Agrárgazdaság
Új kirakatcég lehet Bábolnán
Az elmúlt hónapok vagyonkezelői és kormánydöntései alapján jó esély van arra, hogy ismét a magyar agrárium kirakatvállalatává fejlődjön a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok (BNM) Kft. – állítja Mezei László, a társaság ügyvezető igazgatója.
A gazdasági átalakulást tehát nem a felszámolás alatt álló Bábolna Zrt.-re, hanem a tartós és száz százalékban állami tulajdonban lévő BNM-re alapozza a tulajdonos Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. Az agrármérnök végzettségű, mérnök-doktori címet szerzett Mezei László ez év januárjában válságmenedzserként vette át a ménesbirtok irányítását.
A szakember a társaság vezetését azért tartotta kihívásnak és példaértékű feladatnak, mert korábban a Szekszárdi Mezőgazdasági Kombinát egyik vezetőjeként évtizedekig járt a nemzetközi hírű, színvonalas eseményeket nyújtó Bábolnai Nemzetközi Gazdanapokra, így megvolt a szakmai kötődése Bábolnához. Januári helyzetfelmérése után azonban kiderült, hogy a ménesbirtok gazdasági pozíciói minden tekintetben eltértek előzetes elképzeléseitől. Egy rendkívül összetett termelési szerkezetű (méneseket, ingatlanvagyont, iskolát, energiaszektort magában foglaló) vállalatot kellett ugyanis működésben tartani úgy, hogy a tulajdonosi támogatások csökkentek.
Azonnali intézkedéseket kellett tenni azért, hogy a ménesbirtokot a veszteséges gazdálkodásból életképes, hatékony működési pályára lehessen állítani – húzza alá Mezei László. A döntésekben segítséget nyújtottak a korábbi állami gazdasági tapasztalatok. Emellett jó támaszul szolgáltak a huszonkét országban szerzett szakmai ismeretek is: legutóbb például egy kínai tanulmányút bizonyult hasznosnak.
Rendkívül nagy hatású volt az a kormányzati és vagyonkezelői döntés, amely jelentős – 13 ezer hektáros – állami földvagyon hasznosításával bízta meg a BNM vezetését – mondja Mezei László. Ehhez a feladathoz a kormány 800 millió forintos működési kölcsönt is adott. Azokat a vagyonelemeket pedig, amelyeket nem kell kifejezetten állami tulajdonban tartani, a BNM ügyvezetése a vagyonkezelővel egyeztetve értékesítésre javasolja. Ilyen például a Bábolna Zrt. kerteskői és szendrői gazdasága.
Az átszervezési munkát ugyanakkor nehezítette, hogy bábolnai vezetőként politikai támadásokkal kell(ett) szembesülnie, holott semmilyen politikai irányultsága nincs – fogalmaz Mezei László. Az elkezdett munka azonban garanciát nyújthat arra, hogy a ménesbirtok elláthassa a társadalom számára rendkívül fontos feladatait: a nagy értékű arab és Shagia-arab lóállomány génmegőrzését, valamint a több száz éves kastélyvagyon, múzeum és arborétum fenntartását.
Névjegy
CÉG. Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft.
Az átszervezések után mintegy 4,5 milliárd forintos éves árbevételű cég 160 főt foglalkoztat. A művelt terület 13 ezer hektár, a lóállomány pedig 423 egyedes (angol és arab telivér, bábolnai Shagia-arab)
Mezei László (56)
A keszthelyi agrártudományi egyetemen szerzett agrármérnöki diplomát, majd az MTA Növényvédelmi Kutatóintézeténél doktori címet summa cum laude minősítéssel.
1976-tól vezetőként dolgozott a Szekszárdi Mezőgazdasági Kombinátban és a szekszárdi húsipari vállalatnál, 2000–04 között két nemzetközi cég hazai képviseletét látta el. Hobbija a kertészkedés, a síelés és a vitorlázás.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok