Agrárgazdaság
Új utakon a bioetanol-gyártók
Második generációs fejlesztésekkel növelnék az ellátásbiztonságot a bioüzemanyagok készítői.
A gyártáshoz felhasználható alapanyagbázis kiszélesítésére koncentrálnak fejlesztési programjaikban a bioetanol-gyártók az ellátásbiztonság növelése, illetve a beszállítói árak emelkedésének elkerülése érdekében. Az Európai Bizottság január második felében megerősítette azt a célkitűzést, hogy 2020-ra a bioüzemanyagok részaránya az EU tagországaiban elérje a 10 százalékot, s ennek teljesítésében segíthet, ha az élelmiszerként felhasználható növények mellett más alapanyagok is bevonhatók a gyártásba.
Zsemberi László, a Magyar Bioetanol Szövetség (MBSZ) elnöke elmondta: példamutató, hogy az Egyesült Államokban a szövetségi kormányzat hat második generációs bioetanol-üzem felépítéséhez nyújt támogatást, amelyek más és más alapanyagbázison indítják be a zöldüzemanyag gyártását, egyfajta technológiai versenyt elindítva. Emellett megkezdődtek az üzemi szintű kísérletek Európában is. Így Dániában most folyik egy új gyár építése, ahol szalmából fognak bioetanolt előállítani, míg Svédországban a Sekab már elkészített egy kísérleti üzemet, ahol fás szárú növényeket használnak fel alapanyagként. A biodízelgyártó vállalatok az algatenyészetekkel kísérleteznek hasonló céllal, ezekből egyre javuló hatásfokkal nyerhető ki alapanyagként felhasználható növényi olaj.
Magyarországon a fás szárú alapanyagok iránt a meglévő biomassza-tüzelésű erőművek már most is nagyon erős keresletet gerjesztenek, így bioüzemanyag-gyártás céljára – egyes cellulózalapú hulladékok mellett – inkább a lágy szárú alapanyagok felhasználása jöhet szóba, köztük (a bioetanol esetén) a szalma, a kukoricaszár, valamint a különböző energiafüvek, a köles. Ezek közül jelenleg a kukoricaszár érhető el a legnagyobb mennyiségben és a legolcsóbban, ám ennek nagyüzemi szintű feldolgozásához még új eljárásokat kell kidolgozni – tette hozzá Henger Károly, a Sekab Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese. Szerinte a fő problémát a kukoricaszár – 40-50 százalékos – nedvesanyag-tartalma jelenti, amelynek következtében a hagyományos bálázásos tárolás esetén gyorsan beindul az anyag bomlása, jelentősen csökkentve a gyártás hatékonyságát.
Persze komoly fejlesztési lehetőségek vannak az első generációs bioetanol gyártásában is, hiszen a víz- és energiafelhasználás racionalizálásával a költségek csökkenthetők, a melléktermékek feldolgozásának a javításával pedig a pótlólagos bevételek növelhetők. Például ha nagyüzemi méretekben meg tudják oldani a kukoricacsíra eltávolítását a feldolgozási folyamat elején, akkor abból csíraolaj préselhető, amelynek élelmiszer-ipari értékesítése jelentős többletbevételt eredményezhet a bioetanol-előállítóknak.
Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy az első és második generációs technológiák akár ki is egészíthetik egymást, a különböző technológiai sorok egymás mellé is telepíthetők – fűzte hozzá Zsemberi László. Az MBSZ elnöke szerint a prognózisok azt mutatják: 2020-ra a forgalomba hozott bioetanol nagyjából kétharmadát az első, egyharmadát pedig a második generációs technológiával gyártják le, s ez az arány hosszabb távon is stabilizálhatja az alapanyag-ellátást, illetve ennek területigényét a mezőgazdaságban.
Az alapanyagbázis kiszélesítésével egy időben a zöldüzemanyagok választéka is bővülni fog. Ugyanis a fejlesztések egy másik iránya az energiatartalom növelésére irányul, a termékben lévő molekulák szénatomszámának növelésével. Így a 85 százalékban bioetanolt tartalmazó E85-ös mellett a következő években a biobutanol-, oktanol- és dimetil-észter-tartalmú zöld üzemanyagok is megjelenhetnek a piacon.
Ezzel párhuzamosan az autóipar is lépést tart a fejlesztésekkel. Jelzésértékű például, hogy az Egyesült Államokban az Indycar versenysorozatban ma már majdnem mindegyik versenyistálló etanolos üzemű autókat küld a rajtrácsra. A következő években pedig a k+f programok az etanollal és a hagyományos benzinnel egyaránt közlekedni képes flexifuel, illetve a hibrid technológia összeházasítására fognak koncentrálni, ennek eredményeképpen akár már néhány éven belül a fosszilis alapanyagoktól teljesen független, tiszta üzemű gépjárművek jelenhetnek meg a forgalomban. Egyelőre kísérleti fázisban van, ám hosszú távon óriási lehetőségeket rejt az úgynevezett hőbontásos eljárás is, amelynek lényege, hogy biomasszából vagy kommunális hulladékból – több ezer Celsius-fokon – egy többlépcsős eljárás során szintézisgázt állítanak elő, amely kerozin, illetve gázolaj gyártásához is felhasználható.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen