Agrárgazdaság
Almatermelők demonstrációja Szabolcsban
Az ipari alma alacsony felvásárlási ára miatt tiltakozó almatermelők egy hónapig tartó, folyamatos demonstrációba kezdtek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében hétfő hajnalban. Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) igazgatója hétfőn délelőtt arról tájékoztatta az MTI-t, hogy egy információ alapján esélyt lát a gyors egyezségre az árvitában.
Budai Gyula úgy ítélte meg: a felek akár már a hét közepén megállapodást köthetnek egymással.
A demonstráló termelők elsőként Vásárosnaményban az Agrana-Juice Magyarország Kft. gyümölcsfeldolgozó telephelyét vették blokád alá, s hétfőn reggel 6.00 órakor már több, mint 100 traktor, valamint 200 személy- és teherautó sorakozott fel.
Hasonló tiltakozó akció kezdődött a felvásárló cég anarcsi léüzeme előtt is, ott hatvan járművel vonultak fel a gazdák, a Mátészalkára tervezett demonstráció viszont egyelőre elmarad, mivel az ottani feldolgozó, az ESZAT Kft. nem kezdte meg az ipari alma átvételét.
Az útlezárásos tiltakozó akcióval a termelők nettó 30 forintos kilogrammonkénti felvásárlási árat szeretnének kikényszeríteni – mondta Budai Gyula az MTI munkatársának.
Hozzátette: a feldolgozók által ajánlott 15-20 forintos árat elfogadhatatlannak tartják, s levélben arra kérték az árvitában közvetítő szerepre vállalkozott Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert, hogy a korábbi eredménytelen egyeztetések után a héten újra ültesse tárgyalóasztalhoz a termelők képviselőit és a feldolgozó üzemek tulajdonosait.
A miniszter, mint arról Budai Gyula tájékoztatott, hétfőn telefonon kereste meg a demonstráló almatermelőket, akiknek folyamatos kapcsolattartást és további közvetítői szerepet ígért.
A MAGOSZ-vezető úgy vélte: van esély a gyors egyezségre az árvitában, mivel Lengyelországban, ahol a magyarországival szinte megegyező a feldolgozói ipar tulajdonosi köre, jelenleg 10-12 eurócent között tartanak a tárgyalások.
"Ez az összeg ugyanannyi, mint amit a magyar termelők követelnek forintban egy kilogramm almáért, így azt javasoltunk telefonon Gráf József miniszternek, hogy tájékoztassa a felvásárlókat az információról, s szerdán, vagy csütörtökön legyen újabb egyeztetés a kérdésről Nyíregyházán, ahol véglegesen megállapodhatunk" – emelte ki Budai Gyula.
Szigeti Zoltán, az osztrák tulajdonban lévő Agrana-Juice Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-hez eljuttatott közleményében azt hangsúlyozta, hogy az ipari alma felvásárlási ára a jelenlegi piaci viszonyok alapján kilogrammonként nettó 15-20 forint között lehet.
Hozzáfűzte, hogy a cég támogat minden olyan kormányzati intézkedést és tárgyalást, amely a termelők helyzetének a javítására irányul, s a társaság partner olyan koncepciók és modellek kidolgozásában is, amely hosszú távon segít megoldani az értékesítés gondjait.
Az Agrana-Juice a demonstráció miatt egyébként leállította az alma átvételét és átütemezi a szerződésben lekötött gyümölcs beszállítását, nagy valószínűséggel október utáni időszakra.
A cég szerint "sajnálatos, hogy az almaszállítást akadályozó demonstráció sok szerződéses partnernek nagy veszteséget fog okozni, főleg azoknak, akik korai almafajtákat termesztenek".
A kft. az egy hónapos demonstráció idejére 25.437 tonna alma átvételére kötött szerződést, több, mint 430 millió forint értékben. Ebből 4.129 tonna korai fajta, mintegy 80 millió forint értékben, amit mindenképpen fel kellene dolgozni szeptember 25-ig.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból