Agrárgazdaság
A borban is igazságot találtak az EU-tagállamok
A tárgyalások harmadik napján megállapodtak az EU borreformjáról az uniós tagországok. Hazánknak kedvező az eredmény, hiszen nem az eddigi, “történelmi” referenciaszámok mennek tovább.
Egy év múlva debütálhat az Európai Unió borágazati reformja, amelyről szokatlanul elhúzódó, háromnapos vita után egyeztek meg szerdán a tagállamok. (A késés egyik oka a halászati kvóták – hazánkat kevéssé érintő – reformja volt, amelyet a soros portugál EU-elnökség a borreformmal párhuzamosan tárgyaltatott. Ezt a Greenpeace tüntetése is hátráltatta hétfőn az EU tanácsának brüsszeli székházánál.)
Sajtótájékoztatóján Gráf József szakminiszter magyar szempontból az idei év legnagyobb sikerének nevezte a megállapodást. Az EU elsősorban is letett arról, hogy az eddigi támogatásokat – a “történelmi alapot” – vegye kiindulópontnak a jövőre nézve. Ez egyértelműen az egyébként a bortúltermelésért is felelős nagyoknak, a franciáknak, az olaszoknak, a spanyoloknak kedvezett volna. (Hazánk – Románia januári uniós csatlakozásával – az EU hetedik legnagyobb bortermeloje. Az EU-ban 2,4 millió bortermelő gazdaság működik, a tagállamok észak-dél irányban földrajzilag, és termelési kultúrák szerint is megosztottak.) Az új uniós tagországok – így Magyarország – esetében a szőlő termőterülete és a termelés volumene számít majd. 2009-től hazánk 16,8 millió eurót (4,2 milliárd Ft), 2015-ben pedig 29,1 millió eurót (7,4 milliárd Ft) kaszírozhat a közös uniós büdzséből, nem számítva a tőkekivágási támogatásokat. Ez utóbbiakat tekintve a brüsszeli bizottság lejjebb adta a tervét: az eredeti 400 ezer kivágandó hektár helyett most már csak 175 ezerről van szó. A tagállamok saját hatáskörben az országos nyolc százaléknál leállíthatják a kivágási támogatásokat.
Magyar szempontból a másik fő eredmény, hogy – amint az északabbra fekvő bortermelő országok a németek vezetésével küzdöttek érte – megmaradhat a bor szárazcukrozással való feljavítása. Mégpedig majdnem úgy, mint eddig: a mostani két térfogatszázalékból másfél helyből maradhat, további felet pedig Brüsszellel lehet megtárgyalni. Az ún. nemzeti borítékokból lesz támogatható – legalább négy éven át – a krízislepárlás, és nem ítélték azonnali halálra az alkoholszint musttal való fokozását sem. A szőlőtelepítési jogok felszabadítása csak 2018-ban következik be végleg, az utóbbi két évben a tagállamok saját hatáskörben tarthatják meg a gyakorlatot.
A döntések jelentősen eltérnek Brüsszel eredeti tervétől. Mariann Fischer Boel mezőgazdasági EU-biztos – elismerve, hogy nem sikerült mindent elérnie – üdvözölte a kompromisszumot, amely szerinte növeli az unió versenyképességét. Jelenleg évi félmilliárd eurót – “borköltségvetésének” több mint a harmadát – költi az Európai Unió arra, hogy megszabaduljon a felesleges nedűtől, évi több mint 13 millió hektolitertől. Brüsszel számításai szerint az eladhatatlan felesleg 2010-11-re az uniós termelés tizenöt százalékát is elérné, ha semmi sem történne – miközben fokozatosan jön fel a hazánkban is népszerű borokat kínáló “Újvilág”, az Egyesült Államok (Kalifornia), Chile, Dél-Afrika, Ausztrália.
Forrás: Népszabadság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok