Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Az orosz agrárium 2007. évi teljesítménye

Az orosz Mezőgazdasági Minisztérium közzétette a legfrissebb, még előzetes, de csaknem véglegesnek tekinthető, s a 2007. évi tendenciákat jól tükröző termelési adatokat.

Létrehozva:

|

Ezek szerint az oroszországi agrárszektor 2007-ben összességében 3%-kal növekedett, ami valamivel meghaladja a 2006. évi 2,8%-os teljesítménybővülést. Ezen belül a növénytermesztés növekedése átlag feletti volt, miközben az állattenyésztés teljesítménye összességégben valószínűleg szinten maradt (konkrét adatok még nem ismeretesek).

Az agrárágazat teljesítményadatai azt mutatják, hogy lényegében folytatódik az utóbbi évek tendenciája, az agrárium helyzete kismértékben javul. 

Az év végi betakarítási munkálatok gyakorlatilag teljesen feldolgozott adatai szerint 81,8 millió tonna gabonát arattak le (szárítás és tisztítás utáni érték), ami 3,2 millió tonnával meghaladja a 2006. évi  termést, és az utóbbi ötéves időszak rekordjának számít.

A termésnövekedés nagyrészt abból adódott, hogy jelentősen, mintegy 1 millió hektárral bővült a vetésterület, de növekedtek a termésátlagok is. A kiemelkedő termésadatok alátámasztják azokat a becsléseket, amelyek szerint az országnak éves szinten mintegy 12 millió tonnás gabonaexportra van lehetősége.

 A teljes gabonatermésen belül 4,4 millió tonnával emelkedett a búzatermés (49,4 millió tonna), illetve 0,9 millió tonnával a betakarított rozs mennyisége (3,9 millió tonna). 

Az 1990. év óta először sikerült elérni a 4 millió tonnás kukoricatermést, ami jórészt szintén a vetésterület növelésének köszönhető. A rizs termelésének mennyisége ugyan kissé alatta marad az 1 millió tonnának, de a 45 mázsa/hektár nagyságú termésátlag szintén rekordnak számít.

Több fontos növényi kultúra terén ugyanakkor lényeges terméscsökkenés következett be. Így 2 millió tonnával visszaesett a cukorrépatermés (28,8 millió tonna), 1,1 millió tonnával a napraforgó előállítása (5,6 millió tonna), valamint 2 millió tonnával a burgonyatermés is (36,6 millió tonna). A zöldségfélék 15,5 millió tonnás terméseredménye nagyjából a 2006. évi szinten maradt.

Az előállított sertés-, marha- és baromfihús mennyisége összességében 9,3%-kal növekedett az elmúlt évben, és a volumen elérte a 8,7 millió tonnát (2006-ban a növekedés 3,9%-os volt).

Az átlagos mutató ugyanakkor elkendőzi azt, hogy a baromfiágazat valóban kiemelkedő felfutása mellett továbbra is problémák vannak a marhahúsellátásban. A marhahús mennyisége 0,8%-kal csökkent, miközben az állatállomány gyakorlatilag a megelőző év szintjén maradt. 

2,7%-kal növekedett az előállított tej volumene (éves szinten 32,3 millió tonna). Valamelyest javult az átlagos tejhozam, és elérte az éves 3700 literes mennyiséget. 

A tojástermelés a 2006. évi kismértékű bővülés után ismét csökkent, az elmúlt év folyamán 0,5%-kal. Az átlagos tojáshozam 301 db/év volt. 

Az élelmiszeripar teljesítménye az év folyamán jelentősen emelkedett, a növekedés meghaladta az 6%-ot. Növekedett a feldolgozott hús és a hústermékek, kolbászfélék előállítása, de az egyéb alágazatok (étolaj, édesipari termékek, kávé, tea, stb.) teljesítménye is bővült.

 Az etilalkohol előállítása 3,5%-kal bővült,  ennél még nagyobb mértékben emelkedett a tömény szeszesitalok (vodka és konyak) termelése (12%) valamint a sör előállítása (16,6%).

Az elmúlt évben kismértékben javult az ágazat finanszírozása. Tovább működtek azok a kedvezményes hitelprogramok, amelyek révén bizonyos termelői kategóriákban javítani lehetett a pénzügyi helyzeten.

Állami támogatás volt az energiafogyasztást, valamint a műtrágya-felhasználást illetően. Az agrárium nemzeti projektje keretében alkalmazott finanszírozási keretek részben csak meglévő források átcímkézését jelentették, de így is javították az ágazat pénzügyi helyzetét.

A mezőgazdasági árak vonatkozásában nem javult a helyzet. Folytatódott az a tendencia, amely szerint a mezőgazdasági technika, valamint az energiahordozók árai nagyobb ütemben emelkedtek, mint a mezőgazdasági termelők által érvényesíthető termelői árak.

Az agráriumban az év folyamán összességében 25,4%-os termelői árnövekedés valósult meg, ezen belül a növénytermesztésben 32%-kal, az állattenyésztésben 20,9%-al emelkedtek az árak. 

Az agrártermékek külkereskedelmében folytatódott az a tendencia, amely szerint tovább nőtt az élelmiszerimport. Az előzetes adatok szerint az év folyamán 29,9%-kal emelkedtek az élelmiszerimportra fordított kiadások, s azok volumene elérte a 24,4 milliárd USD-t.

Nőtt a behozott élelmiszerek fizikai volumene is, például a húsé 8,7%-kal (kivéve a baromfihúst, ahol csökkenés volt tapasztalható), a halé 25,7%-kal, a nyerscukoré 38,8%-kal, a napraforgó olajé 35%-kal, a vajé 30,1%-kal, a kávéé 22,3%-kal, a déligyümölcsöké 23,5%-kal. 

Az exportban jelentősen növekedtek a vodkaszállítások (49,5%-kal), és a gabonaexport is 49,3%-kal bővült. Az ország összességében 7,99 milliárd USD értékben exportált élelmiszereket, ami 60,4%-os növekedést jelent.

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!