Agrárgazdaság
Zöldtaláros lovagok kortynyi pálinkával
“Ön a pálinka napján lépett be Magyarországra, fogadja el hazánk nemzeti italát” – ezzel az üdvözléssel osztottak szét 6500 kisüveg barackpálinkát tegnap a hegyeshalmi határon a Magyar Pálinka Lovagrend tagjai.
– Zöld a Mikulás? – képed el egy négy év körüli osztrák kislány a hegyeshalmi határra guruló kocsi gyerekülésében, amikor meglátja a sorompónál zöld bársonytalárban felsorakozott pálinka lovagrend ajándékot osztogató tagjait. Többnyelvű prospektust és “napi” pálinkát kap tőlük minden hazánkba érkező vendég.
– Kereskedelmi forgalomba nem kerülő, kizárólag erre az alkalomra Békésben készült rózsabarack pálinkával köszönünk jó reggelt az utasoknak – mondja Barabás Attila, a győri likőrgyár vezérigazgatója.
Pálinka Árkádia
Csütörtökön, a lepárlók védőszentjének, Miklósnak a napján két fideszes parlamenti képviselő, Császár Antal és Font Sándor benyújtotta az Országgyűlésben a pálinkatörvény tervezetét, amely négy országos szakmai szövetség támogatásával készült el. Az Európai Unióban is védett magyar termék így több évtizedes késedelem után ugyanolyan szigorú nemzeti szabályok (minőség- és eredetvédelem) közt készülhet, mint a francia konyak és a brit whisky.
Budapesten is folytatódik a Pálinka Árkádia, ma déltől este hétig a Kossuth tér sarkán az ország legjobb pálinkáit kínálják üvegekben és a Népszabadság által kiadott TOP-magazinban, egy látványfőzdében pedig azt is megmutatják, hogyan készülnek a világ legjobb párlatai.
A férfi- és hölgylovagok öltözékének hátán rendi címerük virít, benne stilizált, koccintásra emelkedő kezek, gyümölcsök, lepárlókészülék, valamint a Nap és a Hold, annak jelképeként, hogy a pálinka minden napszakban fogyasztható.
– Először a magyarokat szeretnénk visszatéríteni a tisztán gyümölcsalapú pálinkához, de most már annak is eljött az ideje, hogy a hazánkba érkező külföldiek figyelmét is felhívjuk erre a nemes hungaricumra – magyarázza a győri vezérigazgató.
Önálló szociológiai tanulmányt érdemelne az ajándékitalok fogadtatása. A németek mosollyal vagy harsány jókedvvel köszönik meg a pálinkát, sőt érdeklődnek készítési módja iránt. Az osztrákok mértéktartóbbak, néhányan intenek, hogy nem kérik a kortynyi italt.
Egy román rendszámú autóban ülő férfi azt kérdezi:
– Mi is kapunk, ez minden EU-tagnak jár?
Egy magyar kisbusz vezetője nézegeti a kis üveget, lecsavarja a kupakját, beleszimatol, majd elismerően csettint a nyelvével:
– Rá kellett volna írni a címkére, hogy egy ekkora slukkért hány büntetőpont jár – ad tanácsot, aztán megízleli az italt.
– Hugarische grappa? – szól ki a kocsiablakon egy fiatalokkal telezsúfolt olasz rendszámú autó sofőrje. Társai azonnal benyakalják a pálinkát. Ízlik nekik, még egyet kérnek, de ezt már zsebre vágják.
A pálinkafőzés rejtelmei
"A legjobb pálinkák" címmel megjelent a Népszabadság legújabb "Top-kiadványa", amelyben csak ízelítőt adhattunk a pálinkafőzés rejtelmeiről. A pálinka név használata védett az Európai Unióban. Készítéséhez csak Magyarországon termett és termesztett nemes vagy vadgyümölcs, szőlőtörköly használható fel. Infógrafikánkból megismerheti a pálinka készítésének folyamatát. Bemutatjuk az eszközöket, technológiákat és hogy miért a magyar gyümölcs a legideálisabb pálinka alapanyag.
– Tessék, újabb kaland! – mondja egy kifogástalanul öltözött holland férfi, aztán magyarázatképpen hozzáteszi: – Amikor először jártam Magyarországon, azt mondták, az igazi specialitás a gulyás meg a Hortobágy. A gulyás erős volt, órákig prüszköltem tőle, a Hortobágyon végigkocsikáztunk a családdal, késő ősz volt, a gyerek megfázott. Viszont a lányok szépek – kacsint az otthonról kiszabadult férjek könnyedségével, és zsebre teszi a pálinkát.
Két svájci hölgy a pálinkaprospektust böngészi, miközben az italra is vetnek egy-egy pillantást. Azt nem értik, hogy a szöveg szerint alkoholos gyümölcslét tartanak a kezükben – “de akkor az miért fehér?”
Barabás Attila szerint Magyarországon már kezdjük újra felfedezni azt, amit már régóta ismerünk. A hazai pálinkafogyasztók többsége még az idősebb, vidéki férfiak közül kerül ki, de felnőtt már egy olyan igényes nemzedék, amely kedveli a minőségi pálinkát.
Hogy a sör- és pálinkafőzők védőszentjének, Miklósnak a napján Hegyeshalomban elosztogatott pálinkák hány külföldivel kedveltetik meg ezt az italt, később derül ki. Az viszont biztos: jövőre már Ferihegyen is megjelennek a zöldtaláros pálinkalovagok, hogy hungaricummal fogadják a repülővel hozzánk érkezőket.
Az Országgyűlés előtt a pálinkatörvény terve
Több évtizednyi mulasztást kívánt orvosolni a Fidesz két képviselője, Font Sándor és Császár Antal, amikor az idén első alkalommal megrendezett "pálinka napján", Szent Miklósnak, a lepárlók védőszentjének ünnepén benyújtotta az Országgyűlésnek az Európai Unióban is védelemben részesített hungaricum, a pálinka törvényi szabályozását kezdeményező javaslatot.
A tervezetet támogatja a négy országos szakmai szövetség: a Szeszipari Szövetség, a Pálinka Céh, a Pálinkafőzők Országos Érdekképviselete és a Magyar Pálinka Lovagrend Egyesülete.
Az ezredforduló idején folyt tárgyalások nyomán az Európai Unió elfogadta a pálinkát mint hungaricum terméket. E törvény megalkotásával a pálinka előállítását, forgalmazását, minőségmegőrzését és eredetvédelmét kívánják biztosítani, hasonlóan a francia és a brit kódexekhez, amelyek szintén törvényi védettséget adnak a nemzeti italoknak a cognac-nak és a whisky-nek.
A javaslat úgy rendelkezik, hogy pálinkának csak azok a gyümölcspárlatok és szőlőtörköly-párlatok nevezhetők, amelyeket meghatározott eljárással Magyarországon állítottak elő, és amelyeknek az alapanyaga is Magyarországon termett, cefrézését, párlását, érlelését és palackozását is Magyarországon végezték.
Forrás: Népszabadság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok