Agrárgazdaság
Összefogunk a sógorokkal: közös osztrák-magyar uniós együttműködési program indul
A 2013-ig tartó időszakban összesen 101 millió euró forrásból valósulhatnak meg Ausztria és Magyarország határon átnyúló együttműködési programjai – jelentette be közös sajtótájékoztatóján Újhelyi István, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) államtitkára és Hans Niessl, Burgenland tartományfőnöke pénteken, a Fertő-tó osztrák oldalán fekvő Oslipban.
Az Európai Unió által támogatott Európai Területi Együttműködés keretében Ausztria és Magyarország gazdasági, társadalmi, kulturális és környezetvédelmi kapcsolatainak elmélyítését és ezáltal a térség versenyképességének erősítését szolgálja a 2007-2013-ra datált, valójában most induló együttműködési program. A közös tervekről és az elmúlt hétéves időszak értékeléséről az ausztriai településen tartottak konferenciát.
Újhelyi István a sajtótájékoztatón kiemelte: a két állam területén közel 4 millió ember közös gondolkodásához és munkájához ad pénzügyi keretet a határon átnyúló program. Az ÖTM államtitkára a kulturális, társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi együttműködéseket említette főbb finanszírozandó területekként.
A fő cél: biztosítani a fenntartható fejlődés programját, javítani az itt élők életminőségét. Ehhez szervesen hozzátartozik "a kulturális együttműködés, a környezet megóvása, és azok a gazdasági programok, amelyek az elmúlt évtizedekben vagy évszázadokban kialakult regionális egyenlőtlenségeket igyekeznek kiegyensúlyozni" – hangsúlyozta.
A két ország európai területi együttműködésének sikeréhez elengedhetetlen a kiforrott stratégia, a közös célkitűzés és a megvalósítást szolgáló stabil intézményrendszer, mondta.
Újhelyi István elmondta: a magyar állam 34,5 millió euróval járul hozzá a 101 milliós, hétéves költségvetéshez. Ausztria összesen 48 millió eurót fordít a programokra, a többi pedig az osztrák és a magyar pályázók önrészéből származik majd a magyar-osztrák határon átnyúló elképzelések megvalósításához.
Hans Niessl a sajtókonferencián emlékeztetett arra, hogy Magyarország és Ausztria között régóta széleskörű az együttműködés. A nyugat-magyarországi megyék, vagyis Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala, továbbá Burgenland, Alsó-Ausztria déli része, illetve Kelet-Stájerország a határon átnyúló program célterülete.
A tartományfőnök megemlítette, hogy ebben a határtérségben az elmúlt években a turizmus, a kultúra vagy a gazdaság területén számtalan fontos közös program valósulhatott meg. A jövőben ez a térség "nemcsak együtt fog fejlődni, de össze is nő" – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a régióban az EU-átlagot meghaladó gazdasági növekedés a környezetvédelem szem előtt tartásával folytatható. A gazdasági növekedés mellett a társadalmi, szociális szempontokra is figyelemmel kell lenni – fűzte hozzá.
A határon átnyúló együttműködés programjának osztrák részéből 29 milliót Burgenland tartomány ad, a tervezetek uniós finanszírozása pedig elérheti a 85 százalékot. Hans Niessl kiemelte a tervek közül a Pannon vízbázis védelmét szolgáló tervezetet, a két országbeli települések közti utak építését, a természetvédelmi területeket, a kultúra területét érintve pedig említést tett arról, hogy Ausztriában 2009 Haydn éve lesz, és a programba Magyarországot is bevonják.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok