Agrárgazdaság
Vélt jogsértésre valódi a válasz?
Az agrárpiacra vonatkozó sajátos szabályozás behatárolja a versenyjog lehetőségeit. A dinnyekiborogatásnak, a fenyegető blokádnak – bár járhat egyéb, például szabálysértési szankciókkal – nincs versenyjogi következménye.
Egy tisztességtelenül alacsony ár miatt is hiába fordul a panaszos a Gazdasági Versenyhivatalhoz, mert annak arra nincs hatásköre. Ilyen ok orvoslásáért a bírósághoz fordulhat. Ha azonban mondjuk a beszerzők összebeszélnek, hogy bizonyos felvásárlási árnál drágábban nem veszik át a gyümölcsöt, vagy például a termelők megállapodnak, hogy meghatározott ár alatt nem adnak el, akkor már érvényesülhetnek a versenyjogi szabályok.
A meggykrízis következményeként egy sajátságos, a GVH történetében gyakorlatilag egyedülálló konfliktus van kibontakozóban, nevezetesen: az ügy szenvedő alanya kartellgyanút kiáltott az ellenérdekű félre, majd – mintegy megtorlásként, almaháborúra számítva – maga állt a nagy nyilvánosság elé azzal, hogy kartellt csinál. Az egyik oldalon a vélelem, a másikon voltaképpen a tényszerűség viszi eljárási kényszerbe a hivatalt – fejtette ki Szolnoky Péter, a kartellcsoport vezetője.
Ismeretes: a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) július 2-án jelentette be a versenyhatóságnál, hogy szerinte a felvásárlók jogsértő módon összehangolták az árakat. A szövetség véleménye szerint a nyomott felvásárlási árak felvethetik az erőfölénnyel való visszaélés lehetőségét is. Ehhez csatlakozott néhány nap múlva a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Agrárkamara is. A vizsgálatot kezdő hivatal pedig hamarosan meglepődve konstatálhatta, hogy a várhatóan jó almatermés kapcsán az értékesítés elé aggodalommal tekintő „meggyes” bejelentők országnak-világ kijelentik, hogy bizonyos összeg alatt nem adják el a léalmát.
Szolnoky Péter nagy hibának látja, hogy a piac két – termelői és felhasználói – oldala „elbeszél” egymás mellett. Látni lehet: a termelői oldal kiszolgáltatott, mert évtizedek óta nem tesz semmit azért, hogy a maga érdekében megszervezze az értékesítést. A termelői értékesítő szövetkezetek (TÉSZ) lennének erre hivatottak. A TÉSZ mint konstrukció versenykorlátozó szerveződés, de ha több van belőle, úgy a versenyhelyzet továbbra is fennáll, ezért a versenyjog európai szinten is tolerálja. A baj az, hogy voltaképpen nem működnek igazán, s ebben a termelő is ludas, hiszen nem viseli el, hogy a szervezeten kívül másnak nem adhat el, így aztán a „háztáji” mentalitásának továbbvitelével, a kereslet-kínálat meg – úgymond – a nepperek hintájában rombolja tovább saját piaci pozícióját.
A GVH feladata azonban ezúttal annyi, hogy a Magosz-, valamint a kamarai bejelentést megvizsgálja és döntsön a versenyfelügyeleti eljárásról. Nem hagyhatja figyelmen kívül a léalmával kapcsolatos nagydobra vert ármegállapodást sem. Szolnoky Péter azt mondta: nem feltétlenül versenyügyet és bírságolást akarnak, hanem, hogy az érdekeltek megértsék, „mi a pálya”, melyek azok a határok, amelyeken belül tisztességes piaci szereplőtől elvárható magatartással működhetnek.
Elutasítás
Három éve a dinnyetermelők az Auchan és a Tesco eljárását kifogásolták. Szót emeltek a tisztességtelen, túlzottan alacsony ár miatt, de annak vizsgálata – mint a GVH leszögezte – a bíróság hatáskörébe tartozik. Nem találta megalapozottnak a versenyhatóság a termelőknek a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolására vonatkozó kifogását sem. Kifejtette azt is, a bejelentők által vélelmezett versenykorlátozó megállapodás és összehangolt magatartás bizonyításához a szóvá tett árazási magatartás önmagában nem elegendő.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból