Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Újraindulhat a lengyel agrárexport Oroszországba

A lengyel növényi alapú élelmiszerek, és egyéb termékek szállítását az orosz fél még 2005-ben tiltotta be, gyakorlatilag együtt a lengyel húsimporttal. Annak idején ez a tilalom lényegesen nagyobb veszteséget okozhatott volna a lengyel exportőröknek, mint a hússzállítások elmaradása.

Létrehozva:

|

Az export csökkenése a legérzékenyebben az almatermelőket érintette, korábban évente kb. 230 ezer tonna almát tudtak elhelyezni az orosz piacon. Ugyanakkor a tilalmat gyakorlatilag folytonosan megszegték a szállítók, harmadik országokon keresztül szervezett fuvarozással. A lengyel élelmiszerek a leggyakrabban Csehországon és Litvánián keresztül érkeztek orosz területre, átrakást és átcsomagolást követően.

A konfliktus megoldására Alekszej Gorgyejev orosz és Marek Savicky lengyel agrárminiszter még 2007. december 12-én állapodott meg a lengyel hússzállítások újraindításáról, majd 2008 januárjában megállapodást írtak alá a növény-egészségügyi együttműködésről, valamint egyes növényi eredetű termékek szállításáról. A januári megállapodás a konfliktust még csak részlegesen oldotta, ugyanis abban kizárólag a nem közvetlenül emberi fogyasztásra szánt termékekről volt szó (gabona, takarmányok, virágok, dugványok).

 
Az elvi megállapodás azt is tartalmazta, hogy ki kell dolgozni azokat a mechanizmusokat, amelyek révén a jövőbeni élelmiszerszállítások során nem ismétlődnek meg a korábbi problémák. Lényegében ennek megfelelően ez év márciusában, Brüsszelben írta alá az EU és Oroszország a növényi alapú élelmiszertermékekre vonatkozó Memorandumot, amelyben megállapodás született általában az élelmiszerek (köztük a lengyel termékek) szállítása lehetőségének feltételeiről. A Memorandum alapján áprilisban egyeztették a vonatkozó importigazolások tartalmi és formai kérdéseit.
 
A szállítások beindításához ma már csak egy elem hiányzik, az orosz Állategészségügyi és Növényvédelmi Szövetségi Szolgálat várja a szükséges vizsgálatokra feljogosított lengyel laboratóriumok listáját.
 
A Szolgálat vezetője, Szergej Dankvert egy legújabb nyilatkozatában kifejtette, hogy változatlanul készek a szállítások felújítására, de ennek alapfeltétele a laboratóriumi lista megléte, amit egyelőre eredménytelenül sürgetnek az EU-nál. A lengyel export újbóli beindulása természetesen nem jelenti a részben elvesztett orosz piac gyors és teljes visszahódítását, de a maihoz képest legalább 100-150 millió USD értékű pótlólagos szállításokat tesz elvben lehetővé.
 
A márciusi Memorandum egyébként egy további olyan elemet is tartalmaz, ami újabb követelményt támaszt nem csak a lengyel, hanem valamennyi európai exportőrrel szemben is, nevezetesen ez év július 1-től minden szállítmányban fel kell tüntetni az esetlegesen alkalmazott peszticidekre vonatkozó információt.

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!