Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Almacsata

Az éjszakai csökkentett létszámmal folytatott demonstráció után szerdán nap közben nőtt az  ipari alma alacsony felvásárlási ára miatt tiltakozók száma Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol hétfőtől egy anarcsi és vásárosnaményi, keddtől pedig egy mátészalkai feldolgozóüzemet tartanak blokád alatt a termelők – tudta meg az MTI munkatársa a tiltakozó akciók helyszínein.

Létrehozva:

|

Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetei Szövetségének (Magosz) igazgatója elmondta: az eddig 450-ről, 500 fölé emelkedett szerdán a léüzemek közlekedését akadályozó traktorok, teher- és személyautók száma, annak ellenére, hogy az egyik helyszínről, a mátészalkai ESZAT Kft. telephelye elől elvonultak a járművek.

Vári György, a mátészalkai térség ifjúsági gazdaköri szervezetének alelnöke közölte, hogy a demonstrálók és az ESZAT Kft. cégvezetőjével megállapodást kötöttek, miszerint a társaság nem vásárol fel almát mindaddig, amíg az árról végleges megállapodás nem születik.

A járművek így elvonultak a telephely elől –  közölte a gazdaköri vezető -, de az almatermelők megbízottai folyamatosan ellenőrzik az egyezség megtartását, s ha a cég attól eltér, azonnal visszaviszik a traktorokat és a gépkocsikat.

Budai Gyula arról is tájékoztatott, hogy szeptember 1-jétől ugyancsak folyamatos, éjjel-nappali demonstrációt szerveznek egy negyedik helyszínre, a RAUCH Hungária Kft. nyírmadai telephelye elé, amit már be is jelentettek a rendőrségen.

Az Agrana-Juice Magyarország Kft. vásárosnaményi telephelye előtt demonstráló mintegy négyszáz termelőt szerdán Tilki Attila országgyűlési képviselő (Fidesz) tájékoztatta a Magosz delegációjának keddi, lengyelországi tárgyalásáról, amelyen megállapodtak az ottani termelői érdekképviseleti szervezet, a National Union Farmers vezetőivel a közös, 12 eurócentes árkövetelésről.

Az Agrana-Juice anarcsi telephelye előtt demonstrálók között is téma volt a MAGOSZ delegáció lengyelországi útja, az ottani tüntetők szintén helyeselték a közös fellépést a két országban almát feldolgozó osztrák cég ellen. Egyben felháborodásuknak adtak hangot, hogy az Agrana kijátssza egymás ellen a termelőket, amikor Lengyelországban arra hivatkozik, hogy a magyarok adják olcsón az almát, Magyarországon pedig azt mondja, a lengyelek szorítják le az árat.

A felvásárlók által ígért 15-20 forint helyett 30 forintos kilogrammonkénti árat követelő termelők szerdán éjjel is folytatják demonstrációjukat a szabolcsi léüzemek előtt, ahol – hasonlóan az előző éjszakához – néhányan vigyáznak majd a felsorakozott járművekre, s arra, hogy a feldolgozók ne tudjanak alapanyagot átvenni, vagy kész terméket kiszállítani a telephelyükről.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!