelmi Osztálya adja ki, a komplex Erdővédelmi Figyelő-Jelzőszolgálati Rendszer (az Erdővédelmi Jelzőlapok, az Erdészeti Fénycsapda Hálózat adatai, az Erdővédelmi Osztály kutatóinak megfigyelései, kutatási eredményei, az Országos Meteorológiai Szolgálat havi jelentései) adataira támaszkodva. A könyv a biotikus károkon belül részletesen tárgyalja a rovarok, egyéb károsítók, vad, gomba kórokozók, növényi károsítók okozta károsításokat, valamint a fapusztulásokat. Az abiotikus károk fejezet részletezi többek között az aszályt, a hótöréseket, fagykárokat, széltöréseket, stb.
A 2007. évi erdőgazdasági károk az előző évhez viszonyítva kb. 20 százalékkal csökkentek, összesen 139.450 hektár biotikus és abiotikus kártételt jelentettek a gazdálkodók, melynek 57 százaléka biotikus (79.344 hektár) és 43 százaléka abiotikus (60.106 hektár) volt.
A kárjelentések kezdete – a 60-as évek eleje – óta még sohasem volt ilyen nagy az abiotikus erdőkárok nagysága. 2007-ben a tavaszi fagykár mellett a nyári aszálykár is igen nagy területet sújtott.
2007-ben összesen 21.326 hektáron alakultak ki aszálykárok, ami az előző évinek több, mint 26-szorosa, de a 6.562 hektár átlaghoz viszonyítva is több mint háromszoros érték. A károk 16 százaléka gyenge (a terület 10 százalékáig), 40 százaléka közepes (a terület 11-20 százaléka között), 44 százaléka erős (20 százalék felett) volt. Erdeink a csapadékos nyárutó és kora ősz miatt rövid távon viszonylag jól kiheverték az aszály hatását.
2007. április végén, illetve május elején országos kiterjedésű, erős fagyok voltak, melyek nem csupán a gyümölcsösöket, hanem az erdőket is nagymértékben károsították. A kései fagy hatását a korán érkező tavasz, illetve az ebből következő szokatlanul korai lombfakadás is erősítette. A kései fagy okozta károk 2007-ben 31.159 hektárt érintettek. A kárjelentések kezdete óta ez eddig a legnagyobb terület. Ez az érték több mint kétszerese a korábbi (1972-es) rekordnak, az éves átlagnak (3.691 hektár) pedig több mint nyolcszorosa. A károk 16 százaléka gyenge (a törzsek 20 százalékáig), 21 százaléka közepes (a törzsek 21-40 százaléka között), 63 százaléka erős (40 százalék felett) volt.
Ebben az esztendőben a biotikus károk kb. felére csökkentek a gyapjaslepke tömegszaporodás összeomlásának köszönhetően. A biotikus károsítások közül a rovarok okozta kár 38.217 hektáron (48 százalék), a gombák által okozott fertőzés 11.101 hektáron (14 százalék), az egyéb biotikus kár (ide soroljuk az egyéb károsítókat, a vadkárokat, a növényi károsítókat, valamint a fapusztulásokat) 30.026 hektáron (38 százalék) fordult elő.
A kiadvány korlátozott példányban az ERTI Erdővédelmi Osztályán beszerezhető, vagy letölthető a honlapról (erti.hu). Kapcsolat: Hirka Anikó – 30/246-9034; hirkaa@erti.hu
Forrás: OS/MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen