Agrárgazdaság
A gazdák már tudják – Szigorúan ellenőrzött növényvédő szerek
Ez a kivonás szigorúan meghatározott rendszerben, évről évre nagyobb mennyiségben történik, és csakis az marad meg az engedélyezettek körében, amelyet az EU is felvett pozitív listájára, tehát biztonságosan felhasználható. A mennyiség érzékeltetésére Tőkés Gábor megjegyezte, hogy az unió eddig már 600 hatóanyagot vont ki, 300 félét viszont engedélyezett.
– A termelők félelme nagyrészt alaptalannak bizonyult abban a tekintetben, hogy nem pótolhatatlan anyagokról van szó, mert mind helyettesíthetők olyanokkal, amelyek nem veszélyeztetik az egészséget és a környezetet. A jelenlegi rendszert alapvetően két jogszabály változtatja meg, ezeket háromévi vita után, idén januárjában fogadták el. A jövőben új növényvédőszer-rendeletről beszélünk, és nem irányelvről, ami nyilvánvalóan szigorítást jelent, csökkenti a tagállamok engedélyezési jogkörét, és kizáró kritériumokat tartalmaz a korábbi kockázati alapon történő engedélyezési eljárással szemben – hangsúlyozta.
Tájékoztatója szerint a gazdáknak jogos félelme talán csak azokkal a gombaölő szerekkel kapcsolatban lehet, amelyeket 2011 és 2020 között fokozatosan vonnak ki a forgalomból, illetve használatból. Ez a hatékony gombaölő szereknek akár 40 százalékát is érintheti. Elképzelhető, hogy a választékcsökkenés miatt a kártevők rezisztensek, ellenállók lesznek az engedélyezett hatóanyagokkal szemben. Ezen kívül a költségnövekedés miatt, a megfelelő védekezés hiányában megnőhet a gabona toxinszennyezettsége, ami a fogyasztókra nézve reális egészségügyi kockázatot jelent, sokkal nagyobbat, mint maguk a kivonandó hatóanyagok. A rovarölő és gyomirtó készítményeknél a kivonás kisebb arányú, legföljebb 12-14 százalékos lehet.
Alcím: Szigorodó joganyag és gyakorlat
– Ugyancsak allergikus pontnak számít a növényvédő szerek légi permetezésének ügye, amelyről korábban úgy hírlett, hogy az EU teljesen betiltja. Nem kis mértékben a magyar szakemberek határozott fellépésének köszönhetően ez nem következett be, a tagállamok saját maguk dönthetnek alkalmazásáról. Tehát erről magyar jogszabályokat kell létrehozni. Az már más kérdés, hogy az e célra használt régi, főleg szovjet gyártmányú repülőgépek és helikopterek további hosszú távú működtetése bizonytalan, lecserélésük viszont támogatás nélkül nem képzelhető el – mondta a szakember.
Korábban gyakran elhangzott a termelők részéről, hogy amennyiben megtiltják az erős, jó hatóanyagok használatát, tartani lehet attól, hogy elszaporodnak a kártevők a termékekben, és azok eladhatatlanok lesznek – vagyis mind mennyiségben, mind pedig minőségben a termés látja kárát a szigorú intézkedéssorozatnak. Persze egyszersmind a gazdák és a vásárlók is, mert egyrészt kevesebb eladható termék lesz, másrészt növekszik az eladási ár. Azzal kapcsolatosan is elhangzott aggodalom, hogy emiatt növekszik a génkezelt növények engedélyezése iránti nyomás, illetve felértékelődik a biotermék – az utóbbi igaz lehet, de mennyiségben semmiképpen nem versenytárs a "normális" termékek számára.
Tőkés Gábor szerint összegezve elmondható, hogy a növényvédelem jövőbeni helyzete kedvezően alakul, a környezetvédők sokszor túlzott és indokolatlanul radikális fellépése sem kérdőjelezheti meg a vegyszeres védekezés szükségességét. Az uniós gyakorlat és a nemzeti joganyag azonban szigorodik, az emberi szervezetre bármilyen toxikus hatást gyakoroló, a környezetet károsító hatóanyagok mindenképpen kiiktatásra kerülnek. – Ettől az állásponttól nem térhet el a termelői érdek sem, mivel ők is fogyasztók, tehát saját védelmük is megköveteli a szabályok szigorú betartását – húzta alá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok