Kapcsolatfelvétel

Hírek

VITAVAX: A vetőmag biztosítása a csávázás

És miként sokféle biztosító kínálja csábítóbbnál-csábítóbb ajánlataival a biztosítási kötvényeit, olyan sokféle csávázószert javasolnak a vetőmagpiacon is. Érdemes hát számba venni, milyen szempontok alapján válasszunk csávázószert vetőmagunk biztonsága, vagy fogalmazhatunk úgy is, hogy biztosítása érdekében.

Létrehozva:

|

És miként sokféle biztosító kínálja csábítóbbnál-csábítóbb ajánlataival a biztosítási kötvényeit, olyan sokféle csávázószert javasolnak a vetőmagpiacon is. Érdemes hát számba venni, milyen szempontok alapján válasszunk csávázószert vetőmagunk biztonsága, vagy fogalmazhatunk úgy is, hogy biztosítása érdekében. Hogy miért fogalmazhatunk így? Mert a vetőmagcsávázás annyiban nagyon is hasonlít a biztosításhoz, hogy az előre nem látható, viszont utólag már el nem hárítható károsodásoktól védi meg a növényeket. Ezért a növényvédelemnek ezen az egyik legolcsóbb s ebből következően a leghatékonyabb technológiai elemén semmiképp sem célszerű takarékoskodni. A kérdés ezek után csupán az lehet, hogy melyik csávázószert válasszuk. Önként adódna a válasz ilyenkor, hogy olcsót és hatékonyt. Ilyenkor persze sok gazdának eszébe juthat az a régi, valójában népi bölcsességből merített szólás, miszerint olcsó húsnak híg a leve, ami bizonyára igaz a csávázószerek levére is. Szerencsésebb ezért használati értékarányosan összehasonlítani a választékban szereplő készítményeket.
Lássuk tehát, hogy a különböző csávázószerek használati értékét milyen szempontok alapján tudjuk összehasonlítani!
Az első s talán legfontosabb értékmérő tulajdonság a hatásspektrum, amely arról tájékoztat, hogy milyen kórokozók ellen hatékony a készítmény. A kísérleti és gyakorlati tapasztalatok szerint a hatóanyag-kombinációk általában szélesebb hatásspektrummal rendelkeznek, mint az egy hatóanyagból formált készítmények. Ráadásul a több hatóanyagot tartalmazó csávázószerek alkalmazásakor – hasonlóan a permetező szereknél is tapasztaltakhoz – nehezebben alakul ki a rezisztencia. Ilyenkor további előnyként szokták emlegetni az egy felszívódó és egy kontakt hatóanyag párosításokat, amely tapasztalatot úgyszintén a permetező szerek hasonló hatóanyag kombinációs gyakorlata igazolt. Tovább erősíti ezt a megfigyelést, ha a csávázószer hatóanyaga eltér az egy ugyanazon növényállomány kezelésére használt permetező szerekétől, hiszen így még kisebb az esélye az ellenálló kórozók kiszelektálódásának.
Természetesen igen fontos tulajdonsága a hatóanyagnak az is, hogy ne legyen csírakárosító, ne akadályozza a magot az életfolyamataiban, – légzésében, vízfelvételében stb. – hiszen a csírázás, a növény egyik legérzékenyebb életszakasza. Ilyenkor a hatóanyag jelenléte a magon a kórokozók elpusztítása mellett többnyire valamilyen kémiai stresszhatással is párosulhat, amely befolyásolhatja a mag kelési erélyét is. Szerencsés esetben a hatóanyagok együttes hatása azonban segítheti is a csírázást, mintegy stimulálja a mag kelési erélyét, javítva a magvigort.
Fontos a formula is
A második értékmérő csomagban a csávázószerek formulációs tulajdonságait érdemes szemügyre venni. Ezek közül elsősorban a csávázószer magra tapadási és mag felületét bevonó, úgynevezett fedettségi tulajdonságai érdemelnek különösebb figyelmet. A tapadási tulajdonságnak a leporlás miatt, a fedettségnek pedig a hatóanyag érvényesülésében van jelentősége. Ez utóbbi kritérium pedig azt is magában hordozza, hogy a mag felületének minél nagyobb borítottsága ugyanakkor ne legyen akadálya a már említett mag-élettevékenységi funkcióknak sem. A mag felületének borítottságát pedig általában a színe alapján szokta megítélni a gazda. Úgy mondják, a gazda a szemével veszi meg a magot, ezért sokszor a színnek is fontos jelentőséget tulajdonítanak, ezért esetenként többlet színezőanyagot adagolnak a csávázószerhez. Az ilyen gyakorlat azonban azzal a veszéllyel járhat, hogy kockázatja a fejlesztők magbaráttá kidolgozott formulációjának biztonságát is. Ezért mindenkor célszerűbb a vetőmag-minősítő okmányokból tájékozódni, mint csupán a színből ítélni a mag védettségére.
Ezek után lássuk hogyan felel meg a fenti a kritériumoknak a Vitavax® 2000 csávázószer!
A két hatóanyag – egy kontakt és egy felszívódó – kombinációja igen széles hatásspektrumot biztosít a Vitavax® 2000 csávázószernek. A felszívódó és kontakt hatóanyagok kombinációja pedig még a lombvédelemben használt permetező szerek esetében is – a sokszoros gyakorlati tapasztalatok tanúsága szerint – akadálya a rezisztencia kialakulásának. Ehhez a gondolatkörhöz tartozik még az is, hogy a Vitavax® 2000 csávázószerben használt hatóanyagok egyike sem szerepel a kalászosok lombvédelmére alkalmazott készítmények egyikében sem. Mert ha a kalász- és levélvédelemre használt hatóanyagok azonosak, akkor – mint azt már korábban kifejtettük – valószínűsíthetően jobb eséllyel alakul ki tolerancia – mint a rezisztencia első állomása – a kórokozókban.
A Vitavax® 2000 felhasználóinak körében jól ismert másik tulajdonsága a kezdeti növekedésre gyakorolt stimuláló hatása. Ez a vetés kelésekor jól látható hatás különösen akkor szembetűnő, ha van módunk két, egyidőben és azonos agrotechnikai körülmények között, de más csávázószerrel kezelt magvakkal vetett tábla fiatal állományát összehasonlítani. A kép általában olyan mintha a Vitavax® 2000 csávázószerrel védett magvaknak néhány napos vetésidő előnye lenne. Ez a különbség különösen akkor feltűnő, ha kedvezőtlen körülmények között csírázik a mag – ami lehet száraz, vagy éppen nedves talajviszonyok miatt kialakult egyenetlen vetési mélység, vagy más okokra visszavezethető csírázásra kedvezőtlen állapot. Az ilyen stressz hatások között kelő, illetve növekedő növények esetében igazolódik igazán a Vitavax® 2000 termék ismert szlogenje: gombaölő és növekedésserkentő egy csávázószerben. Azt pedig a csávázószer választás idején még nem tudhatjuk, milyen időjárási körülmények fogják segíteni, vagy éppen akadályozni az elvetett magvaink csírázását, biztonságát. A Vitavax® 2000 csávázószer ezért mindkettőnek – a mag s a gazda – biztonságát növelheti.  Ahogy az újszülött gyermeket védőoltással próbáljuk megvédeni az előre nem látható fertőzések ellen, úgy a vetőmagunkat is a gondosan megválasztott csávázással védhetjük.

Ehhez kíván jó termést s használati érték/ár arányos csávázószer választást

A Chemtura csapata

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek

Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken

Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.

Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.

Fotó: Pilisi Parkerdõ

A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.

A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.

agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.

Tovább olvasom

Hírek

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.

Létrehozva:

|

Szerző:

A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.  

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.

A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.

A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.

Foto:123RF

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Hírek

Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok

A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.

Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.

A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.

A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.

Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!