Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Szőrmetermelés és – export Oroszországban

A szovjet/orosz szőrmetermelés és export az utóbbi években a töredékére esett vissza. A 80-as évek végén az akkori szőrmeágazat mintegy 15 millió szőrmét készített ki, mára Oroszországban ez a szám a hetedére zuhant.

Létrehozva:

|

Korábban az orosz termelők a szőrme világpiacának harmadát fedték le, ma pedig Oroszország a legnagyobb importőr, a belföldi piacon eladott szőrmebundák 80%-a külföldről származik. 

Annak, hogy gyakorlatilag ma nincs orosz export, a fő oka a termelés nagyfokú csökkenése, aminek alapján a hazai kereslet kielégítése csak az egyre bővülő import segítségével lehetséges. Az oroszországi piacra szállító fő országok ma a skandináv és a balti államok, Kína, Olaszország, Törökország, és az utóbbi időben egyre inkább Lengyelország. 

A hazai termelés elsősorban forráshiánnyal küzd, az utóbbi 15 évben gyakorlatilag nem voltak komolyabb termelő beruházások, elmaradott a gyártási technológia is. A belföldi gyártás a legnagyobb mértékben ma is a nercre koncentrál, ennek viszont már nincs igazán világpiaca, inkább csak a hazai piacon értékesíthető.

A coboly ugyanakkor természetes monopóliumnak tekinthető, az egyik igazi orosz tradicionális termék, amelynek gyakorlatilag nincs analógja a többi szőrmetermelő országban. A legutóbbi időben sikerült fekete színű változatát is kitenyészteni, ami egyedülálló az egész világon. 

Az orosz termelőket elvben védi az a hazai jogszabály, amelynek értelmében az élő coboly kivitele tilos, de ezzel együtt a szakértők szerint a csempészet nagyméretekben folyik (ennek tényét megerősítik az Orosz Természetvédelmi Felügyelet munkatársai is), s ez még jobban rontja a hazai pozíciókat. 

Az ágazat fellendítésére jelenleg semmilyen elképzelés, vagy kormányzati program nem létezik, és ennek hiányában nem is várható a helyzet belátható időn belüli megváltozása. Az oroszországi időjárási viszonyokra valamint az öltözködési szokásokra figyelemmel ugyanakkor a kereslet további növekedése prognosztizálható, ami újabb piaci lehetőségeket jelent az exportáló országok számára. 

 Forrás: FVM

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!