Agrárgazdaság
A termelők még tanulják a versenyt
Lapunk információi szerint a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is nyomon követi a dinnyepiacon kialakult helyzetet.
A dinnyénél kikényszerített 30 forintos minimális felvásárlási ár ugyanis a hivatal szerint is versenyjogi szabályokba ütközhet, a termelők blokádja pedig kimerítheti a kartellt, fenyegetésük és blokádakcióik pedig súlyosan befolyásolhatják a szabadpiaci árakat. Információink szerint a hivatal a piacon kialakult kár nagyságától teszi függővé, hogy megindítja-e a versenyjogi eljárást.
A dinnyepiac ugyanis csekély ahhoz, hogy jelentősebb kárt okozzon a fogyasztóknak, ugyanakkor a békési termelők minimálárra irányuló magatartása más gyümölcs- vagy zöldségpiaci termékekre is kiterjedhet, ami pedig merőben ellentétes a versenyjoggal. Minél tovább húzódik az ügy, annál biztosabb, hogy a GVH-nak be kell avatkoznia, még akkor is, ha nem célja a pénzbüntetés. Tény, hogy a hivatal hasonló esetben a pékszövetség ellen már eljárt és milliós bírságokat rótt ki. A pékek ellen jelenleg is folyik egy versenyjogi eljárás.
Az Auchan dinnyére megállapított árpolitikájával indult hisztéria, valamint a hipermarketlánc tárgyalása, majd árnövelése is hatással volt a piacra, de ez esetben a szakemberek szerint aligha lehet szabályba ütköző vétséget megfogalmazni, ennek ellenére a versenyhivatal megfontolja – a termelők által készített hivatali beadvány miatt -, hogy kezdjen-e átfogó vizsgálatot az ügyben. A döntés napokon belül nyilvánosságra kerül.
A dinnyeháború újra megmutatta a zöldség- és gyümölcsértékesítés magyar sajátosságait. Piaci szakértők szerint a fő probléma – a meggy esetéhez hasonlóan -, hogy az egyes magyar gyümölcsök szezonja egy-két hetes késéssel indult, a déli államok terméseinek lecsengése után. A dinnyénél is nagyjából két hét az eltérés. A szezon legelején a környező országokban nem volt árualap, míg a fogyasztói igény megugrott. Néhány hazai nepper ebből igyekezett hasznot húzni és néhány tisztességtelen gazdával karöltve éretlen gyümölcsöt exportált. Ezzel "agyoncsapta" a szezon indulásakor a magyar termelők lehetőségeit. Majd miután kiderült, hogy a már érett gyümölcsöt sem lehet a külpiacokon eladni, a termelők a belföldi kereskedelmi láncokat vették célba – ehhez pedig a politika segítséget nyújtott. Általános vélemény szerint, ha a termelői érdekszövetségek (tész) olajozottan működnének, akkor nem robbant volna ki ennyi botrány.
Kartellezett az SAP és a Synergon – hagyta helyben a Fővárosi Bíróság a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2006-ban hozott döntését. A Paksi Atomerőmű Rt. 2004 áprilisában egyfordulós meghívásos versenyeztetési eljárást hirdetett „a produktív üzemben működő SAP R/3 rendszer bevezetett moduljainak felülvizsgálatára és a verzióváltás megvalósítására informatikai projektben tanácsadói és projektvezetői feladatok elvégzésére”.
A GVH döntése szerint a döntően e-mail formátumú bizonyítékok alapján megállapítható volt, hogy a Synergon és az SAP a tender kapcsán olyan megállapodást kötött, amely alkalmas volt a verseny eredményének befolyásolására. Emiatt a GVH 2006 szeptemberében 14,6-14,6 millió forintos bírságot szabott ki a két vállalkozásra. A döntés ellen a két cég fellebbezett, de az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság elutasította keresetüket. A békési termelők minimálárra irányuló magatartása más gyümölcs- vagy zöldségpiaci termékekre is kiterjedhet, ami ellentétes a versenyjoggal.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból