Agrárgazdaság
Az elkövetkező 25 évben Romániának kétmillió hektár erdőt kell telepítenie
Az elkövetkező két és fél évtizedben Romániának kétmillió hektár erdőt kell telepítenie, ha el akarja érni az európai uniós átlagot – jelentette be Gheorghe Dima, a Romsilva állami erdészet fejlesztési igazgatója, akit kedden az erdélyi Krónika idézett.
Eszerint Románia 6,3 millió hektárnyi területét, vagyis az ország mintegy 27 százalékát borítja erdő, ezzel az aránnyal utolsó helyen áll Európában. A miniszter szerint az elmúlt évtizedek tömeges és ellenőrizetlen erdőirtását csak úgy tudja ellensúlyozni az ország, és csak úgy tudja elérni az Európai Unióban átlagosnak mondható 35 százalékos arányt, ha az elkövetkező 25 évben kétmillió hektár erdőt telepít.
Romániában 2008-ban körülbelül 39 millió eurót szánnak erdősítésre. Egy hektár erdősítése mintegy 3600 euróba kerül. A Romsilva az idén 15 400 hektár terület újraerdősítését tűzte ki célul, egyik felét természetes regenerálásként, másik felét visszatelepítésként szeretné megoldani.
A Romsilva jelenleg kevesebb mint négymillió hektár állami erdővel, valamint további egymillió hektár magánerdővel gazdálkodhat. Gheorghe Dima szerint a vállalat az idén több mint 200 hektár erdőt vásárolt magánkézből, további 2500–3000 hektár erdős területet kíván megvenni.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok