Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Nem viccel a feketegazdasággal a hatóság

Komolyan veszik a hatóságok a feketegazdaság elleni fellépést – derül ki az APEH és az OMMF első negyedéves statisztikáiból.

Létrehozva:

|

Mind az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF), mind az APEH kiemelt figyelmet fordított az ellenőrzések során a feketén foglalkoztatott munkavállalókra az első negyedévben: az adóhivatal több mint 18 ezer vizsgálatot végzett, az OMMF pedig mintegy 11 ezret (utóbbi vizsgálati körbe a munkaügyi vizsgálatok tartoznak, a munkavédelmiek nem). Ez az adóhatóság esetében negyedével, az OMMF-nél pedig harmadával nagyobb az egy évvel korábbinál – tudta meg a Napi.

 

Az adóhatóság összesen 3,9 milliárd forint adó- és járulékkülönbözetet tárt fel, ami 37 százalékkal haladta meg a 2007-est. A javuló felderítési arány annak is köszönhető, hogy a revizorok az ellenőrzéseket célzottan az illegális foglalkoztatás melegágyaként ismert ágazatokra irányította – kiemelt terület volt ugyanis az építőipar és a szolgáltatószektor.

 

Az OMMF adatain egyelőre inkább a megnövekedett ellenőrzések száma látszik, a kiszabott bírság összege ugyanis tavaly magasabb volt az első negyedévben, mint az idén: tavaly 1,7 milliárd forintot tett ki a bírságok összege, szemben az idei 1,4 milliárddal. Csaknem azonos, 4100 körüli volt a feketefoglalkoztatáson ért munkáltatók száma, a szabálytalanságot elkövetőké pedig 5400-ról 6300-ra nőtt. Dinamikusan emelkedett a vizsgálat során ellenőrzésbe vont munkavállalók száma: tavaly 55 ezer, az idén pedig 86 ezer alkalmazott került a rostába. 

 

Papíron kevesebb a fekete A feketén foglalkoztatott alkalmazottak száma nem nőtt jelentős arányban: a tavalyi első negyedévi adatok szerint 14 ezer, az idén pedig 19 ezer feketemunkást találtak. Ez – és az alacsonyabb bírságösszeg – arra enged következtetni, hogy a munkaadók igyekeznek valamilyen minimális költségekkel járó jogviszonyt biztosítani. Ez lehet minimálbéres foglalkoztatás, de sokkal jellemzőbb az alkalmi munkavállalói könyv beiktatása a rendszerbe. A 400 forint napi járulékteher megfizetésével legalitást adó könyv a virágkorát éli, tavaly több mint 900 ezer am-könyv volt érvényben, 500 ezerrel több, mint tavalyelőtt. Ezek jó része a munkaviszony átalakítása révén jött létre. 

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!