Agrárgazdaság
Nem sietnek a gazdák a gabona eladással
Oroszország-szerte aratnak, eddig négymillió tonna gabonát takarítottak be 991,1 ezer hektárról. A moszkvai mezőgazdasági minisztérium megerősítette, hogy a tavalyi 81,1 millió tonnás termésnél jobbat, 85 millió tonnát várnak, de az állatállomány növekedése miatt több takarmánygabonát igényel a hazai piac, ezért a gabonaexport a mezőgazdasági évben (2008. július – 2009. június) csak 15 millió tonnára nő a tavalyi 12,75 millióról.
Oroszország, amely 2002-ben adott el először külföldön gabonát, ma az USA és Kanada után a világ harmadik legnagyobb gabonaexportőre – emlékeztetett a The Moscow Times.
Elősegíti a kivitelt, hogy a kormány július 1-jével megszüntette az elmúlt félévben alkalmazott gabonaexport-adót, amit a hazai kínálat bővítése, az áremelkedés megfékezése érdekében vetettek ki. Az export növelésének gátja a szállítási kapacitás, különösen a kikötők szűk felvevőképessége. A novorosszijszki gabonaterminál, amely tavaly 5,8 millió tonna gabonát forgalmazott, a tengeri szállítású orosz gabonakivitel 54 százalékát, hiába növelte 2006-hoz képest 42 százalékkal teljesítményét, egyes hírek szerint 18 hónappal maradt el a szállításokkal.
A termelők egyelőre nem sietnek eladni a gabonájukat, mert az árak emelkedésében reménykednek, éppen úgy, mint a lengyel és az ukrán farmerek. A szakértők számításai szerint pedig Oroszországban a tavaly téli tonnánkénti 400 rubel helyett csak 260-270 rubeles árat érhetnek el, és a másik két országban is olcsóbb lesz a gabona.
Ukrajnában július 7-éig 2,7 millió tonna gabonát arattak le, és itt is a tavalyi, 29 millió tonnás termésnél jobbat várnak – még a 40 millió tonnát is elérhetőnek tartják, ha kedvező lesz az időjárás. Julia Timosenko miniszterelnök egyenesen a tavalyi termés dupláját jósolta, hangsúlyozva, hogy az elmúlt 17 évben nem volt olyan kormány az országban, amelyik ilyen eredménnyel dicsekedhet. Az ukrán agrárpolitikai minisztérium 13,5 millió tonnás gabonaexportot tervez, amiből 8,7 millió tonna lesz a búza.
Lengyelországban az aszályos idő miatt a szokásosnál korábban, már a múlt héten elkezdtek aratni. Gabonából a szárazság miatt kevesebb mint 24 millió tonnás termést várnak – ez mintegy hárommillió tonnával kevesebb a tavalyinál, de ha tovább tart a szárazság, még kevesebb lehet a termés. Ennek ellenére a szakértők azt várják, hogy a betakarítás után a tavalyinál 15-25 százalékkal alacsonyabbak lesznek a már most is csökkenő árak, elsősorban az induló tartalékok nagysága miatt.
A román mezőgazdasági tárca prognózisa szerint a tavalyi aszályos év után az idén a kedvező időjárásnak köszönhetően szinte valamennyi kultúrnövény esetében kiváló termésre lehet számítani. A legnagyobb terméshozam-növekedés a napraforgónál várható: a remélt 1,6 millió tonna közel háromszorosa a tavaly betakarítottnak. A búza, kukorica és a repce esetében is jók a kilátások, a szaktárca előrejelzése szerint az idén legalább 50 százalékkal több lesz a termés. Míg tavaly a 2,1 millió hektáron vetett kukorica 3,9 millió tonna termést eredményezett, az idén 2,6 millió hektárról 10 millió tonna haszonnövényre számíthatnak gazdák. Amennyiben 2008-ban a mezőgazdasági árak tartósan magasak maradnak, az ágazat piaci értéke elérheti a 52,5 milliárd lejt (15,8 milliárd euró)
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok