Agrárgazdaság
Olcsó olasz boroktól fáj a magyar termelők feje
A lisztharmatveszély mellett a növekvő borimport is aggasztja a magyar termelőket, akik a tavalyinál nagyobb termésre számítanak az idén.
A szüret a korai fajtákkal már az augusztus 20-a előtti héten elindult, és jelenleg úgy tűnik, a tavalyinál 20 százalékkal nagyobb termés várható – mondta lapunknak Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkára. Idén akár 3,5 millió hektoliter felett is lehet az újbor mennyisége, ám ha az időjárás csapadékosra fordul, a lisztharmatfertőzések még jelentős terméskiesést okozhatnak. A 2008-ra várt termés nem számít kiemelkedőnek, hiszen hárommillió hektoliter a belföldi piacon elkel, 600-700 ezer hektoliter pedig különösebb nehézségek nélkül exportálható.
A borászok szerint ugyanakkor az import ma már aggasztó mértékű, a 260 ezer hektoliter behozatal túl van azon a szinten, amelyet választékbővítésnek lehet tekinteni. Míg az áruházak polcain gyakran feltűnő dél-amerikai borokkal szemben nincsenek ellenérzéseik, addig a leginkább piaczavarónak az olcsó olasz tömegborokat tartják, amelyekből a magyar adatok szerint 120-140 ezer hektoliter érkezhet. Mivel direkt piacvédelemre nincs lehetőség, a borászok egyetlen dologra apellálhatnak: azt kérték a szaktárcától, hogy vizsgálják meg a behozott készleteket, illetve a forgalomba hozatali szabályok betartását. Nem biztos ugyanis, hogy a forgalmazók minden esetben feltüntetik az értékesített bor külföldi eredetét vagy befizetik a forgalomba hozatali járulékot. A hegyközségek gyanakvásának az az alapja, hogy olasz adatok szerint félmillió hektoliter bor jut a magyar piacra – a látványos differenciára pedig egyelőre nincs magyarázat.
A szakemberek szerint Magyarország adottságai a fehérboroknál jobbak, mint a vörösöknél. Egyrészt ugyanis a kékszőlőkből világszerte túltermelés van, másrészt a fehéreknél versenyképesek a világfajták (sauvignon blanc, chardonnay, rajnai rizling) és a magyar specialitások (cserszegi fűszeres, olaszrizling, furmint, hárslevelű) egyaránt. A külpiaci lehetőségek ugyanakkor romlottak, mivel a kilencvenes évek közepe óta Magyarország nem áldozott érdemben marketingre, miközben a verseny élesebb lett, ráadásul az erős forint is inkább a behozatalt segíti. Az ár- és minőségi kategóriáknál volt némi előrelépés, egyes termékek már a közepes árfekvésben versenyeznek, ezzel együtt sokkal nehezebb magasabb polcra kerülni, mint új piacra betörni. Ráadásul a nemzetközi piacokon nemcsak az árak, hanem a szolgáltatások is versengenek, azaz éppúgy fontos a marketingaktivitás, a promóció, az egységes megjelenés, mint a vendéglátósok beutaztatása és a szakújságírók megnyerése. Az ilyen eszközöket eddig csak szőrmentén alkalmazta Magyarország, de a forgalomba hozatali járulékból képződő marketingalap segítséget jelenthet majd. (A cikk bővebb terjedelemben a Napi Online-on olvasható.)
Vízelvezető úthálózat épül a villányi borvidéken A tavalyinál szerényebb mennyiségű, illetve a 2006-2007-es kiemelkedő minőségtől elmaradó termésre számít Nagy Gergely, a villányi borvidék hegyközségi tanácsának titkára. Bock József ugyanakkor igen optimista: a borvidék egyik neves borászának szőlőiben rendkívül jó, a tavalyihoz hasonló minőségre van kilátás. A régió termelői komoly beruházásra készülnek: uniós forrásokra pályázva a talaj erózióját lassító vízelvezető rendszerek kiépítését, felújítását tervezik. Az egymilliárd forint körüli fejlesztések számlájának legfeljebb háromnegyedét az EU állja, a többit a termelők, a három érintett hegyközség, valamint a villányi, nagyharsányi és kisharsányi önkormányzat adja. A jövőre induló projekt érdekében legalább ezer termelő – a fél-egy hektáron gazdálkodóktól kezdve a neves cégekig mindenki – összefogott, így
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból