Agrárgazdaság
Összehangolt amerikai maggyűjtő akció a kőrisfák megmentéséért
"Teljesen új kártevővel állunk szemben, amely, úgy tűnik, nem sok mindennek kegyelmez" – közölte John Bedford, a Michigani Mezőgazdasági Hivatal szakértője.
Az Ázsiából származó smaragdszínű bogarat először 2002-ben azonosították Michiganben, azóta 13 államban telepedett meg. A kifejlett példány leveleket rágcsál, így viszonylag ártalmatlan, az igazi veszélyt a lárvák jelentik. Ezek befúrják magukat a fa belsejébe, elzárva a víz útját. Egy megfertőzött fa néhány éven belül elpusztul, a bogarak következő generációja pedig áttelepül egy másik fára.
A kőrisfa igen elterjedt fafaj az Egyesült Államokban. Kansas és Nebraska államban a teljes faállomány 25-35 százalékát teszi ki, részaránya Észak-Dakota egyes részein eléri a 60 százalékot.
A kőrisfa gazdasági szerepe is jelentős, egyebek közt baseballütőket és konyhaszekrényeket készítenek belőle. Kihalása becslések szerint csak a városokban 30-90 millió egyed elpusztulását jelentené, az anyagi kár elérheti a 20-60 milliárd dollárt.
Szakértők szerint jelenleg nem ismert olyan módszer, amellyel megállítható lenne a rovar terjeszkedése, ezért is indokolt a magok begyűjtése. Mindazonáltal folyik a kutatás új technológiák után, így a kőrisfa talán elkerülheti a szilfa, a gesztenyefa és a vajdiófa sorsát, amelyek kis híján eltűntek Amerikából egy járvány miatt.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból