Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Növényolajgyár alapkövét rakták le Foktőn

Növényolajipari sajtoló üzem épül 5 milliárd forintos beruházással a Bács-Kiskun megyei Foktőn; az üzem ünnepélyes alapkőletételére csütörtökön került sor.

Létrehozva:

|

    A gyár felépülése után, a tervek szerint éves szinten 600 ezer tonna feldolgozási kapacitású üzem, a Magyarországon termelt teljes olajosmag-készletet fel tudja dolgozni. A 2009 első félévére elkészülő üzem a dél-magyarországi régióban 100 új munkahelyet teremt, de a kiszolgáló vállalkozások további munkalehetőséget biztosítanak.

    Sirman Ferenc, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára elmondta: a magyar agrárium kibocsátását az elkövetkezendő 10 évben 30 százalékkal szeretnék növelni, javítva ezzel a vidéken élők munkához jutását. Az államtitkár kiemelte: a foktői üzem állami támogatás nélkül készül el.

    A svájci Glencore International AG a világ egyik legnagyobb alapanyag szállítója, mely magyarországi leányvállalata, a Glencore Grain Hungary Kft. közreműködésével építi és működteti az új üzemet. A hulladékmentes technológiát alkalmazó üzem technológiájának telepítését és üzemeltetését a Glencore cég fogja végezni, míg az infrastruktúra kiépítését egy pénzügyi befektető finanszírozza.

    A tervek szerint, a folyamatos gyártás során az üzem közel 1.800 tonna alapanyagot tud naponta feldolgozni, vagyis évente 600 ezer tonna feldolgozási kapacitás mellett 240 ezer tonna nyersolajat tud előállítani. A modern technológia révén a foktői üzem az egyes gabonafajták 42-45 százalékos olajtartalmának 98-99 százalékát képes kinyerni.

    Az üzem három különböző növényi alapanyag feldolgozására lesz képes: napraforgó, repce, és szójabab. Napraforgóból kb. 1 millió tonnát, repcéből félmillió tonna körüli mennyiséget termesztenek ma Magyarországon. A harmadik stratégiai termék a szójabab, amelynek termelése hazánkban jelenleg nem számottevő (évi 50 ezer tonna), viszont a foktői üzem létrejöttével a szójababtermesztés fellendülhet az arra alkalmas déli országrészekben. Így a belföldön megtermelt szójabab részben csökkentheti a jelenleg évi 700 ezer tonnás szójadara  importot, melyet takarmányozási célra használnak fel.

     A foktői üzem első számú végterméke a növényolaj, második pedig a magas fehérjetartalmú takarmánydara lesz.

    Juhász Csaba, a Glencore Grain Hungary Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta: a sajtolt növényi olaj egy részét az élelmiszeripar vásárolja meg, míg másik részét biodízel előállításához fogják értékesíteni. Az ügyvezető beszámolt arról: a sajtolt növényi olaj jelentős részét exportálni fogja a cég.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!