Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Miért sárgul, és nem vörösödik az európai erdők lombja?

A koevolúció jelensége nyújthat magyarázatot arra vonatkozóan, hogy más-más helyeken miért öltenek magukra különböző színű lombruhákat a fák ősszel – állítják izraeli és finn kutatók.

Létrehozva:

|

Elmélkedésük mozgatórugója az a megfigyelés volt, miszerint az észak-amerikai és kelet-ázsiai fafajok levelei ősszel leginkább vörös színben pompáznak, míg Európában ilyenkor a sárga az uralkodó. A finn kuopioi egyetem biológusa, Jarmo Holopainen szerint azok a rovarok a felelősek a jelenségért, amelyek évmilliókkal ezelőtt ősszel a fák lombjaiból táplálkoztak – írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása (www.derstandard.at).
    
A levelek zöld színét a klorofill nevű színanyag okozza. Amikor a mérsékelt égöv lombhullató fái ősszel felkészülnek a télre, először a klorofill bomlik le leveleikben. Ekkor előtűnnek az addig is jelenlévő sárga pigmentek. Ahhoz azonban, hogy "kipiruljon", a fának "le kell gyártania" a vörös antocián nevű színanyagot, mivel az a sárgával ellentétben azzal nem rendelkezik.
  
Hogy miért pazarol a növény ennyi energiát a vörös színre, nem tudni biztosan, de feltételezések szerint az egyrészt elősegíti az aminosavak kimenekítését a levelekből a fás részekbe, másrészt elijeszti a rovarkártevőket, amelyek hasznot húznának az aminosaváradatból.
   
35 millió évvel ezelőtt még az örökzöld őserdők uralták bolygónkat, de a jégkorszakok és az aszályos időszakok miatt megjelentek a lombhullató fajok, amelyek a rovarok ellen védekezvén ősszel vörösbe öltöztek – magyarázza az elméletet Holopainen. Ez egy koevolúciós, tehát több faj evolúciós kölcsönhatására alapuló jelenség.
   
Észak-Amerikában és Ázsiában a növények a jég előrenyomulásával illetve visszahúzódásával északabbra vagy délebbre vándoroltak, és magukkal vitték a rovarokat is. Európában azonban a zömmel kelet-nyugati irányban húzódó hegyvonulatok gátat szabtak a fák észak-déli mozgásának, így ezek kártevőstűl kipusztultak. A fiatalabb eredetű európai fajok, amelyek a jégkorszakok után vették birtokba a kontinenst, már jóval kevesebb rovarral találták szembe magukat, így a vörös szín jelentősége elmaradt – írják a kutatók a New Phytologist című szaklapban.
   
A hipotézist eddig csak megfigyelések támasztják alá. Bizonyos skandináv törpecserjék például állítólag a vastag hótakaró alatt túlélték a jégkorszakokat, velük pedig a kártevők is. Így a rovarok és fák harca folytatódott, a vörös szín pedig megmaradt. Holopainen arról is beszámolt, hogy a rezgőnyár európai és amerikai változata akkor is más színt ölt fel ősszel, ha ugyanarra a helyre ültetik. A hipotézist az evolúciós időtartamok hossza miatt valószínűleg lehetetlen lesz kísérlettel bizonyítani.

Forrá: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!