Agrárgazdaság
Olajos: A mezőgazdaság lehet kitörési pont Magyarország versenyképessége szempontjából
Olajos Péter erdősítési program indítását, klímaváltozási alap felállítását és korszerű vízgazdálkodás bevezetését szorgalmazza. Erről Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tett június 27-i látogatása során, Nyíregyházán, Juhász Zoltán megyei elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján beszélt a Magyar Demokrata Fórum európai parlamenti képviselője.
Olajos szerint az átalakuló világgazdaságban a termelés egyre inkább áthelyeződik Ázsiába, az innováció az USA-ba, és az Európai Unió is keresi, hogyan tarthatja meg viszonylagos jólétét a XXI. században. Az egyes tagállamok különféle stratégiák mentén igyekeznek megőrizni vagy fokozni versenyképességüket. Az olaszok és franciák például a luxus divatcikkek és a turizmus, Németország a technológia és az autógyártás területére összpontosítja az erőforrásait, míg Nagy-Britannia az indiai kapcsolatok erősítésével erősíti gazdaságát, stb.
A képviselő hangsúlyozta, hogy Magyarországnak is ideje lenne végre megfogalmaznia célkitűzését, hogy hogyan lehet sikeres! Ez az elmúlt években elmaradt, "a 3,6 millió adózó és a 800.000 rokkantnyugdíjas országának" gazdasági mutatói pedig kiábrándítóan rosszak.
Olajos hazánk számára kitörési pontot a mezőgazdasági potenciál és a kapcsolódó – még meglévő – szakértelem kihasználásában lát. Úgy vélte a világban állandósuló élelmiszerhiány fokozza az élelmiszerárak emelkedését, így a jó minőségű élelmiszereknek – mely minidig is Magyarország sajátja volt – a jövőben is biztos piaca lesz.
Az előző napi – Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét is sújtó – jégverésre utalva felhívta a figyelmet, hogy az éghajlatváltozás nem egy tudományos hipotézis, hanem immár egyre többek számára kézzelfogható valóság.
A politikus a klímaváltozás hatásainak mérséklése és az agrárgazdálkodás zavartalan biztosítása érdekében 3 fő területen sürgetett kormányzati intézkedéseket.
1. Erdősítési program indítása
Olajos elmondta, hogy Magyarországon szakértők szerint mintegy
2. Klímaváltozási alap létrehozása
Európa szerte probléma, hogy a gazdák nem képesek fizetni a biztosításokat, így az éghajlatváltozás következtében jelentős terméskárokat szenvednek el. Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban ezért klímalapokat hoznak létre, hogy mérsékeljék a termelők veszteségeit. Olajos a magyarországi jég-, árvíz- és aszálykárokra utalva önálló klímaváltozási alap felállítását javasolta, melynek bevételeihez a kibocsátási engedélyek díja, illetve a megfizetett büntetések mellett további állami források átcsoportosítását látja indokoltnak a jelenlegi elavult energiapolitikából.
3. Korszerű vízgazdálkodás
A képviselő felhívta a figyelmet, hogy annak ellenére, hogy Magyarországon folyik Európa legnagyobb folyója (Duna) és 7. legnagyobb folyója (Tisza), a két folyó közti 100 kilométeres sávban elterülő Kis-Kunság sivatagosodik, a mezőgazdasági kár 2007-ben pedig elérte a 250 milliárd Ft-ot! Olajos a jelenlegi kormány által leállított Vásárhelyi terv folytatását, további víztározók megépítését, valamint takarékos és hatékony öntözési rendszerek bevezetését javasolta akár egy Magyarország-Izrael-USA együttműködés, illetve egy uniós pilot-projekt keretein belül.
Kiadó: Olajos Péter Európai Parlamenti Képviselő
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok