Agrárgazdaság
Átalakulóban a közraktári piac
A tavalyi gabonaár-robbanás, majd az idén év elején az ezt követő áresés alaposan átrendezi a közraktározási piacot, mind a közraktározó cégek, mind a finanszírozó bankok oldalán.
Az áresés miatt számos kereskedő és bank is megégette magát, a raktáron lévő készletek pedig még mindig nyomják a piacot. Ugyanakkor a kontinensszerte jó gabonatermés, továbbá a nyári esők miatt kevesebb jó minőségű, exportálható magyar búza, illetve a hazai termelők és kereskedők árelképzelései közötti távolság miatt gyakorlatilag pang a piac. Egyelőre nem lehet megjósolni, hol áll meg a csökkenés, ezért a kereskedők várhatóan mindaddig kivárnak, amíg biztosabbat nem tudnak, a termelők szeme előtt pedig még mindig a tavalyi rekordárak lebegnek – mondja Földházi József, az ÁTI Depo gabonalogisztikai üzletágának vezetője. A malmoknak szintén nem sürgős a készletezés, amíg tart az árcsökkenés, addig a szabadpiacon bármikor vásárolhatnak. Nem kiemelkedő, de átlag fölötti kukoricatermést várnak a szakértők, az árak azonban már hónapokkal ezelőtt mérséklődni kezdtek, és egyes kereskedők nem tartják elképzelhetetlennek azt sem, hogy tonnánként 20 ezer forint alá menjen a szabadpiacon.
A közraktári piac átrendeződését jól mutatja, hogy az idén egy közraktár, a Danubius működési engedélyét visszavonta a közraktári felügyelet, emellett nemrégiben kezdte meg a működését a Dunadepot Közraktározási Zrt. A cégek mindenesetre egyre újabb szolgáltatásokkal próbálják megnyerni az ügyfeleket. Az ÁTI Depo – amely 2005-ben függesztette fel közraktározási tevékenységét – pedig épp a piaci bizonytalanságok miatt idén júniusról 2009 januárjára halasztotta a piaci visszatérést. A logisztikai szolgáltatások mellett, kiegészítésként, saját telepeinken kínálnánk a közraktározást, de a művi közraktározáshoz egyelőre nem térnénk vissza – mondta az üzletágvezető. Ennek ellenére az év végéig – a vasúti és kikötői átrakodási kapacitások, valamint az egyéb szolgáltatások jó kihasználtsága mellett – a cég nyolc telephelye 200 ezer tonnás raktárkapacitásának lekötésével számolnak.
Az egyik legnagyobb piaci szereplő, a 400 ezer tonnás sajátraktár-kapacitással rendelkező, állami tulajdonú Concordia Zrt. ugyancsak növekedésre számít. Amint azt a Napinak Ragocsa Zoltán vezérigazgató elmondta, a tavaly árbevétel alapján 30 százalékos volt a piaci részesedésük, ami 2008-ban az új szolgáltatásoknak köszönhetően tovább növekszik majd. Ezek közé tartozik a piacon egyedüliként kínált integrációs tevékenység, továbbá a Concordia Kereskedőház Kft.-n keresztül lebonyolított gabonakereskedés. Utóbbi tavaly indult be igazán, és annak ellenére, hogy az idén kereskedelmi szempontból extrém nehézségekkel küzdött meg a cég, a terveiben szereplő tízmilliárd forintos árbevételszintet teljesíteni tudja – tette hozzá a vezérigazgató.
A gabonapiacon alacsony, feltehetően a termelői költségek csak mintegy felét kitevő felvásárlási árakra lehet számítani az idén – mondta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke. A szervezet ezért a termelők problémáinak enyhítése érdekében az Európai Uniótól a gabona 2008-as intervenciós készleteinek felülvizsgálatát kérte, valamint Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternél kezdeményezte a gabonatermékpálya-bizottság összehívását a jövő hétre.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból