Agrárgazdaság
Agrár-infologisztikai platformtervezet
Az Agrárlogisztikai Intézet, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM), további intézmények, kutatóhelyek és vállalkozások részvételével és támogatásával elkészítette az Agrár-infologisztikai nemzeti technológiai platform létrehozásának tervezetét – tudtuk meg Lőrincz Sándortól, a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) agrárlogisztikai tagozatának elnökétől.
A dokumentumot a múlt héten benyújtották a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal által a Nemzeti technológiai platformok kialakítására meghirdetett pályázatára, amelyek célja a nemzeti fejlődés szempontjából fontos, perspektivikus területek megerősítése.
Az Agrár-infologisztikai nemzeti technológiai platform az agrártermékek hatékonyságnövelésére, magasabb hozzáadott érték előállítására kíván koncentrálni. A gyakorlatban, a hálózati szemléletben kialakítandó platform a logisztikai, informatikai struktúrák térhódításának eredménye, amelyben az egyes termelők tevékenységei és az általuk birtokolt erőforrások is integrálhatók.
A szakember elmondta, hogy az Agrár-infologisztikai nemzeti technológiai platform rendszerén, a termelési és értékesítési lánc szereplőinek olyan kooperatív együttműködését értik, ahol a termelők megtartják önállóságukat, de erőforrásaikat egy közösen meghatározott cél érdekében, menynyiségileg és minőségileg összehangolják, termékeiket koncentráltan jelenítik meg a piacon. Az erőforrások összehangolása, a kooperációk mélysége, a mindenkori piac igényeivel összhangban valósul meg.
Az említett célok megvalósítása megköveteli a szereplők (termelők, értékesítők, feldolgozók, finanszírozók) összehangolt hálózati működését. A komplex hozzáadott érték előállításában részt vevő partnereknek; a termelőknek, értékesítőknek, beszerzőknek, szállítmányozóknak, finanszírozóknak, beleértve a technológiai transzferért felelős partnereket is, összehangolt logisztikai rendszerben kell működniük.
Nem a folyamatosan kialakuló termelői értékesítő szervezetek átstrukturálása a platform célja, hanem a szigetként kialakított egységek között működő integráció és kooperáció kialakítása a feladat, ennek révén a hatékonyabb piacra jutás és ezáltal a termelők jövedelmének növelése a cél.
A hazai agrárium számára mind az európai uniós, mind az átalakuló fogyasztói igények nagy kihívást jelentenek. A szektor minden résztvevőjének szemléletváltását a technológia váltása kényszeríti ki. Korábban a nagykereskedők által dominált és diktált felvásárlási, elosztási csatornák, termelői feltételrendszerek is átalakultak, és folyamatosan változnak a nagybani felvásárlókat egyre inkább az integrátorok váltják fel, akik igyekeznek eleget tenni a kereskedelmi, illetve megrendelői elvárásoknak megbízhatóságban, mennyiségben és minőségben is.
Az agrárszektorban a különböző termelési ágazatokban, termékkörökben folyó alapanyag- és árutermeléseknek a felvevőpiacokkal való összehangolására van szükség – hangsúlyozza Móricz Sándor. Ezzel elérhető, hogy a termelőknél, a közvetlen vásárlóknál és a feldolgozóknál egyaránt hatékonyságnövekedés jöjjön létre.
Az előzőekből következő szükségletek közé tartozik a termelési szerkezetváltás ösztönzése a piaci orientáció növelésének irányában, a technikai modernizáció, a versenyképesség és a hozzáadott érték növelése érdekében, valamint a terméklánc szereplői közötti együttműködés ösztönzése, az innováció erősítése.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok