Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Orosz-fehérorosz agrár-együttműködés

Pável Borogyin, az orosz-fehérorosz szövetségi állam titkára nyilatkozott a Minszkben március 21-re tervezett miniszterelnöki találkozóról, amelynek témái között gazdasági kérdések is szerepelnek.

Létrehozva:

|

Borogyin kiemelte, hogy a gazdasági területen nagy hangsúlyt kap a két ország agrár-együttműködése, különös tekintettel arra, hogy az agrárium sok tekintetben azonos gondokkal küzd. Ezek között első helyen említette a mezőgazdasági támogatások kérdését.
 
A politikus szerint az agrártámogatások szintje ma mind a két országban mélyen alatta van a lehetségesnek, és főként az európai, illetve egyes tengerentúli országokkal összehasonlítva rajzolódik ki rendkívül kedvezőtlen kép.
 
Amíg például az EU évente mintegy 125 milliárd EUR-t, az USA pedig csaknem 68 milliárd USD-t fordít az agrártevékenység támogatására, ez az összeg Oroszországban mindössze 170 millió USD (elsősorban az agrárhitelek kamattámogatása). A régiók mezőgazdaságának viszonylag rossz állapota nagyrészt éppen a támogatások hiányából adódik, ennek is köszönhető a teljesítmények alacsony szintje, illetve az élelmiszerellátási biztonság problémái.

Ma például Oroszországban körülbelül 50-55%-os az importélelmiszerek aránya, ami a nagyvárosokban ennél még magasabb. (Nemrégiben nyilatkozta a moszkvai élelmezési miniszter, hogy 2007-ben a fővárosban ez a mutató 73%-os volt, ami a 2005-2006-os évekhez képest – minden erőfeszítés ellenére – a helyzet romlását tükrözi.)

 
A szövetségi állam titkára szerint a két országnak közös erőfeszítéseket kellene tennie a helyzet javítására, nem pedig – ahogy ez tavaly is előfordult – protekcionista intézkedésekkel megakadályozni a fehérorosz élelmiszerek orosz piacra jutását. Az együttműködés akadozására jellemző az is, hogy például 2 évvel ezelőtt elfogadták a két ország közös agrár-gépgyártási programját, Oroszországban ezzel együtt máig sem került sor az egyezmény ratifikálására.
 
Az együttműködés erősítése ugyanakkor logikusnak tűnik, hiszen a két mezőgazdasági szektor helyzete sok tekintetben hasonló. A korábbi évekhez képest nagyobb költségvetési forrásokból való részesedés, a fejlesztések meghirdetése bizonyos eredményeket már hozott mindkét államban. Az ágazat piacosítása ugyanakkor nagyrészt elmaradt, ma is az állami, vagy kvázi állami tulajdonú vállalatok termelése a meghatározó

A korszerűtlen technológiák, az állattenyésztésben a gyenge fajtaösszetétel, a genetikai állomány alacsony színvonala, a támogatások alacsony szintje a teljesítmények további növekedését akadályozó legfőbb tényezők. A termelési feltételek tartós javításához szükséges pénzügyi források megléte is bizonytalan, illetve jórészt ismeretlen, s a többé-kevésbé hasonló formában meghirdetett orosz, illetve fehérorosz agrárfejlesztési projektek, programok eredményei eddig eléggé felemásak.

 
Az e hétvégi megbeszéléseken az információk szerint külön napirendként fog szerepelni az agrár-együttműködés, s ezen belül az agrártámogatások ügye. Ennek eredményeként, az előjelek szerint a már korábban elhatározott programok, többek között a közös agrárgép-gyártási koncepció végrehajtása is felgyorsulhat.

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!