Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

SPS- érvek és ellenérvek

Az agrárkormányzat továbbra is arra számít, hogy a jövő év elején vezetik be Magyarországon az egységes agrártámogatási rendszert, az SPS-t, annak ellenére, hogy az államfő az erről szóló törvényt az Alkotmánybírósághoz küldte felülvizsgálatra, és ez alapján a bevezetést ellenző szervezetek már azt remélik, hogy mégsem lesz SPS Magyarországon 2009 január elsejétől.

Létrehozva:

|

Gráf József földművelésügy és vidékfejlesztési miniszter csütörtökön kijelentette: bízik abban, hogy az SPS bevezetéséről szóló törvényt jóváhagyja az Alkotmánybíróság, így a jogszabály 2009 januárjától hatályba léphet. 
A köztársasági elnök szerdán tudatta, hogy nem írta alá az Országgyűlés által október 20-án elfogadott törvényt, hanem azt véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak.
Gráf József e döntés kapcsán azt hangsúlyozta, hogy a már elfogadott törvény uniós jogszabályok alapján készült, sőt a tagállamok többségében már ennek megfelelően zajlik az ágazat támogatása. Az FVM első embere azért is tartja fontosnak az honatyák többsége által már szentesített törvényt, mert annak hatályba lépésével a magyar agrárium szereplői hasonló elvek mentén részesülhetnek támogatásban, mint a régi uniós tagállamokban gazdálkodó versenytársaik.

Az SPS bevezetésének szükségességéről azóta folyik vita az agrárágazat szereplői között, amióta az agrártárcánál az új támogatási rendszer bevezetésének céldátumaként 2009. január 1-jét jelölték meg.    Az SPS támogatói szerint az új támogatási rendszer a piaci kereslethez igazodó racionális magatartásra ösztönzi majd a termelőket.

Az agrártárca irányítója szerint az SPS mind a bérbeadónak, mind a bérlőnek előnyt jelent, mivel így mind a két fél érdekelt a hosszú távú bérleti szerződésben. Hozzátette, hogy az SPS-jogosultság növeli a föld értékét, amivel a 2011-es földpiaci nyitás után a külföldi befektetők is számolnak majd. A támogatási rendszerben a nemzeti tartalék képzésével rendezhető a fiatal gazdák és a mezőgazdasági termelésbe újonnan belépők helyzete is. A támogatók úgy vélik: az SPS-sel a fogyasztók is jól járnak, mert biztonságosabb, egészségesebb és olcsóbb mezőgazdasági termékekhez jutnak hozzá.

Az SPS ellenzői viszont azzal érvelnek az új támogatási szisztéma bevezetése ellen, hogy annak alkalmazására semmi sem kényszeríti az országot, és alkalmazására sincs kellő mértékben felkészülve.
Font Sándor, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke korábban mindezt még azzal egészítette ki: mivel az SPS a termeléshez kötött vagyoni jogot ad, anyagi hátrány ér mintegy 1,8 millió olyan földtulajdonost, akik bérbe adják földjüket, mert a bérleti szerződés lejártakor földjük után nem jár támogatás. Hozzátette: sok gazdálkodó nem tudja elfogadni, hogy bérbe adott földje után – annak ellenére, hogy a tulajdonjog az övé – mások jutnak támogatási joghoz.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) sem ért egyet az SPS bevezetésével, mivel szerintük erre a magyar agrárium még nem készült fel, illetve bevezetésére semmi nem kötelezi Magyarországot. Jakab István, a Magosz elnöke szerint Magyarországnak és az újonnan belépett tagállamoknak is azt ajánlotta az unió, hogy ezt a rendszert ne vezessék be, mivel 2013 után a jelenlegihez hasonló támogatási rendszer lép életbe az unióban.
A Magosz lényegében ezen érvek alapján fordult a köztársasági elnökhöz, hogy az Országgyűlés többsége által elfogadott új mezőgazdasági támogatási rendszer, az SPS bevezetését lehetővé tevő törvényt Sólyom Lászlót, hogy ne írja alá.   
Az államfő álláspontja szerint a támogatási jog önállósítása csökkenti a haszonbérbe adott termőföldek forgalomképességét és forgalmi értékét, hiszen a támogatási jog a termelőt, és nem a tulajdonost illeti.

Sólyom László úgy látja, ez önmagában nem szükségszerűen alkotmányellenes, de a jogbiztonság megkövetelné, hogy a földtulajdonosok a földjük haszonbérbe adásakor tisztában lehessenek annak következményeivel, és ennek megfelelően szerződjenek. A törvény ennek a követelménynek nem felel meg, hiszen múltbeli időponthoz köti a támogatási jogosultság egy részét, ami sérti a jogbiztonságot.
Aggályosnak találta a köztársasági elnök azt is, hogy a törvény hátrányosan érinti azokat a mezőgazdasági termelőket, akik 2006 után léptek piacra, vagy szereztek új termőterületet.
A Magosz üdvözölte Sólyom László köztársasági elnök döntését. Egyben úgy értékelte: a köztársasági elnök osztotta a Magosz azon jogi aggályát, hogy az elfogadott törvény jogbizonytalanságot szül hatását tekintve, és további hatása is kiszámíthatatlan az érintettekre nézve. Az Agrya, a fiatal magyar gazdák szervezetet szintén üdvözölte Sólyom László döntését.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!