Agrárgazdaság
Bérletre épül a nagybirtok
Egyre jobban koncentrálódik a magyar mezőgazdasági termelés, csak ez a jogi korlátok miatt többnyire nem a föld tulajdonlásában, hanem annak megművelésében érhető tetten.
A rendszerváltást követő, különböző jogcímen végrehajtott tulajdoni átalakulás megteremtette a földmagántulajdon döntő súlyát Magyarországon: az ezredfordulóra a termőterület 88 százaléka magánkézbe került. A hazai földtulajdonlás és -használat azonban egyre élesebben különvált. A termőföld adásvételét a jogszabályok korlátozzák, ugyanis csak magánszemély vásárolhat földet, és legfeljebb 300 hektárt birtokolhat. Ezért is vált jellemzővé a haszonbérleti forma, ami által valójában 300 hektárosnál sokkal nagyobb tényleges "földbirtokok" jöttek létre. Laczka Éva, a KSH főosztályvezetője elmondta: a 2005-ös mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírás alapján 7900 mezőgazdasági tevékenységet végző gazdasági szervezet és közel 707 ezer egyéni gazdaság működött. A két évvel korábbi felmérés óta a gazdasági szervezetek száma alig változott, miközben az egyéni gazdaságok száma nyolc százalékkal csökkent. A koncentrálódási folyamat jelenleg is tart. A három éve végzett összeírás azt mutatta: a gazdasági szervezetek 22 százaléka 300 hektárnál nagyobb területet művelt – összességében a vállalkozások által használt terület több mint 88 százalékát. Az egyéni gazdák 73 százaléka továbbra is egy hektárnál kisebb területen gazdálkodott. A hasznosított terület nagysága csak nagyon kevesüknél haladta meg a 300 hektárt.
Mindezt megerősítik a támogatási adatok is. Soproni Horváth Lajos, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal szóvivője elmondta, hogy a mintegy 200 ezer, területalapú támogatásban részesülő gazdálkodó esetében az uniós csatlakozás óta is megfigyelhető a birtokkoncentráció. A kisebb birtokosok főként saját tulajdonú földet művelnek, a nagyobb területen gazdálkodók azonban már inkább bérelt földet. Erre a koncentrációra jellemző, hogy a 200 hektár feletti területet használók körében már a terület 80 százalékát bérlik. Ez a mintegy négyezer gazdálkodó kapja a területalapú támogatás felét.
Amíg a földtörvény adásvételi szabályai nem változnak, addig a jelenleginél gazdaságosabb birtokméretek kialakítását egyedül az állami földek értékesítése segítheti. A legfrissebb mérleg szerint még 2,5 millió hektár állami tulajdonban lévő külterületi termőföld van. Ebből 1,1 millió hektár az erdő, közel 900 ezer hektár szántó, a többi gyep, művelésből kivont nádas, gyümölcsös, szőlő. A szántóterületek felét hosszú távú bérleti szerződés keretében hasznosítják.
Forrás:Népszabadság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból