Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Nőtt a kereskedői haszon az olcsó dinnyén

A Napi számításai szerint a dinnyeháborúval az Auchan csak jól járhatott, ugyanis míg a 49 forintos fogyasztói ár mellett átlagosan alig több mint 15 forintot keresett a gyümölcs kilóján, a termelőkkel folytatott tárgyalást követő megállapodással a haszon 29 forintra emelkedett.

Létrehozva:

|

Mint ismeretes, a cég vezetői múlt pénteken abban egyeztek meg a termelőkkel, hogy a hipermarketlánc két forinttal emeli a felvásárlási árat, így az 30 forintra növekszik, míg a fogyasztói ár 65 forint marad. (Elemzők szerint nem feltétlenül az ár a lényeg, a megállapodás egyik eleme az átvett mennyiség is lehet, erről azonban nem szivárgott ki információ.)

Az Auchan dinnyeakciójának kezdetén a cég több beszállítótól, többféle áron vásárolta fel a gyümölcsöt. Karsai József battonyai polgármester és országgyűlési képviselő dinnyeborító akciójának elején azt nyilatkozta, hogy a cég 18 forintos felvásárlási áron szerezte be a terméket. Ezzel számolva az Auchannak legalább 27,4 forint haszna volt a dinnye kilóján, hiszen ha beszerzési áron rakta volna ki a polcokra, úgy áfával együtt 21,6 forint lett volna az ár. A Napi információi szerint azonban a cég a dinnye jelentős részét 36 forintért vásárolta, amit legalább 43,2 forintért kellett volna árusítani, azért, hogy a beszerzési ár még bejöjjön. A drágább dinnye kilóján legfeljebb 5,8 forintot nyert volna.

Mivel a beszerzési ármixben elképzelhető, hogy valóban volt olyan átvételi ár, amely magasabb volt a boltban megjelenített 49 forintnál (de csak kis mennyiségben), a cég a botrány kitörésének harmadik napján inkább felemelte a fogyasztói árat 65 forintra, ám ezzel sem sikerült megakadályoznia, hogy két áruházának parkolójába ne borítsák tonnaszám a dinnyét a tüntető termelők.

A velük folytatott tárgyaláson alkudták ki a 30 forintos nettó felvásárlási árat, ami arra enged következtetni, hogy eddig átlagosan 28 forintért szerezte be a hálózat a gyümölcs kilóját. Az ügyben továbbra is vizsgálódik az Agrárrendtartási Hivatal, illetve a Versenyhivatal elemzi, hogy van-e mit megvizsgálni. Elemzők szerint a versenyhivatalnak lesz dolga, ugyanis a termelőkkel folytatott tárgyalások kartellgyanúsak, annak ellenére is, hogy viszonylag kis mennyiségről van szó, de áttételesen a tárgyalás a teljes szabad dinnyepiac ármozgását befolyásolhatja. Az a tény pedig, hogy Karsai József kijelentette: 30 forintos minimálárat alkalmaznak a termelők, szintén okot adhat a kartellvádra. Mivel a botrány országos méretűvé dagadt, a versenyhivatal saját hatáskörben vizsgálja ezt a tényt is, a beszerzési ár alatti értékesítésen kívül. 

A dinnyebotrány nem az Auchan dinnyeakciójával indult, hanem azzal, hogy a jónak ígérkező (tehát gyors átvételi árcsökkenést magában hordozó) szezon kezdetén több száz tonna friss termék vált eladhatatlanná az exportpiacon amiatt, hogy néhány tisztességtelen „nepper” éretlen terméket vásárolt fel és azt még viszonylag nagy haszonnal igyekezett továbbadni Nyugat-Európába. Az éretlen dinnye miatt azonban a fogyasztók bojkottálták a magyar dinnyét és a nyugati áruházláncok néhány hétre „kilistázták” a terméket. Jelentős mennyiségű (gyorsan romló) dinnye maradt vissza a termelőknél, amelyet – terveikkel ellentétben – nem tudtak jó áron eladni belföldön. Az elemzők szerint ebbe a szabadpiaci ármozgásba szólt bele a politika.

Győzött a dinnyeblokád Vasárnap délutánra megszűnt a blokád Békés megye déli részének összes dinnyefelvásárló-telepe előtt, mivel a kereskedők immáron mindenhol megadják a gyümölcs kilójáért a gazdák által követelt harminc forintos felvásárlási árat – közölte Karsai József, MSZP-s országgyűlési képviselő, a tiltakozások fő szervezője az MTI-vel. Vargáné Szombati Andrea, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense az MTI érdeklődésére elmondta: a medgyesbodzási telephely előtt, illetve más helyszíneken jogellenes tevékenységet folytattak a gazdák a blokáddal, ezért ellenük szabálysértési eljárásokat indítanak, már csak azért is, mert előre be nem jelentett demonstrációkban vettek részt. 

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!