Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Orosz-fehérorosz-ukrán agrár-együttműködés

Alekszej Gorgyejev orosz mezőgazdasági miniszter augusztus elsején találkozott fehérorosz és ukrán kollégájával, és megvitatták az országok közötti agrár-együttműködés lehetőségeit. A megbeszélésen elsősorban az esetleges közös agárpolitika kidolgozásáról volt szó, különös figyelemmel a térségnek komoly konkurenciát jelentő, jellemzően az EU-országok köréből jelentkező élelmiszer-exportnyomásra.

Létrehozva:

|

A miniszterek egységesek voltak abban, hogy a legnagyobb gondot a nyugatról érkező, szerintük agyontámogatott, és gyakran nem megfelelő minőségű élelmiszerek jelentik. Gorgyejev hangoztatta, hogy ebben a helyzetben nagyon nehéz versenyezni a külföldi termelőkkel, hiszen az átlagos támogatási szint az európai országokban 25-30-szorosa annak, amit egy orosz, vagy ukrán gazda kaphat. Véleménye szerint, amennyiben a hazai agrárium támogatása megközelítené az átlagos európai szintet, a térség farmerei azonnal versenyképesek lehetnének.
 
A közös agrárpolitika legfontosabb elemei a találkozó résztvevői szerint többek között a vámszintek, a vámeljárás egységesítése, a technológiai fejlesztések összehangolása, a támogatási mértékek egységesítése, közös fellépés a harmadik piacokon, stb. Ezekkel összefüggésben Alekszej Gorgyejev kiemelte, hogy a felvetett elképzeléseket a maga részéről mind Vlagyimir Putyin orosz, mind Júlia Tyimosenko ukrán miniszterelnök támogatja (a fehérorosz kormányzati álláspont nem ismeretes).
 
A három ország közötti agrárszövetség gondolata egyébként nem új, az utóbbi években többször is voltak kísérletek annak létrehozására. Konkrétabb lépésekre eddig azonban ne került sor, elsősorban politikai természetű viták miatt. Három évvel ezelőtt már történt próbálkozás azzal kapcsolatban is, hogy közös fellépést alakítsanak ki a világ gabonapiacán, de ez az elképzelés sem valósult meg.
 
A legutóbbi időben, ez év tavaszán, a minszki orosz-fehérorosz miniszterelnöki találkozó témái között szerepeltek gazdasági, és azon belül mezőgazdasági együttműködési kérdések is. Az akkori hivatalos nyilatkozatok szerint a két országnak közös erőfeszítéseket kellene tennie a helyzet javítására, nem pedig – ahogy korábban előfordult – protekcionista intézkedésekkel megakadályozni a fehérorosz élelmiszerek orosz piacra jutását, s hasonló gondolatok fogalmazódtak meg a mostani, hármas találkozón is.
 
Az együttműködés erősítése mindhárom országot tekintve logikusnak tűnik, hiszen a mezőgazdasági szektorok helyzete sok tekintetben gyakorlatilag azonos. A korábbi időszakhoz képest nagyobb költségvetési források, állami fejlesztések meghirdetése bizonyos eredményeket már hozott a térségben. Ezzel együtt, a korszerűtlen technológiák, az állattenyésztésben a gyenge fajtaösszetétel, a genetikai állomány alacsony színvonala, a támogatások elégtelen szintje a teljesítmények növekedését akadályozó legfőbb tényezők. A közös agrárpolitika létrehozása ezeket a piaci hátrányokat mérsékelhetné, s így nagyobb tempóban fejlődhetne a régió mezőgazdasági termelése, valamint a gazdák több eséllyel vehetnék fel a versenyt nyugat-európai konkurenseikkel.

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!