Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Törvény védi majd a pálinkát

Júniustól csak hazai gyümölcsből és szőlőből, itthon előállított párlat viselheti a pálinka nevet. Önálló törvény védi majd a jövőben a hungarikumnak számító nedűt a pancsolástól.

Létrehozva:

|

Ötpárti egyetértés mellett tárgyalhatja március közepén az Országgyűlés a pálinkáról és a Pálinka Nemzeti Tanácsról szóló törvényjavaslatot. Az eredetileg két fideszes képviselő nevéhez kötődő előterjesztéshez a másik négy parlamenti párt képviselői is csatlakoztak. A javaslatról március közepén tárgyal a parlament, s várhatóan már júniustól hatályba is léphet. A jogszabály szigorúan meghatározza, hogy egész pontosan miből, és hogyan készülhet el a hungarikumnak számító ital. Pálinkának, illetve törkölypálinkának csak azt a gyümölcspárlatot lehet majd nevezni, amelyet Magyarországon termett gyümölcsből, illetve szőlő törkölyéből készítettek.

További feltétel az is, hogy a pálinkakészítés teljes folyamatát, így a cefrézését, párlását, érlelését és palackozását is Magyarországon kell végezni. Az indítvány kimondja azt is, hogy pálinka készítésénél répacukorral, nádcukorral, izocukorral vagy gyümölcscukorral javított gyümölcscefrét nem lehet használni. Emellett nem adható hozzá hígított vagy nem hígított alkohol, aromaanyag, virág, s nem lehet ízesíteni, színezni és édesíteni sem. A javaslat külön meghatározza azt is, mikor lehet egy pálinkát kisüstinek, aszútörkölynek, érlelt pálinkának, ópálinkának, vegyes gyümölcspálinkának, gyümölcságyon érlelt pálinkának vagy mézespálinka-likőrnek nevezni.

Az Európai Unió 2004-ben fogadta el a pálinkát hungarikumként, amelynek védelme éppen emiatt is fontos – mondta el érdeklődésünkre Császár Antal, a törvényt eredetileg benyújtó egyik fideszes országgyűlési képviselő, aki emellett a Gyümölcspálinka-főzők Egyesületei Országos Szövetségének elnöke is. A jövőben csak speciális zárjeggyel ellátott pálinkát lehet majd forgalmazni. A javaslatban emellett szerepel a Pálinka Nemzeti Tanács megalakítása is. A testületben az agrárminiszter és a pénzügyminiszter képviselői mellett helyet kapnak a pálinkafőzdék képviselői is.

A tanács szervezi majd meg és felügyeli a pálinka minőségének ellenőrzését. Emellett a jövőben az illetékes hatóságoknál eljárást is kezdeményezhet azok ellen, akik szabálytalanul használják a pálinka megnevezést. A testület feladatai közé tartozik még, hogy kidolgozza a „Nemzeti pálinkastratégiát”, elfogadja a rövid és hosszú távú pálinka-marketingtervet.

A javaslat szerint a jövőben a pálinka speciális zárjegyet kap. Nemcsak törvénnyel, hanem pénzzel is támogatja a kormányzat a pálinka ügyét. Az idén ugyanis 150 millió forintot szánnak a hungarikum népszerűsítésére, amely a háromszorosa a tavalyi összegnek. „A legfontosabb cél, hogy a magyar nép nemzeti itala legyen a pálinka” – szögezte le kérdésünkre Piros László, a Magyar Pálinka Lovagrend Egyesülete nagymestere.

Forrás: Reggel

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!