Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

OGY Mezőgazdasági Bizottság: fontos a biológiai sokszínűség

Fontos a biológiai sokszínűség megőrzése a természetben és a mezőgazdaságban is, amelyhez a hazai és helyi fajták ismételt köztermesztésbe vonása is hozzájárulhat – hangzott el az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága, a közös agrárpolitika változását figyelemmel kísérő albizottságának pénteki budapesti ülésén

Létrehozva:

|

Az albizottság Ángyán József (Fidesz) vezetésével beszámolót hallgatott meg a hazai és a helyi fajták elfogadásának és szaporító anyagai forgalmazásának megkönnyítéséről született uniós irányelv magyarországi alkalmazásának lehetőségeiről.

Garics János, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium osztályvezetője közölte: az erre vonatkozó magyarországi rendelet már készül, a szakemberek egyeztetik, és várhatóan ez szabályozza majd Magyarországon a hazai és a helyi fajták ismételt köztermesztésbe vonásának lehetőségeit.

Rodics Katalin, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) főosztályvezető-helyettese arról beszélt, hogy a hazai és helyi fajták ismételt köztermesztésbe vonása azért fontos, mert az utóbbi időben jelentős mértékben koncentrálódott az emberiséget ellátó növényfajták száma. Mintegy 20 növényfajta biztosítja, amely az emberiség táplálékának 80 százalékát biztosítja. Ez pedig ellátási szempontból is veszélyes lehet.

Utalt arra is a főosztályvezető-helyettes, hogy a genetikai erőforrások birtoklása várhatóan már a közeljövőben a hatalom alapja lesz. Szerinte ezért is fontos olyan helyi fajták ismételt termesztésbe vonása, amely a helyi igényeket egy-egy térségben a jelenleg köztermesztésben lévő fajtáknál szélesebb alapokon tudja megoldani.

Erre  az ülésen vendégként megjelent, Guy Kastler, a francia paraszti vetőmaghálózat vezetője példaként említette, hogy a helyi fajták felhasználásával készült, lisztből sütött kenyérre több kistérségben már nagyobb a kereslet, mint az általánosan köztermesztésben lévő fajtákból készült kenyerekre. A francia szakember arról is beszélt, hogy a helyi fajták ismételt köztermesztésbe vonása javíthatja az emberek életminőségét, mivel szélesebb élelmiszerkínálatból választhatnak. Emellett felhívta a figyelmet arra is, hogy a helyi fajták még nem fertőzöttek a génmódosító eljárásoktól. Ez szintén jelentős előnyt biztosíthat számukra.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!