Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A fakitermelés könnyebb, a falopás nehezebb lesz, új erdőtörvény készül

A védett erdőkben nehezebb, a nem védett területeken viszont az eddiginél könnyebb lesz a fakitermelés az erdőtörvény jövő év eleji változásai nyomán. Az illegális erdőirtásokkal szemben keményebben lépnek fel: a bírságok a többszörösére nőnek, a büntetést az adóhatóság hajtja be.

Létrehozva:

|

A készülő erdőtörvény-módosítást a tervek szerint a jövő év első felében tárgyalja meg és fogadja el a parlament. A legfontosabb változtatás, hogy az erdőket a funkciójuk alapján két csoportba sorolják, és a két kategóriára eltérő kezelési szabályok vonatkoznak majd.

Mint a tervezetet készítő földművelésügyi tárca illetékesétől megtudtuk, a védett, rekreációs és ökológiai funkciójú erdőkben nehezebb lesz engedélyt szerezni a favágáshoz, és kizárólag a környezetkímélő fakitermelési módok alkalmazására lesz lehetőség (alapesetben tilos lesz például a tarvágás és a tuskózásos-forgatásos tereprendezés). A kifejezetten faanyag-termelési céllal ültetett erdőkben viszont egyszerűsödnek az engedélyezés bürokratikus teendői.

Ugyanakkor – a falopások megelőzése érdekében – a nem védett területeken is szigorú bizonylatolási rendszert vezetnek be, azaz a fák elszállítására és eladására csak a megfelelő hatósági engedélyek birtokában lesz lehetőség (most erre egy a kitermelő által megírt szállítólevél is elég).

Az illegális kitermelőket sújtó bírságok a mostani érték 3-10-szeresére emelkednek, és a büntetéseket ezentúl az adók módjára fogják behajtani. Megváltoznak a "gazdátlan", tisztázatlan tulajdoni hátterű vagy tulajdonos nélküli erdők kezelési szabályai is. Jelenleg úgy 200 ezer hektáron a tulajdonviszonyok rendezetlensége miatt semmilyen erdőgazdálkodás nem folyik – a beteg fákat nem távolítják el, a kártevők ellen nem védekeznek, és a szükséges telepítéseket sem végzik el.

A jövőben a jogszabály az államot hatalmazza fel a munkálatok elvégzésére, a költségeket pedig ráterhelik az erdőbirtokokra (vagyis praktikusan a majdani tulajdonosokra hárítják).

Az erdőtelepítésekhez ezután is szerezhető majd állami támogatás, a forrásokat döntően az uniós támogatások biztosítják. A szaktárca számításai szerint 2013-ig 67 ezer hektárnyi terület erdősítéséhez nyújtanak segítséget pályázati úton. Erre a célra évente mintegy tízmilliárd forintot fordítanak, amiből 10 ezer hektár beültetését lehet megoldani.

Forrás: Népszabadság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!