Agrárgazdaság
Stabilizálódik az agrárium
Az agrárágazat évről évre változó teljesítménye minden esztendőben eltérő reakciót vált ki a termelőkből és a kereskedőkből, ez a szektorban érdekelt bankok részéről is gyors alkalmazkodóképességet követel meg – nyilatkozott lapunknak Szabó János, a Budapest Bank agrárszakértője.

A tavalyi év egyáltalán nem volt kedvező az ágazat szempontjából, hiszen az agrárium GDP-n belüli súlya mérséklődött, és az aszály miatt az árak – bár a biztonságos ellátás nem forgott veszélyben – folyamatosan emelkedtek.
Az idén ugyanakkor szemmel láthatóan javult a helyzet: az aratás kezdetéig az időjárás nagyon kedvezőnek bizonyult, így a szántóföldi kultúráknál rekordközeli terméssel lehet számolni. A szőlőnél, gyümölcsöknél szintén nagyon jók a terméskilátások, és hasonló a helyzet a szántóföldi zöldségeknél is.
Ami viszont az értékesítési lehetőségeket illeti, ott már vegyesebb a kép: míg a kalászosok eladásával várhatóan nem lesz gond, addig ilyen tömegű gyümölcstermés kezelésére láthatóan nem készült fel a piac. A gyümölcstermelőknek persze az éghajlatváltozás sem kedvez, hiszen egyre gyakrabban kell elemi csapásokkal (jégkár, fagykár) számolniuk.
A kalászosoknál ugyanakkor a minőség nem homogén: a malmok tapasztalatai szerint azok a nagy gazdálkodók, akik erősen függnek a terméstől, odafigyelnek minden körülményre, a kicsik viszont – nemritkán a kellő szakértelem híján – nem koncentrálnak a minőségre. A kalászosok ára 35–43 ezer forint között változik, igen kiváló, 6-8 tonnás hektáronkénti terméshozam mellett: a termelők ugyanakkor keveslik a piaci árat, ezért inkább kivárnak.
A kukorica és a napraforgó terméskilátásai jók, és az utóbbira továbbra is nagyon jelentős a kereslet.
Ilyen körülmények között – mutat rá Szabó János – elvben arra lehetne számítani, hogy a termelők haszna is jelentősen növekszik. Ez viszont nincs így, hiszen a nagyobb bevétel mellett a termelési költségek is jelentősen növekedtek az elmúlt időszakban: az erős forint ellenére az import nem lett olcsóbb, s az üzemanyagok, a műtrágya és a növényvédő szerek ára szignifikáns mértékben emelkedett. A mezőgazdaság GDP-n belüli részesedése viszont ebben az évben jelentősen emelkedhet, legalább akkora mértékben, mint ahogyan tavaly mérséklődött.
A Budapest Bank szerint – húzta alá a szakértő – a finanszírozás kockázata csökkent, az ágazatban működő cégek vagyoni helyzete, likviditása pedig javult. Mindezek mellett a gazdálkodóknak több uniós forrás áll rendelkezésére: így a bank újraértékeli ügyfeleinek a helyzetét, és konzultációs jelleggel, velük együttműködve felméri a következő időszak lehetőségeit. A hitelintézet megpróbál minden egyes ügyfélnek testre szabott megoldást keresni, ez a cég kilátásait javítja, legyen az akár a termékszerkezet korszerűsítése vagy beruházások előkészítése. A Budapest Bank emellett partner tud lenni másik cég megvásárlásában is, hiszen jelentős számban akadnak társaságok a piacon, amelyeket generációváltás vagy a nem megfelelő menedzsment miatt eladásra kínálnak tulajdonosaik.
Forrás: VG
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Forrás: VG
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek10 év telt el a létrehozás óta
A húsminősítési rendszer a piacot is tisztíthatja