Kapcsolatfelvétel

Hírek

Új Saaten-Union fajták és hibridek, merész nemesítési újítások a DLG bemutatón

A SAATEN-UNION – melyet 1965-ben alapítottak és jelenleg 780 főt foglalkoztat – egyre meghatározóbb szerepet tölt be Európa kalászosgabona-vetőmagpiacán. Legújabb fajtáival és hibridjeivel pedig még az eddiginél is merészebb jövőkép látszik kirajzolódni előtte.

Létrehozva:

|

Nemesítési tevékenységük szinte a teljes szántóföldi kultúrnövény spektrumra kiterjed. Innovatív fajtáikat és hibridjeiket Európa egyre több országában termesztik megelégedéssel. Ezek után bizonyára érthető, miért volt érdemes bejárni a cég kísérleti parcelláinak 2.500 négyzetméteres birodalmát a bernburgi DLG-bemutatón.

Élen a gabonanemesítésben
Volker Uhlemann, a SAATEN-UNION kalászosgabona-értékesítésért felelős igazgatója bevezetőjében elmondta, hogy őszi kalászosokból (hibridek nélkül) 20.000 hektáron folytatnak vetőmag-szaporítást. Ezzel a jelenlegi 20 százalékos piaci részesedésüket 26 százalékra tudják bővíteni a német piacon. Ilyen tempó mellett a gabonafélék vetőmagpiacán rövidesen övék lehet a vezető szerep.

Sven Böse, a cég vezető szaktanácsadója a legfrissebb nemesítési eredményekről számolt be. Új őszi árpa fajtáik (CHALUP, SU VIRENI, PAROLI, ANTONELLA, OTTO, TITUS) és őszi búza fajtáik (ELIXIR, ESTIVUS, FORUM) kiemelkedő biológiai teljesítményéről tájékoztatta az érdeklődőket. A hibridrozsok közül újdonság az alacsony alapanyag-igényű, ezért főleg könnyű talajokra javasolt SU MEPHISTO. Teljesnövény-szilázs célokra pedig a SU PHÖNIX különösen alkalmas, amely egy korai érésű, nagy zöldtömeget adó hibrid. 

Az új árpafajták közül a nagy hozamú, télálló ANTONELLA és az igen jó szemminőséget adó, emellett nagy szalmaszilárdságú SU VIRENI fajtára hívták fel az érdeklődők figyelmét. Az árpafajta újdonságok között a BaYMV Typ-2 sárgamozaik vírussal szemben kitűnő ellenálló képességet mutató, jó minőséget adó, nagy hozamú OTTO fajtát, valamint az aranyos színben fénylő, nagy és kerekszemű (ezért nagy hektoliter tömegű) TITUS fajtát emelték ki az előadók.

Az őszi búza fajták közül terméshozamban a csekély termesztési kockázatot mutató ELIXIR emelkedett ki, kiváló ökológiai alkalmazkodó képességének és jó egészségi állapotának köszönhetően. Az ESTIVUS és GLAUCUS mind hozamban, mind minőségben nagy biztonságot tud adni termesztőjének, ezért a felvásárlási szerződést kötő gazdáknak „szerződéses-búzafajtaként” ajánlják. Az aszály sújtotta területeken pedig a jó minőséget garantáló FORUM fajta bizonyított.

Gazdag fajta- és hibridválaszték Magyarországon is
A SAATEN-UNION nemesítői számára már jó ideje a termésbiztonság, a széles körű ökológiai alkalmazkodóképesség és a stressz-tűrés a meghatározó szelekciós kritériumok. – folytatta a hazai vonatkozású információkkal Blum Zoltán, a SAATEN-UNION Hungária Kft. ügyvezető igazgatója. Célkitűzésünk, hogy az új, széleskörű genetikai változatosságot a lehető leggyorsabb nemesítési és biotechnológiai eljárásokkal „rögzítsük” fajtáinkba. A dihaploid nemesítési technológia európai éllovasaként másoknál gyorsabban tudunk reagálni a változó környezeti feltételekre. Ezért a SAATEN-UNION európai vizsgálati hálózatát is jelentősen bővítette az elmúlt időszakban. A fejlesztés célja, hogy a nemesítési eljárás valamennyi ígéretes fajtajelöltje a lehető legszélesebb körű stressz-vizsgálaton igazolja alkalmasságát. Csak így sikerülhet olyan gabonafajtákat ajánlani a hazai termelők számára, amelyek széles ökológiai alkalmazkodóképességgel, nagyfokú szárazságtűréssel és betegség-ellenállósággal, továbbá jó állóképességgel biztosítják a jövedelmező termesztést, a változó termesztési körülmények között is.

GENIUS
Kiemelkedően magas, export minőséget adó búza, amely kategóriájában új termésszintet képvisel. Kiegyensúlyozott agronómiai tulajdonságainak köszönhetően valamennyi termőhelyre és termesztési intenzitáshoz ajánlott. A 2008-2010-es vizsgálati időszakban mintegy 10%-kal múlta felül a minőségi sztenderd fajták termését.

A Genius teljesítménye a minőségi st. fajtákkal szemben


FLORIAN
A magas terméspotenciálú termőhelyeken általában alacsonyabb fehérjetartalom érhető el. Itt olyan fajtákra van szükség, amelyek

– alapvetően magas fehérjetartalommal rendelkeznek,

– magasabb termés mellett sem csökken jelentősen a fehérjetartalmuk,

– továbbá átlagos fehérjetartalom mellet is megőrzik kiváló sütőipari tulajdonságukat.

A FLORIAN éppen ilyen különleges minőség-profillal rendelkezik, valamint esésszám-stabilitása is kiváló.

MULAN
Kimagasló termésszintű és stabil malmi minőséget adó fajta. A MULAN európai elterjedése rendkívüli alkalmazkodóképességének köszönhető, ugyanis a mindenkori vízellátottsághoz nagyon korán és gyorsan igazodva képes vegetációs felületét alakítani.

A hivatalos hazai kísérletek összehasonlító fajtájaként is bizonyította, hogy termésben csak a hibridbúzák tudják felülmúlni.

FIT-GOSZ kísérletek


QUEBON
Nagy termőképességű,  jó minőséget adó búza, amely elsősorban az  intenzív termőhelyekre ajánlott. Kiváló adaptációs képességét igazolja, hogy szélsőséges időjárási körülmények között is nagy termőképesség és stabil, magas minőség jellemezte. Magassága a hazai fajták átlagához mérhető, állóképessége kitűnő, megdőlésre nem hajlamos.

A hibridbúzák a hagyományos fajtákkal szemben jelentős fiziológiai aktivitás többlettel rendelkeznek. Ez a jól ismert heterózishatás, amely egyrészt magasabb terméspotenciált eredményez, másrészt jobb stressz-toleranciával is együtt jár.

őszi búza fajtakísérletek


A HYSTAR a SAATEN-UNION nemesítési programjának egyik legkorábbi hibridje, ezért különösen alkalmas azokra a termőhelyekre, ahol az elérhető termés mennyiségét leginkább a hőség és az aszály okozta stressz-hatások korlátozzák. Ezt meggyőzően bizonyította 2009-ben is, amikor a hivatalos fajtakísérletekben relatív 120%-os terméseredménnyel került a dobogó legfelső fokára. Termésstabilitását kitűnően jelzi, hogy 2010-ben gyökeresen ellentétes körülmények között is ugyanezt a terméstöbbletet érte el a fajtákkal szemben.

GOSZ-VSZT őszi búza kísérletek


A HYLAND a hivatalos hazai fajtavizsgálatokban kiemelkedő termőképessége mellett lisztharmattal és levélrozsdával szembeni ellenálló képessége, valamint kiváló szárszilárdsága miatt is a versenytársak fölé kerekedett.

Középkésői őszi búza fajtajelöltek kísérlete


A 2011-es hazai vizsgálatok szerint az új hibridek közül különösen a HYBERY és a HYXO azok, amelyek kiemelkedő eredmények elérését teszik lehetővé a magyarországi körülmények között.

Középérésű őszi búza fajtajelöltek kísérlete


„A SAATEN-UNION közkedvelt és már Magyarországon is bevált kalászos gabona fajtáinak köre tehát tovább bővül a 2012. évi vetési szezonra. Az új, kiemelkedő minőségű búzafajtáink mellé felsorakoznak a hibridbúzák legújabb generációjának képviselői is. Biztosak vagyunk abban, hogy a termelők számára megtérülő befektetés, ha élnek a nemesítés kínálta előnyökkel és fajtáink fémzárolt vetőmagjának használatával alapozzák meg sikeres gabonatermesztésüket.” – tette hozzá Blum Zoltán.

 

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek

Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken

Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.

Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.

Fotó: Pilisi Parkerdõ

A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.

A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.

agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.

Tovább olvasom

Hírek

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.

Létrehozva:

|

Szerző:

A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.  

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.

A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.

A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.

Foto:123RF

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Hírek

Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok

A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.

Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.

A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.

A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.

Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!