Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Parlagfűért csaknem egymillió forint bírság Győr-Moson-Sopron megyében

Parlagfű miatt az idén eddig összesen 950 ezer forint növényvédelmi bírságot szabtak ki az illetékes hatóságok Győr-Moson-Sopron megyében, a megbírságoltak többsége visszaeső – mondta Németh Éva, a Nyugat-dunántúli Regionális Államigazgatási Hivatal vezetője csütörtökön, a "Parlagfű-mentes régióért" Győr-Moson-Sopron megyei albizottság ülését követő sajtótájékoztatón.

Létrehozva:

|

Belterületre négy, illetve külterületre is ugyanennyi esetben szabtak ki növényvédelmi bírságot a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága hatáskörében a megyében. A belterületi bírság három esetben osztrák tulajdonost sújtott. A visszaesőknél pótdíjat is felszámoltak. A legnagyobb összegű  bírság 250 ezer forint volt. (Tavaly egész évben 92 esetben összesen 3 millió 664 ezer forint bírságot róttak ki.)
    
Az ÁNTSZ adatai szerint egyelőre kedvező a pollenhelyzet, a levőben mért pollenszám alacsony, Győr környékén köbméterenként tíz körül van, a régió más területei közül Szombathely térségében 5, míg Zalaegerszegében 6. (A pollenszán harminc alatt kedvezőnek számít.) Ugyanakkor a tömeges fertőzés beindulása két-három hét múlva várható.
   
Győr-Moson-Sopron megyében ebben az évben 73 esetben tett parlagfű miatt bejelentést a lakosság. Ezek közül 34 Győr belterületére szólt, a többi azonos arányban oszlott meg a megye többi települése között. A tapasztalat az, hogy az érintett területeket a helyszíni szemle időpontjára rendbe tették a tulajdonosok. Közérdekű védekezést belterületeken 31 esetben rendelt el a megyében a hatóság, amit hét esetben végrehajtás követett, mintegy 146 ezer forint költséggel – mondta Németh Éva.
   
A megyében a győri, a kapuvári, valamint a soproni földhivatal összesen tíz parlagfű "foltot" mért be, összességében 14,5 hektáron, ebből három "folt" kultúrnövényben volt. A helyszíni ellenőrzéseket folyamatosan végzik a földhivatalok, július elsejétől több mint 40 ezer hektárt szemléztek a szakemberek.
   
Parlagfű elleni védekezésre ebben az évben 187 esetben nyújtottak be pályázatot civil szervezetek, s 56 esetben nyertek el különféle összegeket. Ebből a Nyugat-dunántúli Régió területén Győr-Moson-Sopron megyében és Vasban 4-4, Zalában pedig 5 nyertes pályázó volt, a megítélt összeg 80 ezer és 381 ezer forint közötti.
   
Fűkasza vásárlásra Győr-Moson-Sopron megyében 24, Vas megyében 42, Zalában pedig 72 önkormányzat kapott támogatást.

Forrás: MTI
 

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!