Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A Francia Agrárkamara elnökének sajtótájékoztatója

Luc Guyau, a Francia Agrárkamara elnöke sajtótájékoztatót tartott az Agrárkamarának, a KAP 2013-t követő időszakkal kapcsolatos álláspontjáról.

Létrehozva:

|

A KAP 2013-t követő időszakára vonatkozóan, már most el kell kezdeni az egyeztetéseket, különben ki fogunk csúszni az időből. 2009-ben ugyanis az EU Parlamenti választások és az EU Bizottság megújítása miatt erre nem lesz mód. 2010-ben pedig megkezdődik a vita az Unió költségvetéséről, és ha addig a 2013-t követő időszakra vonatkozóan a főbb irányvonalak nem kerülnek kimunkálásra, akkor félő, hogy a költségvetés az, amely meghatározza a KAP jövőjét és nem fordítva.
Az APCA elnöke arra emlékeztetett, hogy az 50-es, 60-as években a KAP-t annak érdekében hívták életre, hogy biztosított legyen Európa lakosságának élelmiszerekkel való ellátása. (pl. Franciaországban, 1953-ban még csak jegy ellenében lehetett élelmiszerhez jutni.) A KAP célja, tehát elsősorban nem a mezőgazdaság favorizálása. A mezőgazdaság csak egy eszköz a KAP valós célkitűzésének megvalósításához.
A KAP az európai törekvések központi eleme. Közösen meghatározott eszközökkel Európa igyekszik mind nagyobb mértékben biztosítani élelmiszerekkel való önellátást, illetve az európai fogyasztók számára egészséges és minőségi termékeket kínálni racionális árakon. Ezek az eszközök azonban állandó változás alatt állnak.
AKAP az egyetlen közösségi szinten működő politika, amely az európai GDP kevesebb, mint 0,5%-t (0,4%), illetve a tagállamok közkiadásainak kb. 1%-t használja föl. Megjegyzendő, hogy a KAP finanszírozására fordított pénzek a 80-as évek vége óta folyamatosan csökkenő tendenciát mutatnak. A 80-as évek végéig a mezőgazdasági termelést exporttámogatással és különféle piactámogatási eszközökkel segítették. A 80-as évek végére azonban hatalmas készletek halmozódtak föl, így a garantált árak csökkentésére került sor.

Ennek helyettesítésére viszont 1992-ben bevezették a direkt támogatásokat. Ettől az időponttól kezdődően egyébként az exporttámogatások mértéke is érezhető mértékben csökken. 1996-ban megjelentek a vidékfejlesztési támogatások, majd 2005-től kezdődően egyre nagyobb teret hódít a termeléstől elválasztott támogatások aránya. Ez utóbbival megszűnik a termelési kötelezettség, a támogatás elnyerésének feltétele különféle környezetvédelmi, helyes mezőgazdasági gyakorlati, stb. feltételek betartása és teljesítése.

 
2008-ban az EU-n belül 490 millió ember élelmiszerekkel való ellátásáról kell gondoskodni. A működő gazdaságok száma 14 millióra tehető. A mezőgazdaság és az élelmiszeripar együttesen 26 millió ember számára nyújt megélhetést. A mezőgazdasági művelés alatt álló területek nagysága 182 millió ha. A KAP az európai költségvetés 32%-t szívja fel.
Franciaország a KAP keretében 9,6 milliárd euró támogatáshoz jut. Ennek 59%-t termeléstől elválasztott módon fizetik ki a gazdák számára. A fennmaradó 61% a termeléshez kötött módon az alábbi arányok szerint kerül kifizetésre: 17%: vidékfejlesztés, 11%: gabonanövények, 9%: húsmarha, 2%: vágóhidak, 1-1%: juhtenyésztés és specifikus ágazatok (len, kender, stb.)
 
A mezőgazdaság stratégiai jelentőséggel bíró gazdasági tevékenység, hiszen egészséges és minőségi élelmiszeripari javakat állít elő. A mezőgazdaság specifikus gazdasági tevékenység, mivel a termelői árakat jelentős mértékű ingadozása jellemzi. Megfigyelhető az, hogy a legnagyobb termelői áringadozás azokban az országokban mutatkozik, ahol semmiféle piacszabályozási eszközt nem alkalmaznak (pl. tejár az USA-ban). A búza Rouen-i árfolyama 2000-2001-ig többé-kevésbé stabilan alakult.

Ezt követően a piacszabályozási eszközök fokozatos leépítése következtében és az egyre nagyobb gyakorisággal tapasztalható időjárási és klimatikus krízisek miatt a búza ára egyre nagyobb mértékben ingadozik. Piacszabályozási eszközök nélkül nagyon nehéz a klimatikus kockázatok kezelése. Végezetül, pedig a mezőgazdaság multifunkcionális gazdasági tevékenység, hiszen képes közjavak előállítására.

 
A KAP fejlődésének irányát mintegy 15 éve jelentősen meghatározza a nemzetközi kereskedelemre egyre nagyobb mértékben jellemző szabadkereskedelmi tendencia (lásd 1994-es Marrakech-i Megállapodás, Lisszabon-i és Göteborg-i Stratégiák).  Éppen ezért a KAP-en belül bevezetésre került a termeléstől elválasztott támogatási forma, amely lehetőséget ad a gazdáknak arra, hogy a piaci elvárásoknak jobban megfeleljenek. Az európai piac egyre nyitottabbá válik, főként úgy, hogy a piacvédelmi eszközök fokozatos leépítése zajlik. Ezzel egyidőben a piacszabályozási eszközök nagy része is már felszámolásra került.
A piaci tendencián kívül a mezőgazdaságnak egyre jobban meg kell felelnie a környezetvédelmi elvárásoknak is. Éppen ezért 2003-tól bevezetésre került a keresztmegfelelősség rendszere, illetve nagyobb hangsúly tevődik a vidékfejlesztési kérdésekre.
Jelenleg a jelentős piaci áringadozások mellett gondot jelent az, hogy a világ népessége egyre nehezebben jut megfelelő táplálékokhoz. Ez utóbbinak nem az az oka, hogy nincs elegendő élelmiszer, hanem az, hogy azok ára az utóbbi időkben oly magasra szökött, hogy azt a világ éhezői már képtelenek megfizetni. A WTO tárgyalások kapcsán elhangzott az, hogy júliusban igazából nem Európán múlott az, hogy nem született megállapodás.

Ez leginkább Indián múlott, aki a lehető legmesszebbmenőkig igyekszik megvédeni saját mezőgazdaságát. Mindezzel szemben az USA is egyre protekcionistább mezőgazdasági politikát folytat.

 
A fentiek függvényében milyen közösségi agrárpolitikára lenne is szükség a jövőben?
A KAP-nek egy valódi élelmezési, mezőgazdasági és vidékfejlesztési politikává kell válnia.
A KAP-en keresztül megfelelő élelmiszerrel kell ellátni az európai lakosságot, és a fejlődő országokat segíteni kell abban, hogy ki tudják alakítani saját mezőgazdasági politikájukat. Az egyre nyitottabbá váló piac megzavarja a mezőgazdasági alapanyagok megfelelő áramlását. A mezőgazdasági szektor sajátosságaira való tekintettel szükségszerű bizonyos piackezelési eszközök fenntartása. Megfigyelhető az, hogy minél kevésbé szabályozzuk a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek piacát, annál rosszabbul járnak nemcsak a termelők, de a fogyasztók is. Ez utóbbiak az árak ingadozásai miatt egyre többet fizetnek az élelmiszerekért. Tavaly a búza ára a 300 euró/tonnát is elérte, amely pl. a kenyér árában is tükröződött.

Ebben az évben a búza ára 160 euró/tonna körül alakul, viszont ehhez igazodva a kenyér ára nem csökken. Fenntartható mezőgazdaság megteremtéséhez egy minimális szintű piacszabályozásra mindenképpen szükség van.

A területi kohéziót is biztosítani kell. Meg kell akadályozni azt, hogy egy-egy termelési forma felhagyása miatt területek néptelenedjenek el.

Támogatni kell a területi kohézió szempontjából lényeges termelési formákat a gazdasági, a környezetvédelmi és szociális egyensúly fenntartása érdekében.

A mezőgazdaságnak szerepet kell vállalnia a klimatikus változások elleni küzdelemben és a környezet megóvása érdekében. Jelenleg a Bizottság arra törekszik, hogy a KAP II. pillérét erősítse az I. pillér rovására. Ezzel szinte szembe állítja a gazdasági és környezetvédelmi kihívásokat. Az APCA véleménye az, hogy az I. pillér keretein belül kell a környezetvédelmi elvárásokra is választ adni. Ehhez kitűnő lehetőséget nyújt a 2003-ban bevezetett keresztmegfelelősség rendszere. Mindemellett a környezetvédelmi kérdéseket nemzetközi szinten kellene kezelni az egyenlő versenyfeltételek megteremtése céljából.
Szolidárisabb KAP-re van szükség, olyanra, amely nagyobb figyelmet fordít a különböző ágazatok jövedelemviszonyainak egyensúlyára. Egy általános elvonás megteremtésével az I. pillér keretében kiosztható támogatások 15-20%-t nehéz helyzetben lévő ágazatok megsegítésére kellene átcsoportosítani.
Az APCA szerint a támogatások történelmi alapon való szétosztását 2013-ig, bár rugalmasabb formában (legyen lehetőség arra, hogy a támogatások egy része regionális alapon kerüljön szétosztásra), de fenn kell tartani.    
 
A KAP-et és eszközrendszerét hozzá kell igazítani az új kihívásokhoz, úgy, hogy mindazt megőrizzük, amely a múltban eredményesnek és hasznosnak bizonyult.        
 
Az Annecy-ben megrendezésre kerülő Informális Agrárminiszteri találkozó ambiciózus lehet a KAP jövőjére vonatkozó irányelvek kidolgozásában. Ennek keretében újra át kell tekinteni a KAP tétjeit, amely alapján meg kell határozni a célkitűzéseket, és nagyvonalakban fel kell vázolni az azok megvalósításához szükséges eszközöket. A 2013-t követő időszakot illetően az nem biztos, hogy a Francia Elnökség végére a részletkérdésekben sikerülne konszenzust kialakítani a tagországok között, de az irányvonalak tekintetében ez elérhető.
A Bizottságnak a KAP felülvizsgálatának keretében tett olyan javaslatai, mint pl. a területpihentetés felfüggesztése, a tejkvóta és az intervenció megszüntetése és a támogatások termeléstől való teljes elválasztása is csak azt igazolja, hogy a Bizottság a KAP-et egy egyszerű jövedelempolitikává kívánja átalakítani. Még akkor is, ha a támogatások létének jogosultságát a keresztmegfelelősség rendszerében megfogalmazott feltételek betartása igazolja is, azok nem feltétlenül állnak összhangban a társadalom által megfogalmazott elvárásokkal.  
 
A jelenleg folyó felülvizsgálatot az APCA elnöke egy olyan eszköznek tekinti, amelynek segítségével jól elő lehet készíteni a 2013-t követő időszakhoz vezető utat.

Forrás: FVM – Pallaga Viktória

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!