Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Moldáv és grúz borok exportja Oroszországba

Az orosz Fogyasztóvédelmi Szolgálat még 2006 márciusában függesztette fel a Moldáviából és Grúziából származó borok, majd később a konyak értékesítését. A Szolgálat vezetője, Gennagyij Onyiscsenko annak idején a hivatkozott termékek egészségkárosító hatását hangsúlyozta, és többször is "alkoholtartalmú folyadékként" azonosította a grúz bort és konyakot.

Létrehozva:

|

A tilalom bevezetése óta eltelt időszakban az orosz borpiac nagymértékben átrendeződött. Az embargó elrendelése után Moldávia szállításai 2006-ban a felükre mérséklődtek, 2007-ben pedig teljesen elolvadt a korábbi 65-80%-os piaci részarányuk. Gyakorlatilag ugyanez történt a grúz borokkal és konyakkal is. A kieső volumenek pótlása elsősorban olcsó európai (Bulgária) és tengeren túli termékekkel (Argentína) valósult meg, de jelentősen növekedett a hazai gyártás is, főként külföldről importált (elsősorban: Moldávia, Grúzia, Bulgária) boralapanyag felhasználásával.
 
2006 novemberében, a FÁK-vezetők minszki találkozóján elvi egyezség jött létre az orosz és a moldáv elnök között a szállítások újbóli beindításáról. Ennek alapján a moldáv borokra vonatkozó tilalom fokozatos feloldása 2007 végén kezdődött meg, és jelenleg már mintegy 17 üzem termékei kerülhetnek az orosz piacra. A moldáv felet ugyanakkor ez nem elégíti ki, és legalább 100 üzem attesztációját kérik. A moldáv borok exportja egyébként fokozatosan növekszik, és a szállítók 2007 november-decemberében már elérték a 2,3 millió palackos mennyiséget.
 
Grúziával kapcsolatban a helyzet annyiban bonyolultabb, hogy a szállítások megújítását lehetővé tevő tárgyalások még meg sem kezdődtek, bár az orosz Fogyasztóvédelmi Szolgálat nemrégiben kezdeményezte a megbeszélések elindítását. A grúziai exportőröknek a már mintegy kétéves tilalom komoly károkat okozott. Igaz, hogy más piacokon nem szorultak vissza a grúz termékek, de a teljes exportban mintegy 80%-kal részesedő orosz piac kiesését nem lehetett pótolni. A valószínűleg még tavasszal megkezdődő tárgyalások alapján akár már ez évben is elindulhatnak a tárgyalások, de a korábbi volumenek elérése nyilván hosszabb időt vesz majd igénybe, ha egyáltalán sikerül.
 
A moldáv, majd a grúz alkoholos italok újbóli megjelenése az orosz piacon előreláthatólag részben visszaszorítja a piaci résbe időközben benyomult harmadik országbeli szállítókat, s többé-kevésbé visszaállhatnak a korábbi arányok. Ezt valószínűsíti, hogy a legutóbbi felmérések szerint az orosz fogyasztók változatlanul nagyra értékelik és hiányolják a viszonylag olcsó, de egyenletes minőségű, és főként ismert borokat és konyakot. Ugyanakkor az is igaz, hogy a moldáv és grúz borok egészségkárosító tulajdonságairól szóló, éveken keresztül tartó antireklám hatásait nehéz lesz közömbösíteni.
 
Az bizonyosnak látszik, hogy a szürke import mérséklődni fog, és  újból a reális piaci adottságok dönthetik majd el, hogy mely termékek, milyen volumenben versenyképesek az egyre inkább igényes orosz piacon.
 
Az embargó fokozatos feloldásával egyidejűleg egyébként az orosz Fogyasztóvédelmi Szolgálat országos antialkoholista stratégia kidolgozását javasolja, figyelemmel arra, hogy a legutóbbi adatok szerint az országban mintegy 5 millió alkoholbeteget tartanak nyilván (korábban ennél jóval nagyobb volumenről, mintegy 15-20 millió alkoholistáról beszéltek). Az utóbbi években ugyan csökkent, de 2007-ben megint növekedni látszik a vodkafogyasztás, a sör fogyasztása pedig évek óta folyamatosan emelkedik.

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!