Agrárgazdaság
Az EU foglalkozni fog a tagországok mezőgazdasági támogatásainak eltérő szintjével
A téma gyakorlatilag az EU bővítése óta napirenden van. Általában ugyanis érvényes, hogy az EU-hoz 2004-ben és azóta csatlakozott országok jóval kisebb támogatást kapnak Brüsszeltől, mint a régi tagállamok.
– A közvetlen agrártámogatások nagyságát az EU egyes régióiban kedvezőtlenül befolyásolta az, hogy a támogatásokat különböző történelmi időszakokban, eltérő termelési mutatók alapján számolták ki. Ez az eltérés már most hiteltelenné és nehezen védhetővé teszi a közvetlen kifizetések rendszerét, és még inkább úgy lesz ez 2013 után – mondta újságíróknak Ivo Hlavác, a cseh mezőgazdasági miniszter helyettese.
Példaként elmondta: napjainkban a görög gazdák mintegy 600 eurós támogatást kapnak hektáronként, de Lettországban ez csak 100 euró. A cseh gazdák egy hektár termőföldre mintegy 200 eurót kapnak, ami szintén mélyen az európai átlag alatt van. Az eltérő agrártámogatás természetesen keményen sújtja az érintett országok termelőit, és nehezíti piaci helyzetüket.
A kelet-európai országok agrárkamarái szintén Brünnben tanácskoztak, és délután közös nyilatkozatot adtak át Mariann Fischer-Boelnek, az Európai Bizottság mezőgazdasági főbiztosának, amelyben arra szólították fel a testületet, hogy ne 2013-ban, hanem már 2010-ben hozzák egy szintre az uniós agrártámogatásokat.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok