Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Morvai Krisztina felszólalásai a tejválságról szóló EP vita során

A globalizációtól a lokalizáció felé kell mozdulni, a WTO által diktált és a mezőgazdaságra is rákényszerített világ szabadkereskedelmi logika helyett élelmiszer önrendelkezésre.

Létrehozva:

|

Az Európai Parlament mai plenáris ülésén két ízben is felszólaltam a drámai helyzetben lévő tejes gazdák érdekében. Emlékeztettem képviselőtársaimat, hogy még a nálunk lényegesen jobb helyzetben lévő régi tagállamok gazdái közül is többen öngyilkosságba menekültek – egy francia gazda például elkeseredésében és reménytelenségében felgyújtotta magát -, a belgák millió literszámra öntik ki a tejet.

Mit érezhetnek, és min mehetnek át az EU-n belül hátrányos megkülönböztetést elszenvedő új tagállamok, így Magyarország gazdái? Megszavaztam a válságot enyhítő, tűzoltó jellegű intézkedéseket, mint például az intervenciós vaj és tejpor felvásárlást. Ugyanakkor hangsúlyoztam egyfelől, hogy ez igen kevéssé enyhíti a kisgazdák gondjait, másfelől pedig, hogy az áru az intervenciós raktárakból előbb-utóbb kikerül, s majd akkor fogja leszorítani az árakat.  

Arra lenne szükség, hogy az alapokhoz nyúljunk, az alapjaitól gondoljuk át a tej-ágazat (s persze az egész agrárpolitika és vidékpolitika) stratégiai kérdéseit. Hibás megközelítés a liberalizáció, igenis piacszabályozásra van szükség. Feltettem a kérdést: nincs-e valami alapvető baj azzal a rendszerrel, amelyben Latin-Amerikából behozott szójával duzzasztják fel a tejtermékek piacát, súlyos károkat okozva mindkét érintett félnek, s ugyanakkor a keletkező válságot a déli (fejlődő) országokba történő dömping áras, tömeges exporttal kívánják megoldani, tönkretéve ezzel az ő helyi gazdáikat.  

Nem kozmetikai jellegű intézkedésekre és nem is állandó tűzoltásra van szükség, hanem alapvetően, radikálisan új megközelítésre, paradigmaváltásra. A globalizációtól a lokalizáció felé kell mozdulni, a WTO által diktált és a mezőgazdaságra is rákényszerített világ szabadkereskedelmi logika helyett élelmiszer önrendelkezésre.

Az utóbbi elv, mint az "új paradigma" része magában foglalja az emberek alapvető jogát az egészséges, tápláló, s a helyi kulturális hagyományoknak megfelelő élelmiszerre, valamint a helyi közösségek, helyi gazdák jogát arra, hogy meghatározzák, mit és hogyan kívánnak termelni s azt hogyan kívánják értékesíteni. Azaz: a WTO s a tőzsdék helyett a helyi közösségek dönthetnének alapvető szükségletükről, az egészséges élelmiszerről, s gazdáik emberhez méltó életének biztosításáról, a vidék megmaradásáról. Felszólalásomban ezen túlmenően sürgettem a hipermarket láncok árleszorító gyakorlatának "megrendszabályozását", konkrét intézkedéseket kértem a jelen lévő mezőgazdasági főbiztos asszonytól.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!