Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A szabadpiac gyorsan megbontja az egységet

Miközben az elmúlt hetek agrárpiaci anomáliái kapcsán sokszor és sok helyről elhangzott, hogy erős és hatékonyabb termelői összefogásra lenne szükség ahhoz, hogy a gazdák kevésbé legyenek kiszolgáltatottak a piaci ingadozásoknak és a kereskedelmi partnerek gazdasági erőfölényének, addig az újfajta, az unió által is támogatott termelő-értékesítő szövetkezetekben (tész) nehéz benn tartani a termelőket.

Létrehozva:

|

A gondot az jelenti, hogy a tagok sokszor nem tartják magukat ahhoz a kötelezettséghez, mely szerint a termés 80 százalékát a tésznek kell értékesíteni. Ennek következtében a tészek menedzsmentjének szezonról szezonra meg kell küzdeniük a pár forintos szabadpiaci árelőny miatt kísértésbe eső tagok benn tartásával a szerződött árualap biztosítása érdekében.

Míg Nyugat-Európában természetes integrációval, hosszú idő alatt jöttek létre ezek a szervezetek, tőkeerős gazdálkodók összeállásával, addig Magyarországon a rendszerváltás utáni szétaprózódott, elavult vagy rossz infrastruktúrával rendelkező, tőkeszegény termelői körnek kellett volna rövid idő alatt versenyképessé válnia – mondta Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) ügyvezetője. Szerinte irreális elvárni a termelőktől, hogy egyik pillanatról a másikra profi kereskedők legyenek. A már működő tészek fejlődését a pénzhiány mellett nehezíti az is, hogy nincs elég jól képzett, nyelveket beszélő, menedzsmentismeretekkel rendelkező agrár-pénzügyi és -kereskedelmi szakember, s aki van, azt nem tudják megfizetni. A zöldség-gyümölcs ágazatnak égető szüksége lenne e szakértőkre, mivel össztermelésének közel felét külföldön értékesíti, itthon pedig a frissáru-kereskedelemben rendre a kereskedelmi láncokkal kell dűlőre jutniuk a termelőknek.

Jelenleg 11 véglegesen elismert tész van, és mintegy ötven, előzetesen elismert tész működik, tagjaik 35 ezer hektáron gazdálkodnak. Az év végén a legtöbb előzetesen elismert tésznek lejár az öt éve, amíg eltérhettek az uniós előírásoktól, s innentől mérhető lesz, hogy mennyire életképesek, működőképesek. Mártonffy szerint összeolvadások sőt a későbbiekben akár új tész-alapítások is várhatóak, és reméli, hogy az előállított érték vagy a forgalom nem csökken majd. A terméktanács hosszabb távon szeretné elérni, hogy a teljes zöldség-gyümölcs forgalom 40 százalékát a tészek bonyolítsák a jelenlegi mintegy 15-20 százalék helyett.

A tészek működését az is befolyásolja, hogy szövetkezetként vagy gazdasági társaságként tevékenykednek, a rendszer hatékonyságát pedig az, hogy a kezdetekkor inkább területi és nem termékalapon szerveződtek – mondja Tóth Péter, az Agrár Európa Kft. (AE) tanácsadó cég ügyvezetője. Amiatt, hogy egy-egy tész egy adott térség termelőit fogja össze, olykor tucatnyi növény termesztésével, értékesítésével is foglalkozik – ez pedig folyamatos árbevételi bizonytalanságot jelent. A friss zöldség-gyümölcs piacán a legnagyobb kereskedelmi partnerek ugyanis csak volumenekről állapodnak meg a beszállítókkal, az árak azonban hetente változhatnak, és a magyar piacon számolni kell polcpénzekkel, a nagyvonalúan kezelt fizetési határidőkkel is. Ezzel szemben Nyugat-Európában inkább a termékalapon létrehozott tészek tárgyalnak a kereskedőkkel, és fel sem merül a késedelmes fizetés.

Szervezete válogatja, hogy hány tagot kell meggyőzni: akad tész, ahol pár tucatot, és olyan is, ahol hétszázat. A tagok fegyelmezettségét segítheti, ha a szervezet a termények megvásárlásán túl egyéb szolgáltatásokat is biztosít számukra (növényvédelmi szaktanácsadás, vetéstervhez, fajtakiválasztáshoz és betakarításhoz nyújtott segítség), ám a kisebb tészeknél erre ritkán jut pénz. Vannak Magyarországon is szakosodott tészek. Kizárólag ipari felhasználásra, konzerv- és hűtőipari megrendelésre termel a Cibakert Tész Kft., míg a frisspiacot szolgálja ki a Mórakert Szövetkezet. Az ipari növények piaca sokkal szervezettebb: az ipari paradicsom értékesítése például szinte teljes egészében tészeken keresztül bonyolódik, ezzel szemben a hazai körtetermés alig három százaléka kerül így a boltokba.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!