Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Oroszország WTO-csatlakozása

Az orosz Gazdaságfejlesztési és Kereskedelmi Minisztérium (GKM) kereskedelmi tárgyalások igazgatóságának vezetője, Maxim Medvedkov főtárgyaló egy legutóbbi nyilatkozatában vázolta a WTO-csatlakozási tárgyalások jelenlegi helyzetét, kiemelve annak mezőgazdasági vonatkozásait.

Létrehozva:

|

Oroszország 1993. évi belépési szándéknyilatkozata után a csatlakozási tárgyalások 1995-ben kezdődtek meg, és gyakorlatilag most értek a végső szakaszukba. A legutóbbi, április végén befejeződött genfi konzultációk alapján az orosz fél úgy értékeli, hogy az orosz törvényhozásban szükséges változások megvalósultak, és gyakorlatilag befejeződtek az áruk és szolgáltatások piacára történő bejutással kapcsolatos egyeztetések is.
 
Ismertté váltak a piacszabályozási lehetőségek, a banki, szolgáltatási szektorra érvényes előírások, az importtarifák, és az úgynevezett rendszerkötelezettségek, amelyek általában ölelik fel a WTO-szabályoknak való megfelelést.
 
A legnagyobb feszültség még jelenleg is a mezőgazdasági támogatásokkal kapcsolatos, a csatlakozás utáni állami támogatások kérdésében még további egyeztetések szükségesek. Ezzel összefüggésben Medvedkov hangsúlyozta, hogy még nem sikerült megtalálni azt a kompromisszumos megoldást, amelynek eredményeként a hazai termelők piaci helyzete nem romlik számottevően.

A főtárgyaló ugyanakkor azt is kiemelte, hogy alaptalanok azok az orosz sajtóban is tömeges publicitást kapó aggodalmak, amelyek szerint a csatlakozás után elviselhetetlen importnyomás nehezedne az ország élelmiszerpiacára. Ez gyakorlatilag kizárható a jövőben is, mivel az alapvető élelmiszerekre vonatkozó importtarifákat az ország továbbra is fenntarthatja.

 
A jelenlegi helyzetben, amikor az orosz gazdaság fő vonásaiban már az alapvető WTO-szabályok szerint működik, Medvedkov szerint a túlzottan liberális gazdaságpolitika, és többek között az annak megfelelő liberális tarifapolitika inkább káros az országnak. A gazdaság számára a jövőben szükségessé váló gazdaságszabályozási lépéseket célszerűbb a belépés utáni időszakra halasztani, amikor is Oroszország már egyenjogú partnerként folytathat tárgyalásokat mind a világszervezettel, mind annak egyes tagjaival.
 
Az orosz hivatalos megítélés változatlanul az, hogy a belépésre várhatóan 2008. III. negyedévében kerülhet sor. Ennek megfelelően a WTO-val szemben vállalt kötelezettségek teljesítésének megkezdése 2009 januárjától indulhat majd, az első vámcsökkentések pedig 2010 januárjában kezdődhetnek meg.
 
A mezőgazdaság belföldi támogatását illetően a tárgyalások jelenlegi szakaszában az orosz fél továbbra is a 4,5-7 milliárd USD mértékű támogatási összeget tartja kívánatosnak. Ezen túlmenően változatlanul nyitott a lehetősége annak, hogy a korábban kialkudott, évente 9 milliárd USD értékű kiegészítő agrártámogatások rendszere is működhessen (ma az orosz agrárium támogatására évente mintegy 3 milliárd USD-t költenek).

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!