Agrárgazdaság
Az orosz agrárszektor távlati fejlődése
Az orosz mezőgazdaság jövőbeni helyzetével, fejlődési perspektíváival kapcsolatban az utóbbi időszakban egyre több hivatalos, illetve tudományos megnyilatkozás foglalkozik.
Ezek egyrészt a tavaly év végén elfogadott, 2008-2012. között érvényes állami agrárprogram megvalósításának esélyeit latolgatják, másrészt az orosz agrárium szinte egyetlen sikerágazatának, a gabonatermesztésnek az eredményeire alapozva vizionálnak egy erőteljes agrárgazdasággal, és érdemi élelmiszerexporttal rendelkező országot.
Ez azt jelenti, hogy az ötéves időszakban megduplázódnak az állam által a mezőgazdaság támogatására fordított források, az önkormányzatok által biztosítandó finanszírozással pedig még tovább javulhat az agrárium helyzete. Így a jelenlegi, évente mintegy 2 milliárd USD-hez képest 2012-ben az orosz agrárágazat teljes éves támogatási összege – változatlan Rbl/USD-árfolyamot feltételezve – mintegy 8-9 milliárd USD lehet.
Az ehhez szükséges kiadások nagyságrendje a becslések szerint 12-15 milliárd USD (a most beindult állami agrárprogramban előirányzott teljes állami és önkormányzati támogatási összeg mintegy 43-45 milliárd USD lehet). Az így létrehozott takarmánybázison volna elképzelhető (az egyéb technológiai fejlesztésekkel együtt) az állattenyésztés radikális növelése, s az önellátás megteremtése mellett akár számottevő élelmiszerexport létrehozása.
-
Nyugat-Európában korlátozottak a használható, megművelhető földterületek;
-
A klimatikus feltételek hasonlósága miatt az európai technológiák jobban adaptálhatók Oroszországban, mint például az amerikaiak;
-
Az EU ma is jelentős agrárexportőr az oroszországi piacon, és nyilván távlatilag is érdeke megőrizni pozícióit;
-
Az EU-s agrártámogatási rendszernek a jövőben várható átalakítása jelentős ösztönzést jelenthet a keleti irányú expanzióhoz.
Elképzelhető az is, hogy mindkét oldalon létrejönne egy-egy állami tulajdonú, komoly tőkeerőt képviselő, s részben a partnerország tőkéjét is alkalmazó vállalat, amely koordinálná a projektek lefutását, sőt, akár egyéb szolgáltatásokat is nyújtana, például értékesítés, technológia-továbbadás, stb.
Azok az országok, amelyek hamarabb ismerik fel a vázolt lehetőségeket, illetve az orosz fejlődési kényszerpályát, továbbá képesek a jelenlegi, főként késztermék-szállításra épülő exportstruktúra megváltoztatására, jelentős extraprofitra tehetnek szert, és hosszú időre beépülhetnek az orosz gazdaságba (megjegyzés: a márciusban a moszkvai nagykövetségen megszervezett magyar agrártechnológiai prezentáció nagyrészt ebből a felismerésből jött létre).
Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok