Kapcsolatfelvétel

Hírek

Agrártámogatásra ötszázmilliárd forint, földprogramban négyszázezer hektár áll rendelkezésre az FM kezelésében

Negyven százalékkal növelte a kibocsátást a magyar mezőgazdaság az elmúlt négy évben, ez történelmi rekord, a fenntartható növekedés az agráriumban viszont több tényezőtől is függ – jelentette ki a Magyar Hírlapnak Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. Hangsúlyozta, hogy nem hallgat a tárca a Kiss Szilárd-ügyben: aki törvényt sért, annak számolnia kell a következményekkel. A miniszter hangsúlyozta, a földprogramban négyszázezer hektárig tud elmenni a minisztérium, amely a déli nyitásban nagy gazdasági lehetőséget lát.

Létrehozva:

|

– Miért hallgatnak a Kiss Szilárd-ügyben?
– Nem hallgatunk, már régebben is elmondtam – egy hónappal ezelőtt, valamint két hete -, hogy a tárca álláspontja az, Kiss Szilárd mint agrárattasé, jól végezte a munkáját. Például 2012-2013-ban huszonöt százalékkal nőtt a mezőgazdasági kivitel Oroszországba. Az ezen túlmenő tevékenységéről nincs tudomásom. Hogy magánemberként milyen tevékenységet folytatott, arra nincs rálátásom. Természetesen, aki törvényt sért, annak számolnia kell a következményekkel.
– Másról sem hallani, mint hogy az új uniós költségvetési ciklusban hatalmas támogatásra számíthatnak a gazdák. Nem lesz-e nehezebb a pénzek elosztása úgy, hogy a Miniszterelnökséghez került a vidékfejlesztés?
– Csak 2015-ben a Földművelésügyi Minisztérium kezelésében 494 milliárd forint áll rendelkezésre agrártámogatásokra, a legkülönbözőbb programok találhatók ebben a körben. Vadgazdálkodás, a „Több munkahelyet a mezőgazdaságba” program állattenyésztési többlettámogatásai, erdei kisvasút-üzemeltetés, iskolagyümölcs-program. Ehhez járul még mintegy huszonötmilliárd forint értékben a gazdálkodók által igénybe vett gázolaj jövedékiadó-visszaigénylés. A Miniszterelnökség írja ki a vidékfejlesztési támogatásokat, ez a terület odakerült. Nálunk az állattartást segítő programok vannak. Újdonság, hogy 8,6 milliárd forinttal indul az anyakoca-támogatás.
– Az nem kevés.
– Igen. Magyarországon mintegy kétszázezer koca van, ezt a létszámot akarjuk több mint másfélszeresére növelni, hogy elérjük a sertésstratégiában kitűzött célt, a hatmilliós állományt. Két éve 2,8 milliós bázisról indultunk, jelenleg 3,2 milliónál tartunk. A létszámcsökkenést sikerült megakadályozni, megfordítani a folyamatot, és most már növekszik a sertéslétszám. Dacára annak, hogy az orosz embargó vagy éppen az afrikai sertéspestis sújtja az ágazatot. Jó néhány olyan tenderre készül a Miniszterelnökség, amely még az előző ciklusból visszamaradt pénzek felhasználását célozza. Egyébként jó az együttműködésünk a Miniszterelnökséggel, amely kiírja a pályázatokat, mi pedig a szakmai hátteret adjuk ehhez. De léteznek olyan pályázatok, amelyek nálunk találhatók meg, például a tanyafejlesztési program.
– Mekkora „agrárlendületre” számíthat a nemzetgazdaság?
– Optimista vagyok, miután a magyar mezőgazdaság az elmúlt négy évben negyven százalékkal növelte a kibocsátást. Ez történelmi rekord. Ellenzéki bírálók adott esztendő februárjában már kijelentik, hogy ez az év sem lesz eredményes. Ugyanakkor nagy erőfeszítéssel, megküzdve gyakran a természeti elemekkel, de sikerült a mezőgazdaságot növekedési pályán tartani. A következő időszakban a gazdasági szabályozók, támogatások által, a szakmai hátteret megadva, egyúttal az új piacok megszerzésével erősítjük az agráriumot. A magyar állam, a kereskedőházak láncolatán keresztül az agrárdiplomácia eszközeivel is élve, támogatást nyújt a termelőknek, a gazdáknak, amire szükség is van az orosz embargó miatt.
– Tartós növekedési pályán marad az agrárium?
– Ez több tényezőtől is függ. Hogyan alakulnak az árak, valamint a világ és Magyarország élelmiszer-fogyasztása mit is mutat? Mindkettőben van növekedési tartalék. Legfontosabb a saját piacunk, hazánkban néhány százalékkal bővült az élelmiszer-fogyasztás, ami a gazdáknak mindenképpen jó hír. A belső kereslet pedig számos dolog miatt erősödhet. A háztartások végre megmenekülnek a devizahitelektől, és egyre szebb számokat produkál a turizmus.
– Milyen hatása volt eddig az orosz embargónak? Várható-e brüsszeli offenzíva, ha megtaláljuk a kiskapukat, és idő előtt újra szállítunk élelmiszert az orosz piacra?
– A magyar kivitelnek néhány százaléka áramlik az orosz piacra, és az orosz kivitel egyharmadát érinti az embargó. A fő gond az unió piacán másodlagos hatásként bennmaradó termékmennyiség. Akik nálunk lényegesen többet exportáltak, keresik termékeiknek a piacot, gyakran Magyarországon. A másik probléma, hogy nálunk néhány fontos cég, magas színvonalú vállalkozás volt beállva az orosz piacra. Nekik is új felvevőterületet kell találnunk, ezért felértékelődött a Nyugat-Balkán, Kazahsztán és a távol-keleti piacok. Idő előtt aligha tudunk újra szállítani Oroszországba, bízom benne, hogy tárgyalásos úton a kialakult helyzet rendezhető lesz.
– Hol ütött be a krach?
– Az orosz embargó legkritikusabb pontja talán az almapiacon volt. Kritikusnak tűnt a helyzet, de sikerült az értékesítési terv. Döntően néhány szomszédos országba exportáltunk, valamint a magyar lakosság is erős felvásárló lett. Emellett volt egy almalésűrítmény akció is, a kereskedőház több tízezer tonna almalésűrítményt raktározott be, amelyet az áraktól függően értékesít majd: a krízishelyzetet megoldottuk. Ráadásul egyszerre volt túltermelés, valamint embargós hatás. Emellett a baromfiágazat esetében volt negatív hatása annak, hogy tavaly februárban az afrikai sertéspestis miatt leállt sertésszállítások helyét átvéve, augusztusban leállt a dinamikusan bővülő kivitel. Most a sertéshúsáruknál látok némi problémát, általában alacsonyak az árak, világ- és uniós viszonylatban is, nem könnyű értékesíteni, és mellé jön egy tejpiaci probléma is, a tejpiaci kvóta megszüntetése. Ez inkább pszichológiai hatás, mint piaci.
– Hogyhogy?
– A tejkvóta megszűnésével nem lesz azonnal több millió tehénnel több a piacon, és a jelenlegi feszített piaci helyzet kialakulásában csak igen kis szereppel bír a kvótarendszer megszűnése. Sokkal hangsúlyosabb szereppel bír a nagy tejtermelő régiókban tapasztalt termelésbővülés, a tavalyi év vártnál alacsonyabb világpiaci kereslete és az orosz embargó. Az EU-ban magántárolt készletek mennyiségének növekedése egyértelműen jelzi a túltermelést és a piaci gondot. A jelenlegi feszült helyzet várhatóan a nyárig tarthat, mivel az időjárás melegedésével csökken majd a kibocsátás. Az Európai Bizottság a miniszterek tanácsülésén folyamatosan napirenden tartja a kérdést, az FM pedig napi szinten egyeztet a piaci helyzetről a tejágazat képviselőivel.
– Milyen mozgásra lehet számítani a cukorkvóta esetében?
– Kétirányúra. Egyfelől megnyílik a lehetőség a feldolgozókapacitások kiépítésére. Magyarország sok cukorgyárat elveszített, csak egy maradt talpon. Ha kellő tőkeerővel rendelkezünk, akkor tudjuk pótolni a kiesett kapacitásokat.
– Közbevetésként: az állam beszállna? Szóba jöhet egy kvázi állami cukorgyár?
– Befektetők, termelők dolgoznak ezen, több helyen szervezkednek, a magyar állam nem zárkózik el olyan beruházástól, amely nemzetgazdaságilag is indokolt, stratégiai fontosságú, hiszen önellátásról van szó. De csak a konkrét megkeresésre lehet konkrét választ adni. A cukorkvóta felszabadításnak van másik oldala is, mert ha több cukorrépát lehet termelni, akkor az EU-ban is szabad verseny lesz, ez pedig újabb kihívás lesz a magyar termelők számára. Velük is állni kell a versenyt: az Atlanti-óceán partja például esősebb terület, amely nekünk hátrányt okozhat a későbbiekben.
– A magyar külgazdasági politika immár déli nyitást is hirdet: automatikusan az agrárexport erősítésére kell-e gondolnunk?
– A déli nyitásban nagy gazdasági lehetőség van. Magyarország a hetvenes-nyolcvanas évekig jelen volt Latin-Amerikában öntözésfejlesztésben, mezőgazdasági kultúrák meghonosításában. Például kukoricatermesztési tanácsokat is adtunk, holott a kukorica onnét származik. Az elmúlt évtizedekben Latin-Amerika gazdaságilag sokat fejlődött, és Afrika is ígéretes terület. A mezőgazdaságnak nem szabad kihagynia ezt a lehetőséget. Ugyanakkor nem is annyira mezőgazdasági exportban, hanem a magyar prémiumtermékek, hungarikumok terítésében érdemes gondolkodni. Ami a fő profil, az maga a termelésnek, a termesztésnek a technológiája, szaporítóanyag, genetikai állományjavítás, takarmányipari, élelmiszer-ipari berendezések, feldolgozóipari kapacitások kiépítése, telepítése. Kutatási, tudományos együttműködés távoli, latin-amerikai országokkal kivitelezhető.
– Mi lesz a keleti nyitással, „elaltatják”?
– Szó sincs róla! A jövő héten utazom üzletemberekkel Kazahsztánba, pont a keleti nyitás kapcsán értékelődött fel ez az értékes piac. Magyar vállalkozások konzervekkel, befőttekkel, az orosz piacon korábban hagyományosan befutott termékekkel már jelen vannak. Óriási a lehetőség, miután Kazahsztán a világ egyik legnagyobb gabonatermelője, szeretné növelni az állatállományt, az együttműködés tehát adott.
– Most ünnepeltük a földosztás hetvenedik évfordulóját, ennek apropóján lesz-e újabb állami földprogram?
– Folytatjuk a megkezdett munkát, a Földet a gazdáknak programot. Ennek keretében minden felszabaduló területet meghirdetünk, jelenleg kétszáznyolcvanezer hektárnál tartunk, hétezernél több új gazda, földbérlő van. Ez jelzi, hogy a program elég nagy kört érint. Bár mindig vannak támadások, hiszen egy-egy kijelölt területre többen is pályáznak, de látszik, hogy a többség elégedett. Mintegy hatszázezer hektárnyi állami földterület van, termőföld. Ebből négyszázezer hektárig tudunk elmenni. Eközben veszünk át más állami szervektől is területeket, hiszen a Nemzeti Földalap lesz a magyar állam földvagyonkezelője. Zajlik más program is: a kisebb, egy-három hektárnyi kiterjedésű állami területeket folyamatosan értékesítjük.
– A GMO-ügy miatt hevesen ellenzik a transzatlanti megállapodás létrejöttét, pedig szakértők szerint ez növekedési többlettel járna hazánknak. Lehet-e közeledés a tárca részéről?
– A GMO kérdésében nincs megalkuvás, szigorúan a GMO-ellenességet képviseljük, ebből nem is engedünk. Ha ezen múlik, nem lesz szabad kereskedelmi megállapodás. Alapvető jogunk van az egészséges környezethez és az egészséges ennivalóhoz. Persze a szabad kereskedelmi megállapodásnak más területei is vannak, nem pusztán GMO-san termesztett élelmiszerekről lehet szó, hanem takarmányokról vagy takarmány-alapanyagokról, amelyeket szintén száműzni akarunk a magyar gazdaságból. Nem árt tudni, hogy az Egyesült Államokban az élelmiszer-előállításra vonatkozó szabályok teljesen mások, mint Európában. Sokkal lazábbak, és ezért olcsóbban tudnak tömegélelmiszereket előállítani, s ez importnyomást idézhet elő az európai piacon. Olaszok, franciák, hasonlóan hozzánk, fenntartásaikat hangoztatják. Olyan kiegyensúlyozott szabad kereskedelmi megállapodást tudunk elképzelni, amely tekintettel van a magyar és az európai mezőgazdaság sajátosságaira.
– A Népszabadság információi szerint személycserék következhetnek a kormányban, és ön sem lehet teljesen nyugodt. Élvezi még a kormányfő bizalmát?
– A miniszterelnöknek van joga ebben a kérdésben állást foglalni. Még ha minden hónapban is felmerül bizonyos helyeken, hogy nem leszek már sokáig miniszter, szeretném leszögezni: öt éve vagyok a tárca vezetője. Nem hiszem, hogy lenne olyan miniszter a kormányban, aki ne élvezné a miniszterelnök bizalmát, mert az a vezető egy napig sem lenne a helyén. A miniszterelnök felkérésének megfelelően végzem a dolgomat. Elég munkánk van az említett témákkal, nem a találgatásokkal foglalkozunk.

Forrás: magyarhirlap.hu/Szajlai Csaba
 

– Miért hallgatnak a Kiss Szilárd-ügyben?

– Nem hallgatunk, már régebben is elmondtam – egy hónappal ezelőtt, valamint két hete -, hogy a tárca álláspontja az, Kiss Szilárd mint agrárattasé, jól végezte a munkáját. Például 2012-2013-ban huszonöt százalékkal nőtt a mezőgazdasági kivitel Oroszországba. Az ezen túlmenő tevékenységéről nincs tudomásom. Hogy magánemberként milyen tevékenységet folytatott, arra nincs rálátásom. Természetesen, aki törvényt sért, annak számolnia kell a következményekkel.

– Másról sem hallani, mint hogy az új uniós költségvetési ciklusban hatalmas támogatásra számíthatnak a gazdák. Nem lesz-e nehezebb a pénzek elosztása úgy, hogy a Miniszterelnökséghez került a vidékfejlesztés?

– Csak 2015-ben a Földművelésügyi Minisztérium kezelésében 494 milliárd forint áll rendelkezésre agrártámogatásokra, a legkülönbözőbb programok találhatók ebben a körben. Vadgazdálkodás, a „Több munkahelyet a mezőgazdaságba” program állattenyésztési többlettámogatásai, erdei kisvasút-üzemeltetés, iskolagyümölcs-program. Ehhez járul még mintegy huszonötmilliárd forint értékben a gazdálkodók által igénybe vett gázolaj jövedékiadó-visszaigénylés. A Miniszterelnökség írja ki a vidékfejlesztési támogatásokat, ez a terület odakerült. Nálunk az állattartást segítő programok vannak. Újdonság, hogy 8,6 milliárd forinttal indul az anyakoca-támogatás.

– Az nem kevés.

– Igen. Magyarországon mintegy kétszázezer koca van, ezt a létszámot akarjuk több mint másfélszeresére növelni, hogy elérjük a sertésstratégiában kitűzött célt, a hatmilliós állományt. Két éve 2,8 milliós bázisról indultunk, jelenleg 3,2 milliónál tartunk. A létszámcsökkenést sikerült megakadályozni, megfordítani a folyamatot, és most már növekszik a sertéslétszám. Dacára annak, hogy az orosz embargó vagy éppen az afrikai sertéspestis sújtja az ágazatot. Jó néhány olyan tenderre készül a Miniszterelnökség, amely még az előző ciklusból visszamaradt pénzek felhasználását célozza. Egyébként jó az együttműködésünk a Miniszterelnökséggel, amely kiírja a pályázatokat, mi pedig a szakmai hátteret adjuk ehhez. De léteznek olyan pályázatok, amelyek nálunk találhatók meg, például a tanyafejlesztési program.

– Mekkora „agrárlendületre” számíthat a nemzetgazdaság?

– Optimista vagyok, miután a magyar mezőgazdaság az elmúlt négy évben negyven százalékkal növelte a kibocsátást. Ez történelmi rekord. Ellenzéki bírálók adott esztendő februárjában már kijelentik, hogy ez az év sem lesz eredményes. Ugyanakkor nagy erőfeszítéssel, megküzdve gyakran a természeti elemekkel, de sikerült a mezőgazdaságot növekedési pályán tartani. A következő időszakban a gazdasági szabályozók, támogatások által, a szakmai hátteret megadva, egyúttal az új piacok megszerzésével erősítjük az agráriumot. A magyar állam, a kereskedőházak láncolatán keresztül az agrárdiplomácia eszközeivel is élve, támogatást nyújt a termelőknek, a gazdáknak, amire szükség is van az orosz embargó miatt.

– Tartós növekedési pályán marad az agrárium?

– Ez több tényezőtől is függ. Hogyan alakulnak az árak, valamint a világ és Magyarország élelmiszer-fogyasztása mit is mutat? Mindkettőben van növekedési tartalék. Legfontosabb a saját piacunk, hazánkban néhány százalékkal bővült az élelmiszer-fogyasztás, ami a gazdáknak mindenképpen jó hír. A belső kereslet pedig számos dolog miatt erősödhet. A háztartások végre megmenekülnek a devizahitelektől, és egyre szebb számokat produkál a turizmus.

– Milyen hatása volt eddig az orosz embargónak? Várható-e brüsszeli offenzíva, ha megtaláljuk a kiskapukat, és idő előtt újra szállítunk élelmiszert az orosz piacra?

– A magyar kivitelnek néhány százaléka áramlik az orosz piacra, és az orosz kivitel egyharmadát érinti az embargó. A fő gond az unió piacán másodlagos hatásként bennmaradó termékmennyiség. Akik nálunk lényegesen többet exportáltak, keresik termékeiknek a piacot, gyakran Magyarországon. A másik probléma, hogy nálunk néhány fontos cég, magas színvonalú vállalkozás volt beállva az orosz piacra. Nekik is új felvevőterületet kell találnunk, ezért felértékelődött a Nyugat-Balkán, Kazahsztán és a távol-keleti piacok. Idő előtt aligha tudunk újra szállítani Oroszországba, bízom benne, hogy tárgyalásos úton a kialakult helyzet rendezhető lesz.

– Hol ütött be a krach?

– Az orosz embargó legkritikusabb pontja talán az almapiacon volt. Kritikusnak tűnt a helyzet, de sikerült az értékesítési terv. Döntően néhány szomszédos országba exportáltunk, valamint a magyar lakosság is erős felvásárló lett. Emellett volt egy almalésűrítmény akció is, a kereskedőház több tízezer tonna almalésűrítményt raktározott be, amelyet az áraktól függően értékesít majd: a krízishelyzetet megoldottuk. Ráadásul egyszerre volt túltermelés, valamint embargós hatás. Emellett a baromfiágazat esetében volt negatív hatása annak, hogy tavaly februárban az afrikai sertéspestis miatt leállt sertésszállítások helyét átvéve, augusztusban leállt a dinamikusan bővülő kivitel. Most a sertéshúsáruknál látok némi problémát, általában alacsonyak az árak, világ- és uniós viszonylatban is, nem könnyű értékesíteni, és mellé jön egy tejpiaci probléma is, a tejpiaci kvóta megszüntetése. Ez inkább pszichológiai hatás, mint piaci.

– Hogyhogy?

– A tejkvóta megszűnésével nem lesz azonnal több millió tehénnel több a piacon, és a jelenlegi feszített piaci helyzet kialakulásában csak igen kis szereppel bír a kvótarendszer megszűnése. Sokkal hangsúlyosabb szereppel bír a nagy tejtermelő régiókban tapasztalt termelésbővülés, a tavalyi év vártnál alacsonyabb világpiaci kereslete és az orosz embargó. Az EU-ban magántárolt készletek mennyiségének növekedése egyértelműen jelzi a túltermelést és a piaci gondot. A jelenlegi feszült helyzet várhatóan a nyárig tarthat, mivel az időjárás melegedésével csökken majd a kibocsátás. Az Európai Bizottság a miniszterek tanácsülésén folyamatosan napirenden tartja a kérdést, az FM pedig napi szinten egyeztet a piaci helyzetről a tejágazat képviselőivel.

– Milyen mozgásra lehet számítani a cukorkvóta esetében?

– Kétirányúra. Egyfelől megnyílik a lehetőség a feldolgozókapacitások kiépítésére. Magyarország sok cukorgyárat elveszített, csak egy maradt talpon. Ha kellő tőkeerővel rendelkezünk, akkor tudjuk pótolni a kiesett kapacitásokat.

– Közbevetésként: az állam beszállna? Szóba jöhet egy kvázi állami cukorgyár?

– Befektetők, termelők dolgoznak ezen, több helyen szervezkednek, a magyar állam nem zárkózik el olyan beruházástól, amely nemzetgazdaságilag is indokolt, stratégiai fontosságú, hiszen önellátásról van szó. De csak a konkrét megkeresésre lehet konkrét választ adni. A cukorkvóta felszabadításnak van másik oldala is, mert ha több cukorrépát lehet termelni, akkor az EU-ban is szabad verseny lesz, ez pedig újabb kihívás lesz a magyar termelők számára. Velük is állni kell a versenyt: az Atlanti-óceán partja például esősebb terület, amely nekünk hátrányt okozhat a későbbiekben.

– A magyar külgazdasági politika immár déli nyitást is hirdet: automatikusan az agrárexport erősítésére kell-e gondolnunk?

– A déli nyitásban nagy gazdasági lehetőség van. Magyarország a hetvenes-nyolcvanas évekig jelen volt Latin-Amerikában öntözésfejlesztésben, mezőgazdasági kultúrák meghonosításában. Például kukoricatermesztési tanácsokat is adtunk, holott a kukorica onnét származik. Az elmúlt évtizedekben Latin-Amerika gazdaságilag sokat fejlődött, és Afrika is ígéretes terület. A mezőgazdaságnak nem szabad kihagynia ezt a lehetőséget. Ugyanakkor nem is annyira mezőgazdasági exportban, hanem a magyar prémiumtermékek, hungarikumok terítésében érdemes gondolkodni. Ami a fő profil, az maga a termelésnek, a termesztésnek a technológiája, szaporítóanyag, genetikai állományjavítás, takarmányipari, élelmiszer-ipari berendezések, feldolgozóipari kapacitások kiépítése, telepítése. Kutatási, tudományos együttműködés távoli, latin-amerikai országokkal kivitelezhető.

– Mi lesz a keleti nyitással, „elaltatják”?

– Szó sincs róla! A jövő héten utazom üzletemberekkel Kazahsztánba, pont a keleti nyitás kapcsán értékelődött fel ez az értékes piac. Magyar vállalkozások konzervekkel, befőttekkel, az orosz piacon korábban hagyományosan befutott termékekkel már jelen vannak. Óriási a lehetőség, miután Kazahsztán a világ egyik legnagyobb gabonatermelője, szeretné növelni az állatállományt, az együttműködés tehát adott.

– Most ünnepeltük a földosztás hetvenedik évfordulóját, ennek apropóján lesz-e újabb állami földprogram?

– Folytatjuk a megkezdett munkát, a Földet a gazdáknak programot. Ennek keretében minden felszabaduló területet meghirdetünk, jelenleg kétszáznyolcvanezer hektárnál tartunk, hétezernél több új gazda, földbérlő van. Ez jelzi, hogy a program elég nagy kört érint. Bár mindig vannak támadások, hiszen egy-egy kijelölt területre többen is pályáznak, de látszik, hogy a többség elégedett. Mintegy hatszázezer hektárnyi állami földterület van, termőföld. Ebből négyszázezer hektárig tudunk elmenni. Eközben veszünk át más állami szervektől is területeket, hiszen a Nemzeti Földalap lesz a magyar állam földvagyonkezelője. Zajlik más p

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek

Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken

Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.

Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.

Fotó: Pilisi Parkerdõ

A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.

A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.

agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.

Tovább olvasom

Hírek

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.

Létrehozva:

|

Szerző:

A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.  

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.

A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.

A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.

Foto:123RF

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Hírek

Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok

A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.

Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.

A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.

A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.

Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!