Agrárgazdaság
Nem élnek a nyugati termelők a parlagbevonás lehetőségével, marad a magas élelmiszerár a FT szerint
Nem élnek a jelek szerint a nyugat-európai gazdák azzal a lehetőséggel, hogy ideiglenesen felszámolhatják bevetetlen termőterületeiket az európai uniós gabonatermés növelése érdekében, és ez azzal a veszéllyel fenyeget, hogy tovább növekszenek az élelmiszerárak az EU-ban – írta kedden, kontinentális kiadásában a Financial Times című brit napilap.
Az EU-tagországok ősszel hagyták jóvá azt az európai bizottsági javaslatot, amely tíz százalékról nulla százalékra csökkentené a termőföldek – régi EU-tagországokban kötelező – parlagon hagyásának arányát. Brüsszel számításai szerint ezáltal az uniós gabonatermés körülbelül 10 millió tonnával növelhető lenne.
A bizottság annak idején úgy számolt, hogy 1,6-2,9 millió hektárnyi terület kerülhet vissza művelésbe a mintegy 3,8 millió hektáros parlagoltatásból. A Financial Times keddi írása szerint azonban a két legnagyobb gabonatermő országban, Franciaországban és Németországban csak 1,2, illetve 1,9 százaléknyi parlagot számoltak fel az őszi vetés során. A lap ugyanezt az arányt valószínűsíti a többi érintett országban is.
Elemzők szerint ennek az lehet az egyik oka, hogy a parlagon hagyott földek általában gyenge terméserejűek, és felhasználásuk jelentős költségterhekkel jár. Számos gazda választotta emellett azt a megoldást, hogy inkább a búza és más hiánygabonák javára más növények – például a repce – termőterületét csökkenti, nem pedig a parlagot számolja fel.
A csekély parlagbevonás miatt mindazonáltal félő, hogy a brüsszeli bizottság célját nem sikerül elérni, és a már amúgy is magas európai élelmiszerárak tovább emelkednek.
A brit lap emlékeztet arra is, hogy egy hasonló törekvés nem hozott sikert az Egyesült Államokban sem, pedig ott is több évtizede nem látott alacsony szinten alakult a termés, és magasak az árak.
Az unióban érvényben lévő szabályok szerint a termelőknek kötelező parlagon hagyniuk földjeik 10 százalékát. A csatlakozáskori rendelkezések alapján azonban ez az előírás nem vonatkozik a kelet-európai EU-tagok nagy részére, köztük Magyarországra sem.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter mindazonáltal egy nem régi brüsszeli sajtótájékoztatóján kitért arra, hogy Magyarország versenyhelyzetét némiképp rontja az újabb gabonatermő-területek bekapcsolása más országokban.
Az EU gabonatartaléka az elmúlt időszakban meredeken esett, egy év alatt 14 millióról egymillió tonnára csökkent. Ugyancsak alacsony a készletek nagysága a világ más részein, mindenekelőtt Ázsiában és Észak-Amerikában, ami az ellátási biztonság csökkenését jelenti.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok