Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Orosz-fehérorosz cukor-megállapodás

2007-től az orosz piacon meghatározó jelentőségű fehérorosz cukorszállítások az Oroszország és Fehéroroszország közötti kereskedelmi-gazdasági együttműködés fejlesztéséről szóló, 2007 márciusában aláírt államközi megállapodás, illetve a megállapodáshoz kapcsolódóan aláírt, 2007-2008-ra vonatkozó cukoregyezmény alapján folytak.

Létrehozva:

|

Az egyezménynek megfelelően, 2007-ben a fehérorosz szállítások nem haladhatták meg a korábban egyeztetett 180 ezer tonnát, 2008-ban pedig az exportált volumen tovább csökken, és maximum 100 ezer tonna lehet (2006-ban a szállítások mennyisége még jóval nagyobb, 369 ezer tonna volt). A fehérorosz cukor a korábbi időszakban a teljes orosz cukorimportban kb. 80%-kal részesedett, és az ára folyamatosan 10-12%-kal volt olcsóbb a hazai előállításúénál. 
 
A fenti, a fehérorosz fél számára gyakorlatilag korlátozást jelentő szabályok megváltoztatására az utóbbi időben erőteljes, és úgy tűnik, sikeres nyomás indult el Minszkből, és várhatóan még ez év nyarán, a cukorpiacot szabályozó, újabb megállapodás aláírására kerül sor.
 
A minszki "Belgoszpiseprom" nevű konszern információi szerint gyakorlatilag befejeződött a vonatkozó államközi egyezmény szövegének egyeztetése, és a további technikai előkészületek után még idén júliusban aláírható lesz az új megállapodás.

A jövőbeni feltételek szerint a fehérorosz exportőrök a hazai szükségletek kielégítése utáni fennmaradó mennyiséget szabadon szállíthatják Oroszországba, s a fehérorosz területen, hazai cukorrépából készített cukor változatlanul vámmentesen exportálható.

 
A 2008-2009-es kilátások szerint a fehérorosz cukortermelés évente mintegy 480-550 ezer tonna körül alakulhat, s a belső szükséglet maximum 320-350 ezer tonna. Ennek megfelelően az orosz piacra legalább évi 200-260 ezer tonna szállítható, ami jelentősen felülmúlhatja az elmúlt évek exportvolumeneit.
 
Több elemző is úgy véli, hogy a jelzett változások negatívan fogják befolyásolni az orosz piaci viszonyokat, döntően a rövidtávon várható árleszorító hatások miatt, ami azzal a veszéllyel járhat, hogy a hazai cukorgyárak egy része veszteségessé válik.

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!