Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Minőségvédett eredetűek a tihanyi borok – Vince-napi borünnep Balatonfüreden

A Tihanyból származó borok minőségvédett eredetűeknek számítanak január elsejétől; a szaktárca miniszterének erre vonatkozó rendeletét Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára ismertette szombaton Balatonfüreden, a Vince-napi borünnepen.

Létrehozva:

|

Aki a minőségi eredetvédelemnek megfelel, annak könnyebb lesz alkalmazkodnia az új uniós borreform szabályaihoz – mondta az államtitkár, megjegyezve: Észak-Dunántúlon csak két ilyen borvidék van; a somlói és a tihanyi. Országosan hat minőségvédett eredetű borvidéket tartunk nyilván: az említett kettőn kívül még a Duna-menti, a villányi, az egri és a tokaji tartozik ide, utóbbi azonban nem miniszteri rendelettel, hanem törvényi szinten védett – tette hozzá.

A minőségvédett eredet lényege, hogy az ilyen borok esetében a származási hellyel és a bor-előállítással kapcsolatosan sokkal szigorúbbak a szabályok, lényegében egy ilyen védett, zárt borvidékről "nem mehet ki és nem is mehet be szőlő" – hangsúlyozta az államtitkár.
A termést azonnal fel kell dolgozni, s a bort csak palackban lehet forgalomba hozni – ismertette, megjegyezve, hogy az üvegen pedig meg kell jelölni az egyedi minőségi kategóriát, a saját bortájkörzet – például Tokaj, Somló vagy Tihany – nevét.

A Tihanyi-félszigeten mintegy 70 hektárnyi szőlőterület van.
Gőgös Zoltán utalt arra is, hogy a tavaly bevezetett termékdíjból – amelynek éves összege eléri az egymilliárd forintot -, 400 milliót fordítanak minőségellenőrzésre, 600 milliót pedig bormarketingre. Szerinte minőségben a magyar borok elérik már a legjobb kategóriákat, azonban a marketingben, az értékesítésben még "gyengébbek vagyunk".

A szaktárca államtitkára kitért arra is, hogy a korábbi években még mintegy 100 ezer hektár szőlőterület volt az országban, ám ez mostanra 70 ezer hektárnyira csökkent. Hozzátette: az unió támogatja a szőlőültetvények kivágását, de például ez a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén tilos.

Az államtitkár a tavalyi 3,5 millió hektóliternyi bortermést jó közepesnek tartja, a minőségét azonban ennél jobbnak nevezte.
Gőgös Zoltán hangsúlyozta azt is, hogy élelmiszerfejlesztésekre 43-44 milliárd forint pályázati támogatást lehetett elnyerni az elmúlt két évben; ebből 10 milliárdot borfeldolgozásra biztosítottak, s mintegy 20 milliárd jutott a kertészeti eszközök, a szőlőműveléshez szükséges gépek beszerzésére, fejlesztésére.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!