Agrárgazdaság
Mikor bio, öko vagy organikus az élelmiszer?
A hétvége az idei Biobúcsú jegyében telik el a Petőfi Csarnokban: nemcsak biotermékeket lehet kóstolni és vásárolni szeptember 20-án és 21-én, hanem kétnapos, szórakoztató programról is gondoskodik a szervező, a Magyar Biokultúra Szövetség.
Az egész Európai Unióban egységes a biotermékek szabályozása, tehát a hatályos uniós és az azzal összhangban lévő magyar jogszabályok által meghatározott a termelésük és forgalmazásuk – mondta Roszik Péter, a Biokontroll Hungária Ellenőrző és Tanúsító Nonprofit Kft. ügyvezetője az MTI-nek.
A szabályozást egyébként tavaly szigorították az EU-miniszterek: egy élelmiszer csak akkor jogosult az ökocímkére, ha az eddigi 70 százalékkal szemben összetevőinek legalább 95 százaléka származik biogazdálkodásból. A 2007-es luxemburgi tanácskozáson a magyar küldöttség is számos javaslatot tett, elsősorban olyanokat, amelyek azonos versenyfeltételeket és megbízhatóságot biztosítanak.
A megállapodás szerint a terméken az uniós ökocímke használata kötelező lesz, ám kísérheti azt a biojelleget még jobban kiemelő nemzeti vagy magánlogó is.
Abban a tekintetben, hogy bio, öko vagy organikus jelzővel illetik ezeket a termékeket, elég nagy a változatosság országonként és termelőként is – ezek voltaképpen ugyanazt jelentik, olykor még előfordul szinonimaként a natúr vagy reform szó is.
A bio szó nem feltétlenül azt jelenti hogy ezek a termékek nem tartalmaznak adalékanyagot vagy tartósító-, netán színezőszert – több mint 40 ilyen anyagot engedélyeznek a biotermékek gyártói és forgalmazói számára is. Ezek többnyire a természetben is előforduló anyagok, mint például a citromsav vagy a cékla mint festőanyag.
Csak akkor viselheti egy élelmiszer a bio jelzőt, ha megfelel az alapjogszabálynak tartott 2092-es számú rendeletnek, pontosabban annak többször módosított-aktualizált, jelenleg érvényes változatának: a 7834/2007-es rendelet lépett a 2092-es helyébe, ez szabályozza az EU biogazdálkodását 2009-től – tudta meg az MTI tudósítója.
Egy termék feliratán csak abban az esetben szerepelhet a bio szó, ha olyan élelmiszer-alapanyagról, zöldségről, gyümölcsről vagy késztermékről van szó, amelyet ellenőrzött körülmények között termeltek, készítettek, és amely megfelel az adott árura érvényes részletes szabályoknak.
A Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.-t a Biokultúra Egyesület hozta létre, az ökológiai gazdálkodást folytató hazai szervezetek termékei, valamint szolgáltatásai ellenőrzésére és tanúsítására.
A bioáru nem feltétlenül jelent "egészséges", vagy diétás terméket, hiszen van olyan élelmiszer, amelyik az egyik embernek káros, míg a másik nyugodtan fogyaszthatja, például cukor-, zsírtartalomtól vagy kalóriamennyiségtől függően. Ezekből sem lehet tehát korlátlan mennyiséget fogyasztani, ha valaki például kórosan elhízott.
Bizonyos betegségek esetén – allergia, immunhiba, esetleg rák vagy várandós állapot – nagyobb mértékben ajánlott a biotermékek fogyasztása, persze attól függ, melyeké.
A hétvégi városligeti Biobúcsún jelen lesznek a legnagyobb magyar termelők és bizonyára eljönnek a megszállott – elsősorban budapesti – ökohívők is. Magyarországon a vásárlóknak mindössze 3,1 százaléka vásárol heti rendszerességgel bioélelmiszert – állapította meg egy 2007-ben készült Gfk. Hungária felmérés. Négyből egy magyar soha nem vesz le a polcról ilyen árut.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból