Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Miért nem versenyképes a magyar gabona?

Új, végrehajtható és reális agrárstratégiát sürgetett szerdai elnökségi ülésén a Magyar Agrárkamara. A köztestület véleményét arra a tanulmányra alapozta, amelyet a Magyar Agrárkamara és az Agrárgazdasági Kutatóintézet szakértői készítettek a magyar agrárgazdaság helyzetéről.

Létrehozva:

|

Tanulmányukban a szakértők megállapítják, hogy a magyar agrárgazdaság bajai elsősorban a magyar gazdaság általánosan kedvezőtlen viszonyaiból következnek. Példaként említik, hogy Magyarországon a fogyasztási és a munkát terhelő adók kiugróan magasak a nyugat-európai viszonyokhoz képest; az átlagos eltérés 10 százalékos többletet mutat Magyarország javára.

Magasnak tartják az illegális és a féllegális foglalkoztatás arányát is. Véleményük szerint azok az intézkedések, amelyek a feketegazdaság visszaszorítására irányultak az utóbbi években, nem hoztak eredményt, mivel a feketegazdaság aránya a magyar gazdaságon belül még mindig 20-30 százalék.

A torz adórendszer főként a kisvállalkozásokat sújtja – mutatnak rá. Ebben a szektorban a legnagyobb ugyanis az illegális gazdasági tevékenység aránya. A szakértők azt a következtetést vonják le, hogy praktikusan nem éri meg a legális gazdasághoz csatlakozni, például szövetkezni, termelői csoportot vagy termelői értékesítési csoportot létre hozni.

Megállapítják azt is, hogy hiába magas a mezőgazdasági kivitel aránya és értéke, ez elsősorban alapanyagexportot jelent, alacsony a nagy hozzáadott értékű áru aránya.

Emellett a magyar termelőüzemek technológiája jórészt elavult, 10-15 éves berendezésekkel és technológiával állítják elő termékeiket.

A kutatók szerint a magyar agrárpolitika lényegében a támogatások minél teljesebb körű lehívására, illetve szétosztására koncentrálódik. Hiányzik egy közép- és hosszú távú agrárstratégia, amely meghatározná, illetve meghatározhatta volna már a korábbiakban a különféle támogatások hatékonyabb felhasználását – mutatnak rá. A folyamatban lévő programok összehangolás nélkül "futnak egymást mellett", sokszor felesleges beruházásokra ösztönözve felhasználóikat. Példaként említik a gépvásárlások támogatását.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!