Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Mire számítanak a vállalkozások 2008-ban?

Túlságosan lelassult a motor, nehéz lesz újra lendületbe hozni – állítják. Szeretnék elérni, hogy érdemben csökkenjenek az élőmunka terhei. Sürgetik egy átütő adóreform kidolgozását. Remélik, hogy gyorsabb ütemben érkeznek az uniós források.

Létrehozva:

|

Wimmer István
Az MGYOSZ főtitkára
Uniós források
„Várakozásaink szerint az idén sem javulnak lényegesen a vállalkozások gazdálkodási feltételei. Azt azonban szeretnénk elérni, hogy a konvergenciaprogram végrehajtása során elért megtakarításokat visszaforgassák a gazdaságba, ezzel erősítve a cégek piaci lehetőségeit, itthoni és külföldi versenyképességét. A belső piac jelentős bővülésére nem számítunk, de reméljük, hogy a fogyasztás drasztikus visszaesése az idén már nem ismétlődik meg. Addicionális, elsősorban uniós forrásokban reménykedünk. Jó lenne, ha nagyobb számban írnának ki pályázatokat, illetve ha a korábbi pályázatok kifizetései felgyorsulnának. Az élőmunka terheinek gyors és hatékony csökkentésében bízunk, ez szükséges ahhoz, hogy érezhetően elmozduljunk a jelenlegi helyzetből.”

Vahl Tamás
A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke
Nehéz feladatok
„Az idén a gazdasági növekedés lassulásának megállítása a világgazdasági konjunktúra várható lehűlése közepette nem könnyű feladat. A kormányzatnak be kell bizonyítania, hogy az elmúlt másfél év kényszerű intézkedésein túl hosszú távon is képes visszaállítani az államháztartás egyensúlyát. Végül 2008-ban fog eldőlni a beígért vagy már részlegesen elindított strukturális reformok, így az adóreform vagy az egészségügyi rendszer átalakításának a sorsa is. A német befektetők számára Magyarország hosszú távon akkor marad vonzó partner, ha a mérhető gazdálkodási paraméterek – költségek, adók, munkaerő, infrastruktúra stb. – versenyképes alakulása mellett a gazdaságpolitika meggyőzően bizonyítja: elkötelezett a vállalkozásbarát környezet kialakítása mellett.”

Fekete István
A Joint Venture Szövetség elnöke
Az erőgyűjtés éve
„Szövetségünk tagvállalatai zömmel egyetértenek abban, hogy 2008 nem lesz a fellendülés éve. A cégeink reménykednek, hogy csökkenhetnek az adó- és járulékterhek; jó irányban indultak el a folyamatok, de csak később lesz ennek érezhető hatása. Támogatandónak tartjuk az adóbázis kiszélesítését, ez is az élőmunkaterhek mérséklődését eredményezi. Az üzleti környezet kedvező változására számítunk abból a szempontból, hogy várhatóan csökkennek a felesleges adminisztrációs feladatok, így például az adózás módja is egyszerűsödik. A mozgásterünket növelhetné, ha bátrabban bocsátanák ki az uniós forrásokat. Óvatosságra int az energia- és élelmiszerárak bizonytalansága. Mindent egybevetve 2008 az erőgyűjtés éve lehet, s 2009-re várjuk a helyzet javulását.”

Bienerth Gusztáv
Az AmCham elnöke
Rossz kilátások
„Továbbra is nagyon kemény gazdasági környezetet várunk, nem jók a kilátások. Magyarország versenyképessége legfeljebb stagnálni fog, akkor, amikor a környező országok jelentős növekedési pályát futnak be. Sajnálatos, hogy az egész régió fejlődik, miközben Magyarország jóval elmarad a többi államtól, hiszen az elvesztegetett időt nem lehet pótolni. Emiatt félő, hogy a befektetők máshol fognak letelepedni. A versenyképesség javítása szempontjából minél hamarabb érdemi adóreformra lenne szükség, és olyan szabályokra, amelyek transzparenciát, nyilvánosságot teremtenek, ez főként a közbeszerzéseknél lenne kívánatos. Feltételezzük, hogy az unióban a konjunktúra az idén is fennmarad, s főleg a számunkra fontos országokban folytatódik a bővülés.”

Vadász György
A Magyar Iparszövetség társelnöke
Lelassult a motor
„Az idén sem lesz kedvezőbb a helyzet, mint 2007-ben volt. Lelassult a gazdaság motorja, nehéz lesz újból lendületbe hozni. A prognózisok egyelőre nem sok jóval biztatnak, sem a megrendelések, sem a beruházási szándékok, sem a vállalati kapacitások nem adnak okot optimizmusra. Semmi sem mutat arra, hogy reális lenne a módosított konvergenciaprogramban erre az évre várt 2,8 százalékos növekedés, de a 4 százalékos inflációs várakozás is illúzió. Arra azért számítunk, hogy a tavalyinál legalább háromszor több forrás érkezik az unióból. Bízunk abban, hogy végre megszületik egy olyan adócsomag, amely reményt adhat az elbizonytalanodott befektetőknek. A kormány ígérete szerint már januárban készen lesz a vitaanyag, s az adóreform 2009-ben életbe is léphet.”

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!